Problem: onycholiza i zaburzenia struktury paznokci

Onycholiza to bezbolesna zmiana w aparacie paznokcia polegająca na oddzieleniu się płytki od łożyska.
Rozpoczyna się od dystalnego końca płytki i postępuje proksymalnie w kierunku skórek. Przyczyną tego procesu najczęściej jest mechaniczny uraz, dermatozy kontaktowe, tj.: grzybica paznokci, łuszczyca, itp., a także choroby tarczycy lub inne infekcje. Jeśli przyczyną onycholizy jest uraz mechaniczny, a łożysko i macierz nie zostały uszkodzone to paznokieć powinien odrastać. W przypadku dermatoz lub infekcji pierwotnych należy najpierw wyleczyć przyczynę, a paznokieć odrastając powinien na nowo przylegać do łożyska. Należy dbać o to, aby łożysko nie wyschło i systematycznie je nawilżać oraz regenerować odpowiednimi preparatami.

onycholiza paznokcia

Co to jest onycholiza paznokci u stóp?

Twój paznokieć zaczyna odwarstwiać się od swojego łożyska, a dodatkowo zabarwia się na biało, żółto. Musisz działać błyskawicznie. Jest to bowiem choroba paznokci – onycholiza. Gdy do niej dochodzi, pod paznokciem zaczyna zbierać się nie tylko powietrze, ale też różnego typu zanieczyszczenia, w tym resztki złuszczającej się z płytki keratyny, które mogą prowadzić do powstania niebezpiecznego stanu zapalnego.

Jakie są przyczyny onycholizy?

Przyczyny onycholizy są bardzo różne, od urazów mechanicznych po groźne choroby. Zalicza się do nich w szczególności:

  • regularne, długie noszenie niewygodnego obuwia (zbyt ciasnego czy na zbyt wysokim obcasie);
  • mikrourazy powstałe podczas niepoprawnego wykonania pedicure;
  • uszkodzenia mechaniczne, w wyniku których doszło do podważenia płytki paznokcia;
  • infekcje paznokci, zwłaszcza infekcje grzybicze;
  • schorzenia skórne, takie jak liszaje płaskie czy AZS;
  • ogólnoustrojowe choroby, takie jak niedobory żelaza, nadczynność tarczycy czy cukrzyca;
  • skutek uboczny działania wybranych leków.

Preparaty na onycholizę paznokci u stóp

Co sprawi, że onycholiza u nóg szybko przestanie być dla nas problemem? