2 lutego 2024

Keratoliza dziobata stóp

Grzybica, łuszczyca czy nadpotliwość to tylko niektóre z często występujących chorób stóp. Nie mniej dokuczliwą dolegliwością, występującą w tym obszarze naszego ciała jest keratoliza dziobata na stopach. Warto wiedzieć skąd bierze się wspomniane schorzenie, czym się objawia i jak sobie z nim poradzić. Może ono bowiem dotknąć każdego z nas.

Keratoliza dziobata przyczyny

Na początek należy wyraźnie zaznaczyć, że omawiany problem ma jednoznaczne podłoże bakteryjne. Główny kłopot sprawiają bakterie Corynebacterium (bakterie z rodzaju maczugowców). Ale nie są one jedynymi. Powodem mogą być też trzy inne bakterie: Actinomyces, Dermatophilus congolensis oraz Kytococcus sedentarius. Co istotne, są one naturalną częścią flory bakteryjnej naszej skóry. Gdy jednak zaczynają się rozwijać w nadmiernej ilości (do czego może doprowadzić chociażby nadmierna nadpotliwość), wtedy na naszych stopach zaczniemy zauważać charakterystyczne zmiany.

Keratoliza dziobata objawy

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda keratoliza dziobata? Już odpowiadamy. Pierwszy objaw, który powinien nas zaniepokoić to widoczne ubytki naskórka w obszarach, takich jak: pięty, śródstopie, opuszki palców czy krawędzie boczne stóp. Mają one formę zagłębień stożkowych występujących w sporej ilości, które dotykają skórę od jej warstwy rogowej, aż do tej ziarnistej. Przyczyną ich powstania są produkowane ze zbyt dużej ilości keratolityczne enzymy wspomnianych wyżej bakterii, które określane są jako proteazy.

Inne bardzo często występujące objawy keratolizy dziobatej w obszarze stóp to między innymi:

  • zwiększona bolesność oraz tkliwość w omawianym obszarze
  • rozpulchnienie i osłabienie naskórka (maceracja)
  • powstawanie nieprzyjemnego zapachu w obszarze stóp
  • zauważalne świąd oraz pieczenie skóry
  • białawe przebarwienia skóry w obszarze zagłębień stożkowych.

Co istotne, dziobata keratoliza częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Z problemem zmagają się zwłaszcza panowie regularnie pracujący w ciężkich, zabudowanych butach bądź Ci uprawiający dużą ilość sportu. Wszystko to bowiem bardzo sprzyja nadmiernej potliwości w obszarze stóp.

Keratoliza dziobata u dzieci i dorosłych - terapia

Musimy wyraźnie zaznaczyć, że omawiane schorzenie ma niestety charakter przewlekły i nawrotowy. Nieleczona keratoliza dziobata może prowadzić do powstania jeszcze bardziej problematycznych powikłań. Gdy więc zauważymy niepokojące symptomy w okolicy stóp, należy jak najszybciej udać się do podologa bądź dermatologa. Nie ma co samodzielnie rozważać kwestii na keratoliza dziobata domowe sposoby. Owszem, będą one częścią wspomagającą specjalistyczne leczenie, jednak nigdy go nie zastąpią. Dodatkowo o tym, jakie metody stosować po wyjściu z gabinetu powinien zdecydować specjalista - nigdy nie podejmujemy tu działań na własną rękę.

Terapia keratolizy dziobatej w gabinecie podologa oparta jest na stosowaniu preparatów o działaniu odkażającym i osuszającym. Niezbędne są również działania pielęgnacyjne podejmowane przez pacjenta w warunkach domowych - zgodnie z zaleceniami podologa. Rekomendowane jest unikanie długotrwałego moczenia stóp, a także noszenie przewiewnych skarpet i butów. Pacjent będący w terapii keratolizy dziobatej powinien zgłaszać się regularnie do podologa w celu usunięcia hiperkeratoz. Istotnym elementem walki z keratolizą dziobatą jest również wdrożenie skutecznej terapii nadpotliwości stóp.

PROCEDURA ZABIEGOWA POSTĘPOWANIA Z KERATOLIZĄ DZIOBATĄ

Gdy jest już pewność, że dane schorzenie to choroba stóp keratoliza dziobata, wtedy podolog przystępuje do wykonania zabiegu mającego na celu pozbycie się problemu. Jego pierwszym krokiem będzie odświeżenie, oczyszczenie i zdezynfekowanie naskórka stóp wykonane na przykład za pomocą sprayu odświeżającego o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym PHARM FOOT SEPTI STARTER.

Krok numer dwa to usunięcie nadmiernych zrogowaceń naskórka (hiperaktoz) przy użyciu dłuta oraz skalpela pozwalające zmniejszać obszar bytowania bakterii z rodziny maczugowców, które najczęściej odpowiadają za zakażenie w przebiegu keratolizy dziobatej. Do tego etapu zabiegu w gabinecie, rekomendujemy ANTI CALLUS MASTER piankę zmiękczającą zrogowacenia 30% mocznika. Podczas pracy z narzędziami podologicznymi należy koniecznie brać pod uwagę zmienną grubość poszczególnych zmian, w tym także powstałe szczeliny i nadżerki. Po usunięcie nadmiernych zrogowaceń w następnym etapie przechodzi się do jonoforezy, czyli zabiegu wykorzystującego galwaniczny prąd zmniejszający aktywność potowych gruczołów na stopach. W ten sposób ograniczymy główny czynnik prowadzący do rozwoju keratolizy, czyli nadpotliwość.

Na zdjęciu widoczny jest efekt po 2. tygodniach terapii prowadzonej przez BEATĘ KARCZ - Instruktora marki PHARM FOOT.

To jednak nie koniec działań. Keratoliza dziobata leczenie domowe musi być bowiem kontynuacją leczenia w gabinecie podologicznym bądź dermatologicznym.

ZALECENIA DOMOWE

Zacznijmy od tego, by zainwestować w lepsze, bardziej przewiewne obuwie, zmieniać skarpetki nawet trzy-cztery razy w ciągu dnia oraz unikać nadmiernego moczenia stóp. Długą kąpiel w wannie zamieńmy na szybki prysznic, po którym przez 5 minut namoczymy stopy w letniej wodzie z dodatkiem ziołowej soli do stóp, zabiegowej z oliwą ozonowaną i ziołami PHARM FOOT Herbal reMEDY. Warto także zwykłe skarpetki zamienić na profilaktyczne skarpetki bambusowe z jonami srebra PHARM FOOT BAMBOO PROFILACTIC SOCKS – w razie potrzeby zmieniać je 3-4 razy dziennie, a przed pójściem spać i przed każdą zmianą skarpet spryskać stopy sprayem ochronnym z oliwą ozonowaną PHARM FOOT OZONE GUARD. Do tego raz w ciągu każdego dnia zalecane jest wmasowanie w skórę jednej porcji kojącej pianki z oliwą ozonowaną i ziołami PHARM FOOT reLIEF MOUSSE

 

Czytaj pozostałe