Blog: Stopy sportowca

Wybierz kategorię dolegliwości lub styl życia,
zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki:

Zalet regularnego uprawiania sportu jest cała masa. Dzięki niemu podnosimy ogólną sprawność naszego ciała, lepiej dotleniamy organizm, poprawiamy swój nastrój, redukujemy stres, wspomagamy pracę układu odpornościowego, zwiększamy sprawność mózgu czy działamy przeciwstarzeniowo. Jednak musimy pamiętać także o wyzwaniach, jakie intensywna, systematyczna aktywność fizyczna stawia przed naszym ciałem. Przykładem jest tu chociażby stopa sportowca, która narażona jest nie tylko na duże przeciążenia, ale też urazy mechaniczne i innego typu schorzenia. O nich wszystkich piszemy w tej kategorii bloga PHARM FOOT.

Częste problemy stóp sportowców

Jak łatwo się domyśleć, osoby bardzo aktywne fizycznie regularnie cierpią z powodu przemęczenia stóp. Dotyczy to tak biegaczy, jak i rowerzystów, pływaków, tancerzy, zawodników sportów walki czy nawet osób regularnie chodzących na intensywne zajęcia fitness. W każdym z tych przypadków należy odpowiednio dbać o zmęczone stopy. Jak to robić? Ważne jest tu to, by stosować odpowiednie kosmetyki do stóp dla sportowców. Powinny one wykazywać działanie rewitalizujące, energetyzujące, kojące, regenerujące i zmniejszające opuchliznę.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o tym, że występują charakterystyczne choroby skóry stóp sportowców, do których zalicza się przede wszystkim grzybicę. Dlaczego właśnie ona dotyka osoby aktywne fizycznie? Chorobotwórcze grzyby bardzo lubią środowisko ciepłe i wilgotne – ono znacząco sprzyja ich rozwojowi. A przecież spocone stopy schowane w dopasowane buty właśnie takie środowisko zapewniają. Podobnie zresztą baseny, siłownie, sale fitness, grupowe natryski czy sauny – na ich terenie również jest wilgotno i ciepło. By zabezpieczyć stopy osób aktywnych fizycznie przed powyższym ryzykiem zakażeń grzybiczych, należy nie tylko dbać o higienę czy unikanie chodzenia na boso w miejscach zbiorowych treningów, ale też stosować kosmetyki ochronne sprawiające, że grzybica stóp będzie miała mniejsze pole do rozwoju.

A co z urazami mechanicznymi spowodowanymi uderzeniem w twardy przedmiot bądź upadkiem na stopę hantla czy innego cięższego akcesorium treningowego? Wbrew pozorom nogi sportowca często cierpią z ich powodów. Wszystkie one mogą bowiem prowadzić chociażby do niechcianego podważenia płytki paznokcia, którego skutkiem jest onycholiza paznokci. Jej objawami są odwarstwienie się paznokcia od łożyska czy zmiana barwy paznokcia z naturalnej na białą bądź żółtą. Gdy dojdzie do takiego schorzenia, specjalista podolog zaleci nam stosowanie odpowiednich dermokosmetyków do kuracji i zaburzeń struktury paznokcia. Jeśli przyczyną onycholizy jest uraz mechaniczny, a łożysko i macierz nie zostały uszkodzone to paznokieć powinien odrastać. Należy dbać o to, aby łożysko nie wyschło i systematycznie je nawilżać oraz regenerować odpowiednimi preparatami.

 

Nikogo nie zaskoczymy mówiąc, że stopy zawodowych sportowców oraz amatorów dotyka problem określany jako nieprzyjemny zapach stóp. Każdy trening to bowiem wysiłek dla organizmu, który chcąc się ochłodzić wydziela zwiększoną ilość potu. Oczywiście jeśli taki kłopot pojawia się wyłącznie w trakcie aktywności fizycznej, nie jest to powodem do obaw – nie wiąże się to bowiem z żadną chorobą. Jednak trzeba przyznać, że nikt nie lubi, gdy jego skóra brzydko pachnie. Dlatego też sportowcy powinni regularnie stosować dermokosmetyki zmniejszające potliwość stóp takie, jak: sole do kąpieli, pianki ziołowe czy spraye ochronne.

Na koniec nie możemy zapomnieć także o tym, że skóra stóp sportowców narażona jest na otarcia pięt i stóp. Sprzyjają im źle dopasowane obuwie noszone podczas treningu (zarówno to za ciasne, jak i to za luźne), bądź też wady konstrukcyjne butów takie, jak: chociażby zbyt twarde szwy drażniące nasze ciało. Oczywiście w chwili, w której zauważymy bolesne zaczerwienienie związane z otwarciem powinniśmy natychmiast zdjąć buty generujące problem. Następnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie zmiany, które usunie mogące się na niej rozwijać bakterie czy grzyby. Na koniec zaaplikujmy na skórę wysokiej jakości dermokosmetyki o działaniu odbudowującym, regenerującym i ochronnym.