Na spodzie swoich stóp zauważasz niewielkie (mające od kilku milimetrów do nieco ponad centymetra), zazwyczaj zaokrąglone, płaskie zmiany, które z czasem zaczynają powodować ból. Zastanawiasz się, skąd wziął się ten obszar stwardniałej, nierównej, chropowatej skóry. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to odcisk. Jednak po skonsultowaniu ze specjalistą często okazuje się, że jest to brodawka na podeszwie określana też jako kurzajka podeszwowa. Jak dokładnie jest ona zbudowana? Jak się jej pozbyć? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.
Skąd się biorą brodawki na podeszwie
Zacznijmy od tego, co sprawia, że pojawiają się kurzajki na podeszwie stopy. Przyczyną problemu jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 1 lub HPV 2. Typ pierwszy prowadzi najczęściej do powstania bezbolesnych, powierzchownych brodawek mozaikowych. Z kolei typ drugi jest przyczyną wywołujących ból brodawek dogłębnych, które niejednokrotnie zlewają się ze sobą.
Do zakażenia się wirusem HPV dochodzi najczęściej w wilgotnych, ciepłych miejscach takich jak: łaźnie, prysznice na siłowniach czy w klubach fitness, baseny oraz sauny. Również współdzielenie z zarażonym ręcznika, butów czy skarpet może sprawić, że dotknie nas kurzajka na podeszwie. Dlatego też w miejscach publicznych zaleca się obowiązkowe noszenie obuwia typu klapki. Każda osoba powinna mieć też własne, przeznaczone tylko dla siebie buty, ręczniki i skarpetki.
Warto jednocześnie dodać, że brodawka na pięcie czy śródstopiu łatwiej dotknie osobę mającą obniżoną odporność, która właśnie przebyła ciężkie schorzenie czy u której występują niedobory kluczowych składników pokarmowych. Wszystko to może sprawić, że wirus HPV łatwiej wniknie do jej organizmu lub zacznie się w nim intensywniej rozwijać.
Budowa kurzajki podeszwowej
Brodawczak podeszwowy a dokładniej wywołujący go wirus HPV nie jest w stanie rozmnażać się czy rozwijać poza żywym organizmem. Wszystko dlatego, że wyróżnia się on charakterystyczną budową, w skład której wchodzą elementy tworzące strukturę zewnętrzną i łańcuch genetyczny DNA dwuniciowy. By przetrwać musi on zasiedlić żywy organizm, a dokładnie keratynocyty znajdujące się w jego naskórku, a także komórki płaskiego nabłonka znajdującego się w błonach śluzowych.
Brodawki podeszwowe usuwanie
Żeby mieć pewność tego, że zauważane przez nas zmiany to rzeczywiście brodawki na piętach, należy jak najszybciej odwiedzić dermatologa bądź podologa. Specjalista dokładnie oceni problem i powie, z czym dokładnie się borykamy.
W przypadku, w którym brodawki HPV na stopie mają niewielkie rozmiary i jest ich niewiele, najprawdopodobniej zalecone zostaną nam preparaty na brodawki podeszwowe. Jakie preparaty? Wybór jest naprawdę spory.
Dużą pomocą w walce z opisywanym problemem będzie między innymi serum PHARM FOOT mycoVERRUM dedykowane wsparciu skóry problematycznej. Wspomaga ono terapie mające na celu walkę z zakażeniami wirusowymi i grzybiczymi, pielęgnuje miejsca po usunięciu brodawki, a dodatkowo regeneruje skórę, wzmacnia ją i zabezpiecza przed szkodliwym wpływem bakterii oraz mikrobów.
Jeśli chodzi o profilaktykę przy problemach z brodawkami wirusowymi, warto stosować maść na brodawki podeszwowe PHARM FOOT PREVENTIC SLAVE. Maść barierowa PREVENTIC SLAVE tworzy warstwę okluzyjną, która chroni skórę przed utratą nawilżenia oraz przed czynnikami zewnętrznymi a także działaniem bakterii i wirusów. Dodatkowo maść regeneruje oraz wzmacnia skórę. Dopełnieniem terapii wspierającej walkę z brodawkami wirusowymi może być też sól na brodawki podeszwowe PHARM FOOT Herbal reMEDY, która wspomaga regenerację skóry stóp. Sól jodowo-bromowa Herbal reMEDY do kąpieli stóp swoje właściwości zawdzięcza również ozonowanej oliwie z oliwek, a także ziołom, którymi wzbogacono recepturę preparatu takim, jak rozmaryn, oregano, lawenda.
Gdy dolegliwość znajduje się na bardziej zaawansowanym poziomie, wtedy działanie musi być jednak bardziej intensywne. Z pomocą przyjdą tu specjalistyczne zabiegi na brodawki wirusowe. Najpopularniejszy z nich polega na złuszczaniu zainfekowanych obszarów za pomocą kwasu salicylowego, który stopniowo usuwa zmiany jednocześnie poprawiając pracę układu krwionośnego chorego. Niemniej skuteczne jest zamrażanie brodawek na stopach, czyli zabieg krioterapii, który często łączony jest z pierwszą z opisywanych metod. Wymrażanie polega na aplikacji ciekłego azotu bezpośrednio na brodawkę. W efekcie powstaje bąbel prowadzący do martwicy i odpadnięcia chorej tkanki.