1 grudnia 2022

Pedicure kosmetyczny i podologiczny

Pedicure kosmetyczny i podologiczny to dwa „siostrzane” zabiegi. A siostry, jak to siostry: z pozoru są do siebie bardzo podobne, jednak im bliżej je poznajemy, tym wyraźniejsze różnice jesteśmy w stanie dostrzec. Zabiegi pedicure kosmetycznego i podologicznego różnią się nie tylko w wiedzy i doświadczeniu osób, które je wykonują, ale również w zakresie wykonywanych czynności na stopach klienta.

Jakie są zatem podobieństwa i różnice w wykonywaniu oraz świadczeniu tych zabiegów przez osoby, po obu stronach fotela pedicure? 

Wyobraźmy sobie dwie osoby: kosmetologa oraz podologa. Jakie skojarzenia wzbudzają? Jak wyglądają te osoby? Czy różnią się od siebie na pierwszy rzut oka?
Obie te osoby wyglądają bardzo podobnie, obie cechuje profesjonalizm, odpowiedni ubiór, fachowe podejście i chęć niesienia pomocy.
Różnice jednak leżą przede wszystkim w zakresie wykonywanych usług i zdobytych w tym kierunku kompetencji i doświadczenia. 

  • Kosmetolog ze starannością zajmie się pielęgnacją i opracowaniem skóry stóp, rozprawi się z lekko zrogowaciałym naskórkiem pięt, wygładzi, wyrówna, opracuje zdrową płytkę paznokcia, nada prawidłowy kształt paznokciom, rozprawi się z suchymi skórkami, wystylizuje też paznokcie. Kosmetolodzy posiadają ogromną wiedzę i wspaniałe umiejętności, dzięki którym zabieg pedicure kosmetycznego jest dla Klientów niesłychanie miłym i relaksującym doświadczeniem. Dobry kosmetolog wie jednak, kiedy pedicure wymaga innego, nieco bardziej medycznego podejścia i to dzięki tej wiedzy reaguje, sięga po radę i konsultację u podologa.

  • Podolog to specjalista, którego praca wymaga szerokiej wiedzy z zakresu medycyny. Kto powinien zgłosić się po poradę do podologa? Z pewnością osoby cierpiące na schorzenia w obrębie stóp, tj.: nadmierne rogowacenie naskórka, nadmierna suchość lub nad potliwość skóry stóp, deformacje układu kostnego, które w konsekwencji są przyczyną zmian skórnych, infekcje grzybicze czy bakteryjne w obrębie stóp. Nie należy zapominać o wszelkich zaburzeniach związanych z płytką paznokcia. Podolog, współpracując z ekspertami z różnych dziedzin prowadzi samodzielne kuracje lub wspiera leczenie prowadzone przez lekarzy. Zakres działań podologa jest bardzo szeroki.

Można dostrzec już pierwsze różnice pomiędzy podologiem a kosmetologiem. A jaka jest różnica między zabiegami wykonywanymi przez te dwie osoby?

  • Pedicure kosmetyczny to zabieg skupiający się na pielęgnacji, relaksie i upiększaniu.

  • Pedicure podologiczny obejmuje działania związane z terapią i profilaktyką zmian hyperkeratotycznych tj odciski, modzele czy pekąjaca skóra pięt. Zabieg podologiczny to też kuracje antybakteryjne i antygrzybiczne często związane z dysfunkcjami płytki paznokcia.

Obejrzyj film  "Pedicure kosmetyczny i podologiczny" lub przeczytaj artykuł do końca.

Kwalifikacja do zabiegu

Głównym kryterium kwalifikującym do zabiegu jest nic innego, jak kondycja stóp Klienta. Od specjalistów zależy właściwa kwalifikacja i nakierowanie klienta na odpowiednie tory - czyli uświadamianie i edukowanie. Zdarza się, że na stopach klientki zapisanej na pedicure ze stylizacją hybrydową, można zauważyć niepokojące zmiany - odciski, zgrubienia, brodawki, a może nawet oznaki grzybicy. Ta klientka, zapisując się na stylizację paznokci u stóp przed wyjazdem na urlop często zwyczajnie nie wie, co się na stopach dzieje. Dobry specjalista będzie wiedział, jak podejść do tego tematu, by w profesjonalny sposób jej pomóc i przede wszystkim uświadomić o problemach. Prawidłowa ocena stanu stóp to podstawa.

Wywiad z klientem

Oba rodzaje zabiegów pedicure powinny być poprzedzone rozmową z Klientem, czyli dokładnym wywiadem i wykluczeniem potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu. Pytania o styl życia, pracy, wady postawy, obuwie, schorzenia towarzyszące, problemy z krążeniem czy cukrzycę to podstawa wywiadu przed zabiegiem. Karta pacjenta powinna być uzupełniona w przypadku obu tych zabiegów, natomiast przy pedicure podologicznym z pewnością będzie ona uzupełniana o więcej informacji. Zaleca się również prowadzenie dokumentacji fotograficznej z opisem dat, w których zostały wykonane zdjęcia. Pozwoli to Klientom, ale przede wszystkim specjaliście, monitorować zmiany i progres po zabiegach, a także wyciagnięcie odpowiednich wniosków o poprawności zastosowanej terapii i rozwiązań.

Sprzęt i preparaty do zabiegu

Kolejne różnice z pewnością można dostrzec w sprzęcie, którego oba zabiegi wymagają. Ogólnie do zabiegów pedicure potrzebne jest wygodne, ergonomiczne stanowisko pracy. Wygodne zarówno dla Klienta, jak i dla specjalisty.  Kluczowym jest dopasowanie narzędzi, sprzętu i preparatów do zabiegu. W obu przypadkach będą to też sterylne narzędzia wielokrotnego użytku, takie jak: frezarka, frezy oraz jednorazowe kapturki ścierne.
Pedicure podologiczny rozszerza te wymagania o dodatkowe narzędzia, np. frezy specjalistyczne (w tym próżniowe), skalpele i dłuta o różnych długościach i kształtach, klamry, odciążenia, wkładki. Zróżnicowanie narzędzi w obu przypadkach narzuca też odmienność w przygotowaniu i wyglądzie stanowiska do pedicure kosmetycznego i podologicznego.

W zabiegach pedicure kosmetycznego używamy też innych preparatów. Zabieg kosmetyczny często wykonywany jest z kąpielą wodną stóp, któremu towarzyszy często masaż z peelingiem. Narzędziami, które najczęściej są stosowane to tarka lub frezarka. Preparaty pielęgnacyjne stosujemy w celach profilaktycznych, w codziennej właściwej pielęgnacji skóry stóp.  
Preparaty podologiczne działają precyzyjnie na konkretne problemy skóry stóp. Są to produkty o działaniu kierunkowym, intensywnym i bardziej zaawansowanym. Oprócz działania, różnią się też oczywiście silniejszymi recepturami - większe stężenia składników aktywnych oraz skoncentrowane formuły preparatów sprawiają, że profesjonalne produkty podologiczne często są dedykowane wyłącznie dla specjalistów do pracy w gabinecie.

PODSUMOWUJĄC: Główne różnice między pedicurem kosmetycznym i podologicznym dotyczą: kompetencji, wiedzy i doświadczenia specjalistów wykonujących oba zabiegi, formy wywiadu z Klientem i prowadzenia dokumentacji zabiegowej, zakresu czynności zabiegowych, używanego do obu zabiegów sprzętu, narzędzi, akcesoriów i preparatów, przygotowania stanowiska pracy, czasu, jaki należy poświęcić celem wykonania obu typów zabiegów, cenami zabiegów.

Autor: Ewa Rycerz - Coach, ekspert PHARM FOOT.

 

Czytaj pozostałe