3 lipca 2024

Odparzona skóra na stopach – przyczyny, terapia

Nieprzewiewne obuwie wykonane ze sztucznych materiałów, długie i intensywne treningi biegowe czy wymagające, górskie spacery. Ale też zakażenie grzybicze czy chorowanie na cukrzycę. Wszystkie te czynniki sprawiają, że mogą pojawić się u nas odparzenia skóry na stopach. Jakie jeszcze są powody tego nielubianego schorzenia? Co zrobić, gdy dotknie ono właśnie nas? Między innymi o tym można przeczytać w poniższym tekście.

Najczęstsze przyczyny odparzeń skóry na stopach

Porą roku, w której najczęściej może nas dopaść odparzona skóra między palcami u nóg lub pod stopami - jest lato. Wszystko dlatego, że w upalne dni skóra naturalnie poci się o wiele bardziej, niż ma to miejsce w chłodniejszych okresach. Mamy tu do czynienia z podwyższoną temperaturą oraz wilgocią, a to zdecydowanie sprzyja pojawieniu się omawianej dolegliwości. Jeśli do tego dodamy zbyt grube buty uszyte ze sztucznych, nieprzewiewnych tworzyw, zwłaszcza jeśli są one nieprawidłowo dopasowane - kłopot jest niemal pewny.

Oczywiście jest tak, że jedne osoby mają większe predyspozycje do pojawienia się odparzeń skóry na stopach niż inne. Wiąże się to z nadaktywnością gruczołów łojowych obecnych w ich organizmie. Oczywiście taka nadaktywność może być także okresowa - spowodować może ją przewlekły, duży stres czy wybrane choroby toczące się w organizmie. A gdy dodatkowo osoby narażone na powyższe ryzyko zbyt słabo dbają o higienę swoich stóp, nie przeciwdziałają ryzyku nadpotliwości to o niepożądane skutki bardzo łatwo.

Pamiętajmy dodatkowo, że bardziej pocą się te stopy, które są w ciągłym, intensywnym ruchu. Osoby uprawiające sport muszą więc szczególnie dbać o profilaktykę. Gdy o niej zapomną, mogą ich dotknąć nie tylko odparzenia stóp, ale też chociażby zwiększone ryzyko zakażeń grzybiczych.

Jak wyglądają odparzenia skóry stóp?

Pierwszy etap odparzeń skóry stóp ma formę przekrwionych, lekko zaczerwienionych obszarów na skórze. Z czasem dochodzą do tego miejscowe obrzęki i sączący się z nich surowiczy płyn, mogą także zacząć doskwierać czerwone wysypki czy pęcherze, pod którymi również zbiera się surowiczy płyn. Niekiedy oprócz nich, zauważalne są również nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i ból. Co istotne, powyższe zmiany mogą dotykać zarówno  jednego miejsca na stopach, jak i większych obszarów skóry stóp. A jeśli pojawi się swędzenie i wyprysk na skórze stóp - to takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji grzybiczej.

Miejsca, w których najczęściej pojawiają się omawiane zmiany to: podeszwy stóp, pięty, a także obszary między palcami stóp. Wszystko dlatego, że tam zbiera się najwięcej wilgoci, a tę odparzenia naskórka stóp lubią wyjątkowo mocno.

Odparzenia często pojawiają się na piętach, na podeszwie czy między palcami − skóra lubi się zaparzać, bo tam zbiera się najwięcej wilgoci.

Co stosować na odparzenia skóry na stopach?

Zanim zaczniemy stosować dobry preparat na odparzenia skóry stóp musimy zacząć od innych kwestii. Jeśli przyczyną odparzeń jest obuwie - należy koniecznie zmienić je na to dobrze dobrane, przewiewne, zrobione z naturalnych materiałów. Do tego konieczne jest postawienie na prawidłową codzienną higienę, w tym częste mycie stóp i ich dokładne osuszanie.

Bez względu na powód dolegliwości z pomocą przyjdą dermokosmetyki na odparzenia skóry stóp, takie jak:

Pamiętajmy - jeśli pęcherze towarzyszące odparzeniom skóry stóp zostaną przebite (przypadkowo lub celowo), wtedy nie możemy na nie bezpośrednio stosować powyższych preparatów. W tym wypadku należy poczekać do czasu zagojenia się powstałej rany i dopiero wtedy zastosować wybrane z produktów. Pamiętajmy, że przebite pęcherze trzeba też regularnie dezynfekować oraz zabezpieczać opatrunkiem, tak by nie wdało się w nie żadne dodatkowe zakażenie.

A gdy nie mamy pewności, który z preparatów na odparzenia wybrać - najlepiej będzie wybrać się do podologa bądź dermatologa, który swoim fachowym okiem oceni naszą dolegliwość i na tej podstawie zarekomenduje nam odpowiednie dermokosmetyki na odparzenia skóry stóp. Taka wizyta zalecana jest zwłaszcza wtedy, gdy zmiana dotyka dużego obszaru bądź jest bardzo intensywna.

Czytaj pozostałe