8 lipca 2024

Usuwanie brodawek – pielęgnacja po zabiegu

Brodawki wirusowe na stopach, znane również jako brodawki podeszwowe, są powszechnym problemem skórnym. Są to niewielkie, powodujące dyskomfort, a często także ból guzki skórne, które są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej występują one na podeszwach stóp lub wokół paznokci, są przeważnie płaskie o szorstkiej strukturze, często z małymi, czarnymi punktami, które są naczyniami krwionośnymi zatkanymi krwią. Do zakażenia dochodzi drogą bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą lub powierzchnią, na której przenosił się wirus. Podstawą jest tu pozbycie się brodawek w profesjonalnym salonie kosmetycznym, podologicznym lub u dermatologa. Jednak równie ważna jest, jak usuwanie brodawek pielęgnacja skóry w miejscu po brodawce, tak aby przywrócić jej pierwotną strukturę, a także właściwe postępowanie profilaktyczne, pozwalające unikać w przyszłości problemu brodawek na stopach. Zatem jak dbać o skórę po brodawkach?

Jak pielęgnować skórę po usunięciu brodawki?

Część brodawek wirusowych, nawet tych na stopach, nie daje żadnych objawów, jeśli chodzi o uciążliwość. Można wówczas zastosować dostępne w aptekach preparaty na brodawki. Jednak, jeśli brodawka jest umiejscowiona tak, że powoduje ból przy staniu bądź chodzeniu konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze najlepszą w danym przypadku metodę usunięcia takiej zmiany. A możliwości jest kilka, w tym m.in. oczyszczanie mechaniczne przy pomocy skalpela lub dłuta w gabinecie podologicznym, zastosowanie preparatów zawierających kwasy, aplikacja preparatów z azotanem srebra, jak również krioterapia, elektrokoagulacja i laseroterapia.

W gabinecie podologicznym najczęściej stosowaną metodą usuwania brodawek jest aplikacja preparatu z azotanem srebra. W pierwszej kolejności mechanicznie usuwane jest zrogowacenie przykrywające brodawkę wirusową – stopniowo, aż do odkrycia struktury zmiany wirusowej. Wówczas w brodawkę wcierana jest dawka preparatu na bazie azotanu srebra, który powoduje chemiczną kauteryzację zmienionej tkanki. Natomiast co po zabiegu usunięcia brodawki? Miejsce aplikacji preparatu zabezpiecza się plastrem, a pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania w domu. Co nakładać na miejsce po brodawce? Najczęściej jest to aplikacja wybranego preparatu, który stosuje się miejscowo na zmianę zgodnie z zaleceniami specjalisty. Polecamy preparat do pielęgnacji miejsc po usunięciu brodawki, wspierający terapię i działający regenerująco – mycoVERRUM od PHARM FOOT, który nakłada się dwa razy dziennie. Jest to preparat z linii OZONE OIL & HERBS przeznaczony zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Jest to serum na bazie oliwy ozonowanej i ziół, które wspiera pielęgnację miejsc po usunięciu brodawki, silnie regenerując miejsce po jej usunięciu, poprawiając przy tym kondycję skóry.

Natomiast brodawki wirusowe profilaktyka nawrotów może być uzupełniona przez stosowanie specjalnej maści barierowej PREVENTIC SALVE marki PHARM FOOT, także z linii OZONE OIL & HERBS, którą można używać w warunkach domowych, zarówno w celu regeneracji problematycznej skóry stóp, jak i zapobiegawczo przy problemach z grzybicą oraz brodawkami wirusowymi. Działa poprzez tworzenie warstwy okluzyjnej, która chroni skórę przed utratą nawilżenia, a także przed czynnikami zewnętrznymi. Maść rozgrzewa się w dłoniach, a następnie wmasowuje w skórę najczęściej raz bądź dwa razy dziennie. Preparat jest bogaty w naturalne składniki aktywne w tym olejki – konopny, rozmarynowy, lawendowy czy oregano.

Jak zapobiegać nawrotom usuniętych brodawek?

Usunięcie brodawek wirusowych z obszaru stóp z pewnością przynosi ulgę, ale równie istotna jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegu, która pozwoli zminimalizować ryzyko nawrotów tych zmian. Po zabiegu usunięcia brodawek ważne jest, aby zachować czystość i suchość obszaru stóp, myjąc regularnie stopy letnią wodą oraz łagodnym mydłem, a następnie dokładnie je osuszając. W ramach profilaktyki możemy polecić  krótką - maksymalnie 5 minut! - kąpiel w letniej wodzie z solą zabiegową  HERBAL reMEDY z oliwą ozonowaną i ziołami, którą rekomendujemy do zabiegów wspierających walkę z grzybicą oraz brodawkami wirusowymi. Sól ma świetne właściwości przeciwbakteryjne. Należy przy tym unikać długiego moczenia stóp w wodzie, aby zapobiec zakażeniom i nawrotom infekcji. 

Po zabiegu skóra stóp może być bardziej podatna na zakażenia, dlatego warto zadbać o to, aby nosić czyste i suche skarpetki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii oraz nie nadkazić miejsca po usuniętej brodawce. Warto też unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie jest duże ryzyko zakażenia, takich jak: baseny, sauny czy prysznice publiczne. Zanim miejsce po zabiegu się zagoi, należy także unikać noszenia zbyt ciasnego obuwia, które może uciskać stopy i powodować dyskomfort. Najlepiej wybrać obuwie przewiewne oraz nieuciskające, które zapewni stopom odpowiednią przestrzeń i umożliwi swobodną cyrkulację powietrza. Należy także udać się na wizytę kontrolną w terminie wyznaczonym przez specjalistę, który oceni gojenie rany po usunięciu brodawki oraz jego prawidłowość. Natomiast zawsze należy zgłosić się do podologa, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk czy wydzielina z rany.

Zatem pielęgnacja po zabiegu usunięcia brodawek wirusowych na stopach jest kluczowa dla zapewnienia skutecznej rekonwalescencji i zapobiegania nawrotom infekcji, a kluczowe jest tu zachowanie czystości oraz suchości stóp, a także stosowanie zaleconych przez podologa preparatów regenerujących i ochronnych, także po to, aby nie powstała nieestetyczna blizna po usunięciu brodawki.

Czytaj pozostałe