20 marca 2024

Leukonychia czyli bielactwo paznokci

Zauważasz, że na Twoich paznokciach pojawiają się niewielkie, białe plamki. A może spostrzegłeś, że niemal cała płytka jednego bądź więcej paznokci zmieniła kolor na nienaturalnie biały. To znak, że najprawdopodobniej dotknęła Cię leukonychia paznokci często określana także jako bielactwo płytki paznokciowej lub kwitnące paznokcie. Sama w sobie nie wygląda ona bardzo groźnie. Objawów nie można jednak w żadnym razie bagatelizować, trzeba je koniecznie skonsultować ze specjalistą. Mogą one bowiem świadczyć o różnych niepokojących stanach dziejących się w naszym ciele, w tym chociażby o marskości wątroby czy niewydolności nerek.

Objawy leukonychii i jej rodzaje

Jeśli zadajesz sobie pytanie: leukonychia co to jest i czym się objawia, już spieszymy z odpowiedzią przygotowaną specjalnie dla Ciebie. Mówiąc w skrócie - są to różnego typu białe plamy pojawiające się w obrębie paznokci stóp bądź dłoni. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Zależnie od konkretnego rodzaju - przyczyny i objawy będą wyglądały nieco inaczej.

Analizując problem pod kątem tego, jaką część obszaru paznokcia on dotyka, wyróżniamy:

 • bielactwo prawdziwe paznokcia - dotyka ono obszaru łożyska paznokci
 • bielactwo pospolite paznokci - dotyka ono obszaru płytki paznokciowej
 • pseudoleukonychia - dotyka ona tkanek podpaznokciowych.

Inna z klasyfikacji zajmuje się obrazem klinicznym omawianego schorzenia, czyli tym jaki ogół objawów ono daje. Tu znajdziemy podział na:

 • całkowite bielactwo paznokci - obejmujące całą paznokciową płytkę
 • częściowe bielactwo paznokci - obejmujące tylko wybrany ich obszar. Tu spotkamy następujące odmiany choroby:
  • leukonychia punktatum - wyróżnia się bardzo licznymi, białymi plamkami mającymi średnicę do dwóch milimetrów
  • leukonychia transversalis - zauważymy w niej białe, poprzeczne paski na paznokciach
  • leukonychia striata - tu charakterystyczne są białe, poprzeczne smugi mające zróżnicowaną szerokość
  • leukonychia partialis - ten typ obejmuje około połowy płytki paznokciowej.

Leukonychia - przyczyny

Wiemy już, jak wygląda i jakie odmiany może mieć dotykający nas problem. Czas więc powiedzieć o tym, jakie są przyczyny leukonychii. A może być ich naprawdę sporo. Do tych najmniej groźnych należą: urazy paznokci, niedobory wapnia lub cynku czy podrażnienie płytki paznokciowej przez środki chemiczne. Jednak równie często zdarza się, że schorzenie pojawia się jako skutek łuszczycy czy grzybicy skóry, zatrucia organizmu ciężkimi metalami lub jako objaw groźnej choroby ogólnoustrojowej naszego ciała.

W tym ostatnim przypadku przyczyny bielactwa paznokci mogą być takie, jak:

 • schorzenia nerek, w tym ich niewydolność i kłębuszkowe zapalenie
 • nadpotliwość skóry
 • niewydolność serca, w tym związana z nią niedokrwistość organizmu
 • choroby wątroby, w tym marskość wątroby
 • plackowate łysienie
 • wielopostaciowy rumień
 • złośliwa ziarnica.

Niekiedy także bielactwo na płytce paznokciowej pojawia się jako efekt niedożywienia organizmu czy skutek chemioterapii.

Co zrobić, gdy podejrzewamy leukonychię? Terapia

Gdy tylko zauważysz pierwsze niepokojące Cię objawy, od razu wybierz się na wizytę do dermatologa. Konieczne jest bowiem, jak najszybsze ustalenie podłoża schorzenia. W trakcie wizyty w gabinecie wykonane zostanie badanie Twoich paznokci, specjalista zada Ci też szereg pytań o Twoje choroby, problemy zdrowotne występujące w Twojej rodzinie czy przyjmowane przez Ciebie leki. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie początkowego leczenia oraz skierowanie Cię do dalszej diagnostyki i leczenia pod okiem konkretnych specjalistów. Tylko bowiem usunięcie przyczyny problemu spowoduje, że leukonychia na paznokciach zniknie na dobre.

Profilaktyka, zalecenia domowe

Równolegle ze specjalistycznym leczeniem warto postawić na profesjonalne dbanie o swoje paznokcie w ramach pielęgnacji domowej, co pozwoli na złagodzenie niechcianych objawów występujących w ich obrębie. Kluczowe będą tu między innymi dermokosmetyki ochronne do stóp PHARM FOOT czy preparaty regenerujące łożysko paznokcia PHARM FOOT. OnyPLASMA to preparat rekomendowany przez nas do regeneracji i odbudowy płytki paznokcia z tendencją do onycholizy, czyli odklejania się od łożyska. Natomiast specjalistyczne serum rekomendowane do problematycznej skóry stóp, dłoni oraz aparatu paznokcia to mycoVERRUM serum z oliwą ozonowaną i ziołami.

By zmniejszyć ryzyko dodatkowych zakażeń, dobrze jest także stosować dermokosmetyki antybakteryjne do stóp PHARM FOOT. Co do wyboru konkretnego z nich warto poradzić się specjalisty, który dopasuje produkt najlepiej odpowiadający na potrzeby naszej skóry i paznokci.

Czytaj pozostałe