Blog: Stopy diabetyka

Wybierz kategorię dolegliwości lub styl życia,
zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki:

Osoby chorujące na cukrzycę zmagają się z wieloma różnymi dolegliwościami. Zalicza się do nich chociażby: zwiększoną senność, ogólne osłabienie organizmu, kłopoty ze wzrokiem, problemy z apetytem, przewlekłe zmęczenie czy spowolnione gojenie się ran. Jednak i stopa cukrzyka nie ma łatwo. Ją bowiem również mogą dotknąć objawy oraz powikłania omawianej dolegliwości. Jakie? Jest ich całkiem sporo.

Jakie zmiany mogą dotknąć stopy cukrzyka?

Organizm cierpiący z powodu cukrzycy jest często osłabiony. Dlatego też o wiele łatwiej łapie on różnorodne infekcje takie, jak: zakażenie drobnoustrojami wywołującymi grzybicę skóry i paznokci. Jeśli więc na przykład zauważymy, że paznokcie u cukrzyka stają się zgrubiałe, zmieniają kolor na żółty, łożysko paznokcia rogowacieje a płytka paznokciowa zaczyna oddzielać się od łożyska – należy szybko skonsultować sprawę zarówno z lekarzem diabetologiem, jak i ze specjalistą podologiem. Współpracując ze sobą dobiorą oni właściwą terapię, której częściami będą specjalistyczne zabiegi czy krem do stóp dla diabetyków. Ważne jest to, by taki preparat był ściśle dedykowany osobom z problemami cukrzycowymi. Nie każdy dermokosmetyk jest bowiem wskazany do stosowania przez diabetyków.

Ale oczywiście to nie jedyne zmiany na paznokciach przy cukrzycy, które możemy spotkać. Kolejne z nich określane są jako paznokcie szponowate. Charakterystyczne objawy tego schorzenia to wykrzywianie się paznocki w kierunku podeszwy stopy lub boku stopy, pogrubienie i stwardnienie płytki paznokciowej, odbarwienie płytki na kolor szarozielony, ciemnobrunatny lub żółty, a także stały dyskomfort czy ból pojawiające się w trakcie chodzenia. Oczywiście takie paznokcie u diabetyka również wymagają pilnej interwencji specjalistów – skorzystajmy z niej już przy pierwszych objawach problemu.

A czy jako objawy cukrzycy na skórze stóp może pojawić się nadmierne przesuszenie i rogowacenie naskórka? Niestety tak. Choroba ta niemal zawsze jest bowiem powiązana z problemami z układem krążenia, w tym z niszczeniem tętnic i żył prowadzącym do osłabienia krążenia krwi. A gdy krew krąży słabiej, do komórek naskórka dociera mniej tlenu oraz substancji odżywczych. To z kolei widoczne jest w ogólnym osłabieniu stanu skóry, także tej na stopach. Jeśli szybko nie zwalczymy powyższych dolegliwości, skóra cukrzyka na stopach może zacząć boleśnie pękać. Pękanie najczęściej pojawi się w obszarze pięt, ale i inne części stopy są na nie podatne. Gdy dodamy do tego spowolnione gojenie się ran dotykające cukrzyków – problem robi się naprawdę duży.

A co z modzelami i odciskami? Czy skóra przy cukrzycy jest na nie podatna bardziej niż skóra osób zdrowych? Niestety – niejednokrotnie tak. Przy tym schorzeniu dochodzi bowiem do deformacji zarówno w obrębie stóp oraz paznokci. Ich efektem są zaburzenia w biomechanice stopy prowadzące między innymi do nadmiernego obciążania wybranych jej obszarów. W efekcie tego odcisk na stopie u cukrzyka będzie się niejednokrotnie pojawiał częściej niż ten, który mógłby dotknąć stopę osoby zdrowej. Co więcej, cukrzycy często cierpią z powodu zaburzeń czucia w stopach, mogą więc nawet nie zauważyć, że modzel czy odcisk pojawił się na ich skórze. A jeśli odpowiednio nie zareagujemy na takie zmiany skórne, może dojść do rozwoju stanu zapalnego, a w efekcie zakażenia groźnego nie tylko dla zdrowia, ale nawet i życia osoby chorej.

Poza powyższymi problemami skóra diabetyka na stopach może cierpieć także z powodu świądu, zakażeń bakteryjnych czy zmniejszonego czucia skórnego lub jego zupełnej utraty. Wszystkie te zmiany na skórze przy cukrzycy należy błyskawicznie skonsultować z diabetologiem prowadzącym nasz przypadek. Nawet bowiem mały objaw może świadczyć o dużym schorzeniu organizmu. A przez to nawet teoretycznie niegroźne dolegliwości takie, jak zbytnie złuszczanie naskórka, gdy występują w postaci choroby skóry przy cukrzycy mogą wiązać się z naprawdę groźnymi powikłaniami, których pełne wyleczenie będzie albo trudne i długotrwałe, albo wręcz niemożliwe.