3 lipca 2024

Maści różnej maści czyli jaką maść na problemy stóp zastosować w różnych sytuacjach

Do gabinetów podologicznych i salonów pedicure zgłaszają się klienci z różnymi dermatozami skóry stóp. Najczęściej są to problemy z suchą skórą oraz zrogowaceniami. Zdarzają się też poważniejsze schorzenia, jak np. pękające pięty, głębokie hiperkeratozy, rogowiec, keratoliza dziobata, łuszczyca krostkowa lub hiperkeratotyczna, różnego rodzaju liszaje, modzele, odciski i wiele innych problemów skórnych. Wyżej wymienione zmiany skórne w obrębie stóp mogą powstawać w przebiegu wielu chorób dermatologicznych czy nawet ogólnoustrojowych, przyczyniając się do znacznego dyskomfortu u chorych. Klienci ze względu na defekt estetyczny, szczególnie w okresie letnim, zgłaszają się do salonów zajmujących się stopami. W większości przypadków specjaliści są w stanie złagodzić lub nawet wyeliminować te uciążliwe objawy.

Pedicure kosmetyczny czy podologiczny opiera się na oczyszczeniu zmian z różnego typu hiperkeratoz oraz na zastosowaniu odpowiednich preparatów po zabiegu i zaleceniu pielęgnacji domowej. Bardzo popularne a zarazem skuteczne w działaniu, w stosowaniu pozabiegowym są różnego rodzaju maści na problemy ze stopami.

Maści na dolegliwości stóp to preparaty bogate w składniki aktywne o skoncentrowanym składzie. Mogą mieć różną konsystencję - od emulsyjnej, kremowej, po bardziej tłustą, gęstą. Jeśli chodzi o maści kosmetyczne na problemy stóp to najczęściej są to emulsje typu olej w wodzie (o/w). Dla maści może być, tak jak w przypadku kremów - woda z większym dodatkiem np. lanoliny czy mocznika, może to być też naturalny emolient np.: masło shea, spotykamy też maści na bazie lub z dodatkiem parafiny, wazeliny czy gliceryny.

 Jaką zatem maść zastosować na dany problem?

Maść barierowa na bazie naturalnego emolientu

Dobrym przykładem tzw. maści barierowej jest PREVENTIC SALVE z oliwą ozonowaną i ziołami. Czym się charakteryzuje?

Zacznijmy od składu. Na pierwszym miejscu w INCI produktu znajdziemy masło shea. Jest to składnik, który odbudowuje i wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, zapobiegając przy tym transepidermalnej utracie wody. Można zauważyć, że w składzie tego produktu nie ma wody co oznacza, że jest to wyjątkowo silny a zarazem bardzo wydajny koncentrat. Receptura została wzbogacona o ozonowaną oliwę z oliwek oraz naturalne i znane ze swoich dobroczynnych właściwości olejki, takie jak: rozmarynowy, oregano, lawendowy, a także konopny. Warto wspomnieć, że jest to produkt w 100% naturalny.

Ta maść na problem ze stopami ma gęstą, zwartą konsystencję. W kontakcie z ciepłem skóry zamienia się w oleistą substancję barierową.

Jak działa maść barierowa? Jest doskonałym produktem do stosowania na zakończenie zabiegu usuwania hiperkeratoz. Po takim zabiegu na stopach zostaje odsłonięta „nowa”, elastyczna skóra, która jest naturalnie nawodniona od wewnątrz. Aby nie utraciła ona swojego naturalnego nawilżenia - wystarczy zabezpieczyć ją przy pomocy „bariery”.

Dodatkowa zaleta maści barierowej to wykorzystanie jej na końcowym etapie zabiegu do tzw. skin polishingu - czyli wypolerowania skóry przy użyciu tarczy płaskiej z gąbeczką polerującą. Skóra po takim zabiegu ma domknięte łuski i jest wyjątkowo gładka, a efekt zabiegu utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Ze względu na konsystencję oraz kojący ziołowy zapach, doskonale sprawdzi się do relaksującego masażu stóp.

W pielęgnacji domowej tę maść zwalczającą problemy stóp najlepiej stosować po kąpieli, na wilgotną skórę. Aby poprawić absorpcję składników aktywnych, dobrze jest wykonać wcześniej peeling skóry.

Na jakie problemy skóry sprawdzi się tego typu produkt?

 • Do bardzo suchej skóry jako bariera chroniąca przed utratą nawilżenia.
 • Profilaktycznie przy skłonnościach do nadkażeń grzybiczych.
 • Profilaktycznie przy skłonnościach do powstawania brodawek wirusowych.
 • Jako pielęgnacja wspierająca przy zmianach łuszczycowych.

Maść emulsyjna o/w z dodatkiem emolientów, takich jak lanolina, wazelina

Przykładem takiej maści jest maść na pękające pięty z oliwą ozonowaną CRACKED HEEL PROTECTOR.

W skład tego preparatu wchodzą emolienty, takie jak: lanolina, wazelina, masło shea, olej migdałowy oraz oliwa ozonowana, która jest składnikiem aktywnym. W recepturze znajdziemy również składniki wpływające na złagodzenie podrażnień, które mogą wystąpić po intensywnym usunięciu zrogowaceń. Są to alantoina i pantenol.

