Preparaty przeznaczone do kuracji, pielęgnacji i profilaktyki skóry stóp skłonnej do nadkażeń grzybiczych, wymagającej ochrony antygrzybiczej oraz antybakteryjnej.
Problem: grzybica skóry stóp
Grzybica skóry stóp to zakażenie grzybami, które nie mają wielkich wymagań. Uwielbiają ciepło, wilgoć i ciemność.
Lubią część podeszwową stopy oraz okolice międzypalcowe. Główną przyczyną zakażeń grzybiczych jest nieprawidłowa higiena, której towarzyszą sprzyjające warunki tj.: osłabienie organizmu, nadpotliwość stóp, choroby autoimmunologiczne, łuszczyca czy cukrzyca. Noszenie zakrytego obuwia przez wiele godzin, bez przewietrzenia stóp lub przebywanie w miejscach, w których łatwo rozwijają się grzyby, takich jak: baseny, sauny lub kluby fitness również sprzyja zakażeniom grzybiczym. Szybko zdiagnozowana grzybica stóp jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Najłatwiej jest jej zapobiegać – stosując odpowiednią profilaktykę.
Pielęgnacja
w salonie i w domu
Jak wygląda grzybica stóp?
Grzybica skóry stóp to zakażenie grzybami, które nie mają wielkich wymagań, aby się rozwijać. Uwielbiają ciepło, wilgoć i ciemność. Lubią część podeszwową stopy oraz okolice międzypalcowe. Główną przyczyną zakażeń grzybiczych jest nieprawidłowa higiena, której towarzyszą sprzyjające warunki tj.: osłabienie organizmu, nadpotliwość stóp, choroby autoimmunologiczne, łuszczyca czy cukrzyca. Noszenie zakrytego obuwia przez wiele godzin bez przewietrzenia stóp lub przebywanie w miejscach, w których łatwo rozwijają się grzyby, takich jak: baseny, sauny lub kluby fitness również sprzyja zakażeniom grzybiczym. Szybko zdiagnozowana grzybica stóp jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Najłatwiej jest jej zapobiegać – stosując odpowiednią profilaktykę.
Jak wygląda grzybica międzypalcowa stóp?
W obrębie skóry stóp najczęściej występującym rodzajem grzybicy jest grzybica międzypalcowa. Charakterystyczne dla tej odmiany schorzenia jest umiejscowienie zmian w przestrzeni międzypalcowej – najczęściej zmiany widoczne są tu między czwartym a piątym palcem, ale nie jest to stałą regułą, przy czym zajęty chorobą obszar może się rozlewać na boki z czasem prowadząc również do grzybicy paznokci. Grzybica międzypalcowa wyparzeniowa charakteryzuje się zmianami, które w początkowej fazie mają postać zaczerwienień, a następnie zaczynają się łuszczyć. Procesowi temu towarzyszy pieczenie oraz nasilony świąd, a dodatkowo może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach i widoczny wysięk ropny.
Najbardziej podatne na tę grzybicę są osoby, które mają zwiększoną podatność na zakażenia, a także te z nadpotliwością stóp. Do czynników ryzyka należą różne choroby, jak cukrzyca, narażenia środowiskowe, np. zawodowe – wymagające chociażby stosowania nieprzewiewnego obuwia, jak również wynikające z częstego korzystania ze wspólnych natrysków czy szatni, jak w przypadku sportowców. Zaburzenia ukrwienia stóp, ich nieprawidłowa budowa, ale również obniżona odporność organizmu to kolejne czynniki ułatwiające zachorowanie. A do samego zakażenia dochodzi bądź bezpośrednio przez kontakt z chorym, bądź też za pośrednictwem przedmiotów – np. obuwia czy ręczników.
Jak zapobiegać chorobie, jaką jest grzybica międzypalcowa stóp? Przede wszystkim należy zadbać o to, by stopy nie były ciągle wilgotne i przegrzane. Zatem osoby z tendencja do ich potliwości powinny stosować preparaty zmniejszające ten problem czy talki, które absorbują wilgoć. Ważne jest także noszenie przewiewnego obuwia, unikanie chodzenia bez butów w miejscach publicznych, a także niekorzystanie z cudzych ręczników czy obuwia.
Grzybica międzypalcowa nóg to schorzenie, które może znacznie wpłynąć na codzienne życie z powodu dyskomfortu i zaburzenia estetyki. Ważne jest, aby szybko zareagować na pojawiające się objawy oraz skonsultować się z lekarzem lub podologiem.
Jak rozpoznać grzybicę stóp potnicową?
Drugi typ schorzenia nosi nazwę potnicowego. Świadczą o niej małe, ale za to liczne pęcherze lokujące się na podeszwach. Dodatkowo skóra w ich okolicach może przyjmować zabarwienie czerwonawe. Pęcherze są wypełnione treścią surowiczą, a z czasem pękają powodując powstawanie nadżerek, które powodują ból i pieczenie, a to z kolei może prowadzić do powstania rzadkiej, a bardzo uciążliwej grzybicy wrzodziejącej. Zmianom w przebiegu choroby jaką jest grzybica potnicowa na stopach często towarzyszy swędzenie, a dodatkowo ten typ grzybicy ma charakter przewlekły i tendencję do nawracania. Kiedy można się zarazić takim schorzeniem, jak grzybica potnicowa stóp? Korzystając z cudzych butów, skarpet, ręczników, a także chodząc bez obuwia w miejscach publicznych, szczególnie w siłowniach czy na basenie. Również noszenie zbyt ciasnego, nieprzewiewnego obuwia sprzyja rozwojowi tej choroby, ponieważ wtedy noga bardziej się poci.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju grzybicy stóp – jest to grzybica stóp złuszczająca. Z nią związane jest nadmierne rogowacenie naskórka zarówno na podeszwie, jak i na brzegu stopy. Jeśli warstwa rogowa naskórka jest znacznie pogrubiona, mogą też powstawać bolesne pęknięcia.
Grzybica stóp – jak się pozbyć?
Czego boi się grzybica stóp? Przede wszystkim preparatów bakterio i grzybobójczych. Sprawdzone preparaty na grzybicę stóp to między innymi nasza regenerująco-kojąca maska z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym SILVER reNOVATOR, polecana do pielęgnacji skóry stóp z zaburzoną równowagą mikrobiomu. Ten delikatny preparat o kremowej konsystencji, odpowiedni także dla diabetyków, działa stymulująco na skórę stóp, dzięki czemu szybciej się ona regeneruje. Działa na nią także ochronnie oraz zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi. Po zastosowaniu tej maski stopy pozostają na długo odświeżone.
Rekomendowana przez naszych ekspertów skuteczna tynktura na grzybicę stóp z mikrosrebrem do miejscowej terapii grzybicy, dostępna w ofercie marki PHARM FOOT to SILVER BOOSTER o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym. Dzięki szerokiej gamie aktywnych składników, jej działanie jest wielopłaszczyznowe. Zapewnia nie tylko ochronę przeciw grzybom, bakteriom i szkodliwym czynnikom zewnętrznym, ale też jednocześnie łagodzi podrażnienia powstałe na skutek grzybicy.