Natura od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Czym większą świadomość dotyczącą cudownego działania składników naturalnych posiada człowiek, tym chętniej wykorzystujemy to dobrodziejstwo natury.
Zioła w kosmetyce są zwykle preparowane z pędów, liści, kwiatostanów, owoców lub korzeni konkretnej rośliny, która wykazuje specyficzne dla niej właściwości lecznicze. Kosmetyki ziołowe mogą wygładzać, odżywiać, nawilżać, ściągać, pobudzać i koić.
Docenione w ostatnim czasie zostały olejki ziołowe, które wykazują właściwości odkażające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz bakteriobójcze. Są w stanie wniknąć w głąb skóry właściwej. Doskonale dbają o prawidłowe odżywienie tkanek, a także wspierają procesy odnowy komórkowej oraz usuwają toksyny. Stymulacja procesów regeneracji sprawia, że wymiana komórek odbywa się szybciej, a co za tym idzie, skóra po krótkim czasie stosowania zaczyna wyglądać zdrowiej.
Nowoczesne preparaty bogate w ekstrakty ziołowe kwalifikuje się jako kosmetyki szczególnie cenione. Zioła w swoim składzie mają wiele dobroczynnych substancji, których często nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem, dlatego sięgając po kosmetyki ziołowe, mamy pewność, że dostarczamy skórze to, czego najbardziej potrzebuje. Ziołowe składniki aktywne są lepiej przyswajalne, a co za tym idzie, dają szybsze i lepsze efekty terapii. Najlepsze są te zioła, które zawierają substancje czynne biologicznie, takie jak flawonoidy, antocyjany, fenole, garbniki czy saponiny.
5 topowych składników ziołowych stosowanych w podologii
Olejek z drzewa herbacianego - substancja pozyskiwana z liści wiecznie zielonego drzewa, naturalnie rosnącego w Australii. Aborygeni od stuleci znają i wykorzystują antybakteryjne działanie olejku. Uznawany za najbardziej bakteriobójczy ze wszystkich preparatów stosowanych w aromaterapii - właściwość tę zawdzięcza obecności mono- i seskwiterpenów, alkoholi terpentynowych i związków fenolowych, które stanowią aż 90% jego składu. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwzapalne i wirusobójcze - daje dobre efekty przy zwalczaniu kurzajek i brodawek. W odpowiednich stężeniach wykazuje właściwości immunostymulujące. Wspomaga walkę z grzybiczymi infekcjami skóry stóp oraz paznokci.
Olejek rozmarynowy - jednym z ziół doskonale nadających się do poprawy kondycji skóry stóp jest rozmaryn, który wykazuje m.in. działanie odświeżające i przeciwbakteryjne. Rozmaryn (Rosmarinus Officinalis) jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie. Olejek rozmarynowy ceniony jest za dużą zawartość witamin, minerałów oraz antyoksydantów, które wzmacniają skórę i poprawiają jej kondycję, napięcie i ujędrnienie. Co ważne, rozmaryn działa także przeciwbakteryjnie i odświeżająco, dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji stóp. Nie bez znaczenia pozostaje także działanie usprawniające krążenie krwi. Olejek rozmarynowy stosowany do pielęgnacji nóg sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona, a tym samym odżywiona. W przypadku problemów z nadmierną potliwością stóp oraz towarzyszącymi temu nieestetycznymi zmianami na skórze warto stosować rozmaryn podczas domowej pielęgnacji (kąpiele stóp w soli z rozmarynem). Po takiej kąpieli skóra będzie pozbawiona części drobnoustrojów. Zmniejszy się także wytwarzanie potu, a tym samym stopy będą świeższe i zdrowsze.
Olejek oregano - zawiera cenne składniki z grupy terpenów takie, jak: tymol czy karwakrol oraz różne polifenole. To właśnie im zawdzięcza swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Produkt ten stosowany jest nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w kosmetyce. Oto działanie olejku oregano na skórę: przeciwzapalne, dezynfekujące, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, pobudzające i energetyzujące. Specyfik działa grzybostatycznie i wspomaga terapię grzybicy stóp. Działa, jak silny przeciwutleniacz, łagodzi problemy skórne związane głównie z łuszczycą lub trądzikiem. Wykazuje działanie przeciwpasożytnicze. Ostanie badania wykazały, że pozyskiwane z oregano olejki eteryczne wykazują też działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe.