Konsystencja maści emulsyjnej jest kremowa oraz zdecydowanie lżejsza od konsystencji maści barierowej, ale bardziej gęsta i treściwa niż konsystencja kremu pielęgnacyjnego, co powoduje, że pozostawia na skórze warstwę okluzyjną oraz ochronną. Preparat dłużej, ale też głębiej przenika przez warstwy naskórka.

Działanie tego typu maści do walki z problemami stóp jest bardzo szybko widoczne i odczuwalne na skórze. Jest doskonałą propozycją do zastosowania na ostatnim etapie zabiegu opracowania pękających pięt oraz zrogowaceń skóry. Preparat wspaniale sprawdza się pod tzw. odciążenie z opatrunkiem po zabiegu opracowania rozpadlin na piętach. Taki opatrunek odciążający nałożony na opracowaną piętę, pozwala maści intensywnie zadziałać regenerująco w kolejnych godzinach po zabiegu.

Dodatkową zaletą maści jest możliwość zastosowania jej na suchą, pękającą skórę dłoni, kolan czy łokci. Dostępna jest też w mini pojemności 20ml, doskonałej do torebki.

W pielęgnacji domowej jest to absolutny „must have” dla osób z suchą, pękającą skórą stóp. Tego typu maść na kłopoty stóp można stosować codziennie rano i wieczorem lub wymiennie z lżejszym kremem, na zasadzie - rano krem, na noc maść. Maść oprócz ochrony przed wysuszeniem zapewnia także ochronę przeciwbakteryjną i przeciwmikrobową.

Na jakie problemy skóry sprawdzi się tego typu maść?

 • Do bardzo suchej, pękającej skóry, w szczególności skóry pięt.
 • Jako pielęgnacja wspierająca przy zmianach łuszczycowych.
 • Jako pielęgnacja przy wyprysku ostrym, podostrym lub przewlekłym.
 • Wspomagająco przy atopowym zapaleniu skóry.
 • Jako pielęgnacja wspierająca, działająca wyciszająco w stanach zapalnych.
 • Jako ochrona przeciwmikrobowa i przeciwbakteryjna.
 • Do pielęgnacji miejsc po usunięciu odcisków oraz modzeli.

Maść mocznikowa o/w z wysokim stężeniem mocznika i emolientami

Maść UREA FORTE z mocznikiem w stężeniu 25% oraz emolientami to przykład tzw. maści mocznikowej, czyli takiej, która w składzie ma wysokoprocentowy mocznik.

Skład maści na problematyczne stopy UREA FORTE opiera się na 25% moczniku i emolientach, takich jak: roślinna wazelina, masło shea, trójglicerydy, olej kokosowy. W składzie znajdziemy również glicerynę, humektant rozpuszczalny w wodzie, który ma przede wszystkim działanie nawilżające i okluzyjne. Wzmacnia barierę ochronną oraz zapobiega ucieczce wody z naskórka.

Konsystencja maści jest dość lekka, natomiast pozostawia na skórze wyczuwalną warstwę przez dość długi czas. Dzięki zmiękczającej właściwości mocznika, pozostałe składniki aktywne mają szansę na dostanie się w głębsze warstwy skóry.

Jak działa ta maść dermokosmetyczna na problemy stóp? Zadaniem tego preparatu jest zmiękczenie a nawet delikatne złuszczenie wierzchnich, zrogowaciałych, twardych warstw skóry tak, aby te głębsze warstwy mogły zostać odpowiednio nawilżone. Należy pamiętać, że preparaty z zawartością mocznika od 20% do 30% działają zmiękczająco, nawilżająco i delikatnie złuszczająco. Mocznik stosowany w kosmetykach to składnik syntetyczny, o niskim współczynniku alergizującym co sprawia, że jest to jeden z najbezpieczniejszych środków zmiękczających.

Pielęgnacja domowa. Bardzo ważne jest, aby stosować takie preparaty pod kontrolą i wg zaleceń specjalisty. Nie zaleca się stosowania wysokoprocentowych preparatów z mocznikiem przez dłuższy okres czasu. Stosuje się je wyłącznie na miejsca na skórze ze wskazaniem do ich użycia. Preparat może być stosowany do pielęgnacji problematycznej skóry stóp również u klientów z wywiadem diabetologicznym. Oczywiście pod kontrolą dermatologa lub specjalisty podologa, który dobierze odpowiedni cykl stosowania preparatu. Należy pamiętać, że nie stosuje się produktów kosmetycznych na rany, czy na naskórek uszkodzony.

Na jakie problemy skóry sprawdzi się tego typu maść do walki z problemami stóp?

 • Do szorstkiej, twardej, grubej, skłonnej do nadmiernego rogowacenia skóry stóp.
 • Jako pielęgnacja wspierająca przy zmianach łuszczycowych tzw. rybiej łusce.
 • Jako pielęgnacja przy wyprysku ostrym, podostrym lub przewlekłym.
 • Jako pielęgnacja przy rogowcu.
 • Do pielęgnacji miejsc skłonnych do tworzenia się odcisków i modzeli.

Preparaty w formie maści dają specjalistom możliwość zastosowania u swoich klientów intensywniej działających i bardziej skoncentrowanych produktów pielęgnacyjnych. Wspomagają również terapię podologiczne oraz dermatologiczne przy różnych problemach skórnych.

Czytaj pozostałe