Blog: Zabiegi

Wybierz kategorię dolegliwości lub styl życia,
zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki:

Podologia zajmuje się zdrowiem stóp – zarówno profilaktyką, jak i terapią, a także doradztwem w tym zakresie, szczególnie osobom z grup ryzyka, jak np. chorującym na cukrzycę. W ramach swojej pracy, specjalista wykonuje różnego typu zabiegi podologiczne. Warto dowiedzieć się, jakie to są zabiegi, na czym polegają i jakie korzyści przynoszą.

Zabieg podologiczny – co to jest i jakie są rodzaje

Zabiegi podologiczne, jako kluczowy element kompleksowej opieki nad stopami, ich skórą i paznokciami, można podzielić na dwa główne typy – podstawowy zabieg podologiczny oraz zabieg podologiczny rozszerzony.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z fundamentalną procedurą, którą zazwyczaj wykonuje się regularnie w celu utrzymania zdrowia stóp. Jest to zatem element profilaktyki schorzeń stóp. Podstawowy zabieg podologiczny na czym polega? Otóż obejmuje on odświeżanie stóp, obcinanie paznokci oraz usuwanie fizjologicznego nadmiaru naskórka, a także aplikowanie preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak u pacjenta wystąpiły już różnego typu problemy ze stopami, wówczas podolog wykonuje jeden z możliwych zabiegów rozszerzonych.

Rozszerzony zabieg podologiczny – co to jest i dla kogo jest przeznaczony

Specjalista podolog to profesjonalista, który oprócz podstawowego, profilaktycznego zabiegu na stopach wykonuje także bardziej zaawansowane, specjalistyczne zabiegi lecznicze, a wśród nich m.in. pedicure medyczny czyli inaczej leczniczy zabieg podologiczny. Oprócz wszystkich czynności wykonywanych jako podstawowy zabieg podologiczny krok po kroku, zawiera również usunięcie nadmiernych zrogowaceń naskórka (hiperkeratoz) poprzez ich wycięcie skalpelem, a następnie wygładzenie za pomocą frezarki.

Na liście zabiegów podologicznych znajdziemy także usuwanie modzeli, nagniotków i odcisków, które mogą powodować ból oraz dyskomfort, a często także uniemożliwiać chodzenie. Zabiegi podologiczne pozwalają na skuteczne usunięcie tych zmian.

W zakresie usług podologa znajduje się także terapia pękających pięt i suchej, łuszczącej się skóry. Taka przypadłość jest nie tylko nieestetyczna, ale może sprawiać ból, a w ekstremalnych przypadkach nawet uniemożliwiać chodzenie. Powstające na piętach pęknięcia dodatkowo stanowić mogą miejsce przenikania bakterii, wirusów oraz grzybów. Podolog może także zalecić stosowanie w domu preparatów przeznaczonych do ochrony skóry pięt przed pękaniem, np. CRACKED HEEL PROTECTOR czyli maść ochronną na pękające pięty marki PHARM FOOT, która dzięki zastosowanej w swojej formule kompozycji składników aktywnych, takich jak: oliwa ozonowana, alantoina czy mocznik – intensywnie regeneruje popękaną skórę, tworzy warstwę ochronną przed utratą wody ze skóry, a także zapobiega wnikaniu drobnoustrojów.

Jednym z częstych problemów stóp z którymi spotyka się specjalista podologii jest grzybica paznokci stóp. Jest to przypadłość, która może być trudna do zwalczenia za pomocą dostępnych w sprzedaży preparatów, natomiast podolog zajmie się tym problemem kompleksowo – poprzez stosowanie leków miejscowych, jak również terapię laserową lub bardziej inwazyjne zabiegi, jeśli stopień zaawansowania infekcji tego wymaga.

Typową przypadłością leczoną w ramach rozszerzonych zabiegów podologicznych są także wrastające paznokcie. Przyczyny tego problemu można najczęściej upatrywać w niewłaściwym obcinaniu paznokci stóp. Paznokcie wrastające są przez specjalistę odpowiednio przycinane, a następnie zakładane są specjalne klamry zapobiegające ich dalszemu nieprawidłowemu wzrostowi.

Wśród zabiegów podologicznych ważne miejsce zajmuje również wsparcie pacjentów chorujących na cukrzycę. Profilaktyczne zabiegi podologiczne zapewniające prawidłową pielęgnację stóp u cukrzyków pozwalają zapobiegać pękaniu delikatnego naskórka, który w tej chorobie bardzo trudno się goi, prowadząc do niebezpiecznych zakażeń w obrębie stóp.

U podologa znajdą pomoc także osoby, u których paznokcie nie rosną bądź są poważnie uszkodzone, ponieważ wykonuje on także zabiegi z zakresu rekonstrukcji płytki paznokcia. Jest to szansa na ładne uformowanie zmienionych chorobowo paznokci, ich wzmocnienie oraz uzupełnienie ubytków. Ile kosztuje zabieg u podologa? Cena uzależniona jest od typu problemu, ale także od skali zmian i w związku z tym od dobranej formy terapii.

Zabiegi podologiczne to zatem przede wszystkim kompleksowe podejście do troski o zdrowie stóp. Dla osób cierpiących na różne schorzenia, a także dla tych pragnących utrzymać stopy w zdrowiu – wizyta u podologa może okazać się kluczowym elementem ich zdrowia i komfortu. Przeprowadzane przez specjalistę zabiegi podologiczne są ważną częścią dbania o zdrowie stóp, nie tylko gdy problem już się pojawi, ale również profilaktycznie, aby zapobiegać różnym schorzeniom oraz utrzymać stopy w dobrej kondycji. Warto korzystać z regularnych wizyt u podologa, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Dzięki odpowiedniej opiece podologicznej można bowiem cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stopami przez wiele lat.