Kosmetyki do stóp i nóg z arniką

Stopy są często pomijane w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, chociaż pełnią one kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. Warto zatem poświęcić im trochę uwagi i odpowiednio o nie dbać, a jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji stóp jest wybór kosmetyków o odpowiednim składzie, które zapewnią im niezbędną ochronę. Jednym z takich naturalnych składników o dobroczynnym działaniu na stopy jest arnika w kosmetykach do stóp. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Jak działają kosmetyki z arniką?

Arnika, znana również jako górski bratek, to roślina o wyjątkowych właściwościach, która ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przyspieszające gojenie się ran jest od wieków wykorzystywana w medycynie naturalnej. Nie dziwi więc fakt, że współcześnie znalazła ona swoje miejsce w kosmetykach do stóp z arniką.

Jedną z głównych zalet kosmetyków do pielęgnacji stóp z arniką jest właśnie ich naturalny skład. Roślina ta jest uprawiana w wielu regionach świata i jej ekstrakt oraz olejek są pozyskiwane z naturalnych, organicznych źródeł, dlatego takie preparaty są często wolne od szkodliwych substancji chemicznych i są bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp z arniką są idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób borykających się z różnymi problemami skórnymi stóp. A to dlatego, że działanie przeciwzapalne arniki pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, takich jak: pęknięcia skóry, otarcia czy stan zapalny paznokci. Jej właściwości antybakteryjne pomagają również zwalczać drobnoustroje, które mogą powodować nieprzyjemny zapach, a do tego arnika w kosmetyce wpływa również na skrócenie czasu gojenia się ran, dzięki czemu skóra na stopach może szybciej powracać do zdrowia.

Arnika jest również doskonałym składnikiem preparatów o działaniu redukującym obrzęki, co jest niezwykle przydatną właściwością w przypadku zmęczonych, opuchniętych i ociężałych nóg. Dzięki takim właściwościom, żel z arniki na opuchliznę może złagodzić widoczność takich obrzęków oraz zniwelować uczucie wynikającego z nich dyskomfortu.

Zatem jeśli zależy nam na zdrowych stopach i ich zadbanej skórze, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające arnikę, ponieważ jej działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i gojące jest doskonałym wsparciem dla stóp.

Inne składniki w kosmetykach z arniką

Krem z arniką często zawiera również inne składniki odżywcze, które pomagają w pielęgnacji skóry. Mogą to być naturalne oleje, masło shea, witaminy czy ekstrakty ziołowe, które dostarczając skórze niezbędnych substancji odżywczych, nawilżają i regenerują ją, pozostawiając stopy miękkimi i gładkimi.

Doskonałym przykładem kremu z arniki łączącego jej właściwości lecznicze z działaniem innych substancji pielęgnujących stopy jest reLIEF MOUSSE od PHARM FOOT, czyli kojąca pianka do nóg z arniką, oliwą ozonowaną i ziołami, zalecana do stosowania na problematyczną skórę stóp – przede wszystkim cienką, delikatną oraz płytko unaczynioną.  Jej lekka konsystencja dodatkowo nie obciąża skóry i stanowi doskonałą profilaktykę przeciwko zmęczonym oraz opuchniętym nogom. Ze względu na swoje właściwości, zalecana jest również do stosowania przez diabetyków, u których skóra stóp jest bardzo wymagająca, delikatna i podatna na uszkodzenia oraz związane z nimi powikłania, jak np.: trudne i długotrwałe gojenie się ran. W piance zastosowano naturalne składniki aktywne, w tym ozonowaną oliwę z oliwek, ekstrakt z arniki, ekstrakt z kasztanowca, olej konopny czy mentol, który powoduje, że kosmetyk daje uczucie odświeżenia i chłodzenia skóry.

Kosmetyki z arniką są dostępne w różnych formach, nie tylko jako pianka, ale także w formie kremu z arniką i kasztanowcem, żelu, balsamu czy olejku. Wybierając produkt dla siebie zawsze warto sprawdzić skład produktu, zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Warto pamiętać, że właściwa, efektywna pielęgnacja stóp, która w dużej mierze powinna opierać się na profilaktyce, to jednak nie tylko kwestia kosmetyków i ich właściwego zastosowania w zależności od potrzeb skóry. To również odpowiednie nawyki higieniczne, jak regularne mycie i osuszanie stóp czy noszenie wygodnych butów. Stopom sprzyja także np.: chodzenie boso po miękkich podłożach czy stymulowanie sensoryczne na różnych powierzchniach – różnej wielkości nieostrych kamykach, trawie czy piasku.