Olejek żywotnikowy (tujowy) - pozyskiwany jest ze świeżych liści, gałązek i kory drzewka Thuja Occidentalis, zwyczajowo nazywanego tują. Olejek z tui zawiera tujon, który jest trujący dla ludzi i zwierząt. Jednak umiejętne i wyłącznie zewnętrzne stosowanie olejku przynosi wiele korzyści. Działa on przede wszystkim przeciwdrobnoustrojowo, a także przeciwbólowo. Świeże gałązki tui służyły (i służą do dziś) do okładania się w łaźni parowej w przypadku bólu stawów i mięśni. Indianie robili z nich również maści i okłady. Olejek z tui to silny antyseptyk. Skutecznie zabija bakterie, wirusy i grzyby. Jest bardzo pomocny w walce z brodawkami na dłoniach i stopach. Można go nanosić także na skórę dotkniętą grzybicą, infekcjami bakteryjnymi i opryszczką. W każdym przypadku trzeba ostrożnie go używać, gdyż może podrażnić skórę. Masaż z wykorzystaniem olejku tujowego (po rozcieńczeniu!) sprzyja rozluźnieniu mięśni i łagodzi bóle kostno-stawowe.
Jaskółcze ziele (glistnik) - jest rośliną, która wykazuje korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Ziele to wykorzystywano już w starożytnej Grecji w leczeniu wielu dolegliwości. Właściwości jaskółczego ziela są wynikiem działania zawartych w nim alkaloidów. Spośród około 20 zidentyfikowanych, największe znaczenie ma Chelidonina. Ma ona działanie rozkurczowe, moczo- i żółciopędne oraz zmniejszające niektóre rodzaje bólu, np. menstruacyjne. Glistnik działa bakteriobójczo, wirusobójczo i pierwotniakobójczo. Stosowany jest w leczeniu wielu problemów skórnych, znany jako lecznicza roślina na brodawki i kurzajki. Obiecujące wydają się być również wyniki badań nad antynowotworowym działaniem ekstraktu z glistnika.
NAJNOWSZE DERMOKOSMETYKI PHARM FOOT Z LINII OZONE OIL & HERBS
Ekstrakty i olejki ziołowe stosowane w kosmetyce pozwalają uporać się z wieloma schorzeniami skóry, dlatego szczególnie cenione są w podologii, gdzie nie brakuje problemów skórnych. Doskonale działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, pomagają w leczeniu grzybicy, zmian wywołanych przez wirusy, alergii, wyprysków, rumienia, egzemy czy liszajów. Co więcej, świetnie odżywiają i nawilżają skórę, co wpływa pozytywnie na jej kondycję.
Najnowsze dermokosmetyki PHARM FOOT z Linii OZONE OIL & HERBS, oprócz znanej i cenionej oliwy ozonowanej, zostały wzbogacone w ekstrakty i olejki ziołowe. Dzięki bogactwu takich składników jak: jaskółcze ziele, olejek tujowy, olejek konopny, olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olejek oregano, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, ekstrakt z arniki i ekstrakt z kasztanowca, preparaty PHARM FOOT wspierają terapie podologiczne przeciwko grzybicy, brodawkom wirusowym, nadpotliwości, czy problemom reumatoidalnym, jak np.: obrzęki nóg.
Do pielęgnacji miejsc po usunięciu brodawki, a także do terapii przeciwgrzybiczej aparatu paznokcia przeznaczone jest serum do skóry problematycznej mycoVERRUM z oliwą ozonowaną oraz wieloma olejkami ziołowymi, np.: z olejkiem tujowym i jaskółczym zielem.
Dobrym wyborem do kąpieli stóp ze skórą problematyczną jest sól jodowo-bromowa HERBAL reMEDY z oliwą ozonowaną i ziołami takimi, jak: rozmaryn, lawenda czy oregano.
Jako profilaktykę skóry wymagającej regeneracji, ze skłonnością do grzybicy, brodawek wirusowych zaleca się maść barierową PREVENTIC SALVE z oliwą ozonowaną i ziołami. Skoncentrowana receptura maści została pozbawiona wody. Tworzy więc „szczelną” barierę ochronną przeciwko utracie nawilżenia oraz szkodliwemu działaniu drażniących czynników zewnętrznych.
Dla osób zmagających się z opuchlizną, zmęczeniem czy ociężałością nóg, które mogą być dokuczliwym objawem np. w zespołach pozakrzepowych, doskonałym wyborem do pielęgnacji jest kojąca pianka reLIEF MOUSSE z oliwą ozonowaną i ekstraktami ziołowymi takimi, jak: wyciąg z arniki czy kasztanowca.
Autor: Natalia Moskal, Ekspert PHARM FOOT