26 lutego 2024

Podstawowy zabieg podologiczny

Podstawowy Zabieg Podologiczny znany także jako PZP to niezwykle istotna, kompleksowa procedura w dziedzinie podologii. Jego celem jest zadbanie o zdrowie stóp, przeciwdziałanie ich różnym schorzeniom oraz utrzymanie ogólnej kondycji stóp na najwyższym poziomie. Poniżej przyjrzymy się, jak wygląda PZP, jakie etapy obejmuje oraz dlaczego jest tak ważny dla zdrowia stóp.

Jak się przygotować do zabiegu podologicznego?

Jeśli ktoś nie wie czy PZP jest dla niego, wyjaśniamy czym jest podstawowy zabieg podologiczny. Zabiegi podologiczne są istotnym elementem dbania o zdrowie stóp, a odpowiednie przygotowanie przed wizytą u specjalisty może znacząco wpłynąć na skuteczność i komfort przeprowadzenia procedury. Jakie zatem kroki warto podjąć, aby skutecznie przygotować się do podstawowego zabiegu podologicznego?

Pierwszy krok to wybór specjalisty, do którego chcemy się udać. Ważne, aby posiadał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a do tego mógł się poszczycić pozytywnymi opiniami dotychczasowych pacjentów. Wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy w dobrych rękach. Przed wizytą u podologa warto zebrać swoją dokumentację medyczną dotyczącą zdrowia stóp, zwłaszcza jeśli mieliśmy wcześniej problemy ze skórą lub paznokciami stóp. Dostarczenie odpowiednich informacji pomoże podologowi w lepszym zrozumieniu potrzeb pacjenta i dostosowaniu etapów zabiegu do jego sytuacji.

Nie należy też zapominać o odpowiedniej higienie stóp. Przed udaniem się z wizytą do podologa trzeba je dokładnie umyć, aby usunąć z nich nie tylko brud, ale i drobnoustroje. Jeśli nasze paznokcie u stóp są pomalowane lakierem, to również warto go usunąć w domu.

I jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia - przed wizytą na podstawowym zabiegu podologicznym warto zastanowić się nad wszelkimi dolegliwościami, jakie się odczuwa w obrębie stóp. W przypadku bólu, dyskomfortu czy problemów z paznokciami można przygotować sobie pytania dotyczące tych kwestii – odnośnie pozabiegowej pielęgnacji i dbania o stopy oraz paznokcie. Dobra komunikacja z podologiem jest kluczowa dla skutecznej opieki. Jeśli zauważymy jakieś problemy na stopach, należy przed wizytą u podologa unikać samodzielnego leczenia, ponieważ niektóre działania mogą utrudnić dokładną diagnozę specjalisty. Lepiej poczekać na wizytę i skonsultować się z nim przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Jak wygląda podstawowy zabieg podologiczny krok po kroku?

Warto przed pierwszą wizytą u specjalisty dowiedzieć się o podstawowy zabieg podologiczny opis. Przed przystąpieniem do zabiegu, podolog przeprowadza dokładną konsultację i wywiad z pacjentem. Obejmuje to analizę stanu skóry stóp, paznokci, a także ocenę struktury oraz biomechaniki stopy. Poznaje historię dolegliwości, chorób układu ruchu czy cukrzycy, a to pozwala na spersonalizowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjent informuje również o przyjmowanych lekach.

Pierwszy etap to przygotowanie stóp do zabiegu – dezynfekcja, a czasem i krótka kąpiel w soli zabiegowej – dla zminimalizowania ryzyka infekcji. W przypadku chorych na cukrzycę – nie moczymy stóp. Kąpiel stóp warto wzbogacić solą zmiękczającą do stóp, jak np. FRESH CRYSTALS marki PHARM FOOT, która odświeża i zmiękcza skórę dzięki zawartości soli bocheńskiej, a także ją uelastycznia poprzez zawartość kolagenu.

Kąpiel stóp to dobry moment na dokonanie przez specjalistę ich oględzin i ustalenie z jakim ewentualnym problemem zmaga się pacjent – oceniany jest stan skóry, paznokci, obecność modzeli, odcisków czy innych zmian.

W ramach zabiegu przeprowadza się staranne obcinanie paznokci, które jest ważnym krokiem w całej procedurze, ponieważ źle obcięte paznokcie mogą prowadzić do różnych problemów, takich jak wrastające paznokcie czy urazy skóry wokół paznokci. Podczas zabiegu podolog usuwa nadmiar naskórka i modzele, które mogą powodować ból oraz dyskomfort w czasie chodzenia. Delikatnie usuwa też martwe komórki naskórka, poprawiając ogólny stan zdrowotny i estetyczny stóp.

Jeśli pacjent cierpi z powodu wrastających paznokci, może poddać się takiemu podstawowemu zabiegowi podologicznemu, w ramach którego podolog zajmie się także tym problemem, jednocześnie przekazując pacjentowi cenne porady dotyczące pielęgnacji stóp w domu. Pacjent dowiaduje się, jakie preparaty są najlepsze, jak dbać o higienę stóp oraz jak unikać potencjalnych problemów w przyszłości.

Kolejnym krokiem w procedurze jest usunięcie zrogowaceń, odcisków, modzeli oraz innych zgrubień skórnych, które mogą powodować dyskomfort i ból. Do tego etapu mogą zostać użyte narzędzia podologiczne, takie jak: skalpel, dłuto czy frezarka. Podczas PZP przeprowadza się także pielęgnację paznokci, w tym skracanie, frezowanie oraz leczenie ewentualnych zmian chorobowych, a na zakończenie zabiegu stosuje się preparaty pielęgnacyjne, które mają na celu nawilżenie skóry oraz wzmocnienie paznokci.

Podstawowy Zabieg Podologiczny (PZP) to kompleksowa procedura, która nie tylko poprawia estetykę stóp, ale przede wszystkim dba o ich zdrowie i komfort. Regularne przeprowadzanie PZP może przeciwdziałać wielu schorzeniom, a także zapewniać ogólnie dobry stan stóp. Wizyty u podologa są szczególnie polecane dla osób z problemami skórnymi i paznokciowymi oraz dla tych, którzy pragną utrzymać zdrowe stopy na długo.

Czytaj pozostałe