3 lipca 2024

Badanie mykologiczne paznokci

Infekcje grzybicze paznokci są dość powszechnym problemem, który może prowadzić do dyskomfortu i nieestetycznego wyglądu paznokci. Aby skutecznie leczyć tego rodzaju infekcje należy przeprowadzić badanie mykologiczne paznokci, które umożliwia dokładne zidentyfikowanie rodzaju grzyba oraz wybór odpowiedniej terapii.

Na czym polega badanie mykologiczne paznokci?

Badania mykologiczne paznokci to często badania mikroskopowe, ale mogą mieć one także formę hodowli. Pozwalają na wykrycie grzybów, które mogą być przyczyną infekcji paznokci. Grzybica paznokci badanie mykologiczne, znana również jako onychomikoza, jest częstym problemem, który wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i estetykę stóp. Badanie mykologiczne paznokci pozwala zidentyfikować rodzaj grzyba, a to pozwoli wdrożyć  odpowiednią terapię – farmakologiczną i zabiegową.

Badanie mykologiczne paznokci gdzie zrobić? Otóż badanie mykologiczne paznokci jest zazwyczaj przeprowadzane przez podologa bądź laboranta. Badanie mykologiczne paznokci czy boli? Jest to bezbolesna procedura diagnostyczna, która polega na pobraniu próbki materiału z zainfekowanego paznokcia. Najczęściej stosuje się do tego celu specjalne narzędzie do wycinania fragmentu paznokcia lub pobiera się rogowaciejące fragmenty z samej jego powierzchni. Pobrany materiał jest następnie przygotowywany do analizy. Może to obejmować umieszczenie próbki w odpowiednim pojemniku lub wykonanie preparatu mikroskopowego. Próbka jest następnie badana pod mikroskopem w celu zidentyfikowania obecności struktur grzybiczych, takich jak strzępki, zarodniki czy też drożdże. Jeśli analiza mikroskopowa nie dostarczyła jednoznacznych wyników, próbka może zostać poddana hodowli, czyli umieszczona na odpowiednim podłożu i pozostawiona w odpowiednich warunkach, aby możliwy był wzrost grzybów lub drożdży. Analiza w laboratorium opiera się na zeskrobinach paznokcia oraz tkanki podpaznokciowej z części chorobowo zmienionej. Po wystarczającym czasie inkubacji, próbka jest ponownie badana pod mikroskopem, a uzyskane kolonie grzybów lub drożdży są identyfikowane za pomocą różnych technik laboratoryjnych. Badanie to jest zatem kluczowym krokiem w procesie diagnostycznym infekcji grzybiczych paznokci.

Za zalecenie do badania mykologicznego paznokci można uznać przede wszystkim obecność białych, żółtych lub brązowych plam na paznokciach, tendencję paznokci do łamania się oraz ich kruchość, oddzielanie się paznokci od łożyska, jak również ból lub dyskomfort w okolicy paznokci.

Badanie mykologiczne płytki paznokcia – dlaczego jest tak istotne?

O użyteczności i istotności badania mikologicznego paznokci decyduje kilka kwestii. Po pierwsze, umożliwia ono postawienie właściwej diagnozy – określenie czy mamy do czynienia z infekcją grzybiczą, a jeśli tak to jaki to rodzaj grzyba. Ustalenie tego zaś jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej terapii. Zatem dzięki badaniu mykologicznemu paznokci można dostosować leczenie do konkretnego rodzaju grzyba, co zwiększa skuteczność terapii i redukuje ryzyko nawrotów infekcji. Badanie mykologiczne paznokci może być również wykorzystane do monitorowania postępu leczenia infekcji grzybiczej paznokci, oceniając skuteczność stosowanych kuracji.

Reasumując, właściwe rozpoznanie rodzaju problemu ma zasadnicze znaczenie dla jego skutecznego leczenia. Czasem badanie fizykalne może nie być wystarczające dla określenia czy mamy do czynienia z grzybicą, czy też innym typem schorzeń paznokci. Tym bardziej, że zaledwie połowa problemów z paznokciami ma swoje podłoże w zakażeniach grzybiczych, a wiele z nich wynika m.in. z łuszczycy czy długotrwałych urazów.

Nawet jeśli okaże się, że tym razem ma nasze badanie mykologiczne paznokci wynik ujemny to u osób ze skłonnością do grzybicy paznokci zaleca się oprócz właściwej higieny również odpowiednią profilaktykę z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów, które ograniczają rozwój drobnoustrojów. Szczególnie polecane są preparaty, które zawierają w swojej formule mikrosrebro i oliwę ozonowaną, jak również wyciągi z ziół. Można wówczas sięgnąć po dermokosmetyki marki PHARM FOOT, jak mycoVERRUM - serum z oliwą ozonowaną i ziołami z linii OZONE OIL & HERBS, przeznaczone m.in. do problematycznego aparatu paznokcia, jako wsparcie przy problemach z grzybicą paznokci. Doskonale sprawdzi się również tynktura SILVER BOOSTER z mikrosrebrem, która służy do pielęgnacji paznokci w procesie terapeutycznym grzybicy, dodatkowo wspomagająca profilaktykę antymikrobową.

Badanie mykologiczne płytki paznokcia jest zatem kluczowym krokiem w diagnozie i leczeniu infekcji grzybiczych paznokci. Pozwala ono bowiem dokładnie zidentyfikować rodzaj grzyba lub drożdżaka, który jest przyczyną infekcji, co umożliwia wybór odpowiedniej terapii. Dzięki badaniom mikologicznym paznokci możliwe jest skuteczne leczenie infekcji grzybiczych paznokci oraz monitorowanie postępu terapii. Dlatego też, jeśli pojawia się podejrzenie infekcji grzybiczej paznokci, warto skonsultować się ze specjalistą i przeprowadzić badanie mykologiczne w celu dokładnej diagnozy oraz skutecznego leczenia.

Czytaj pozostałe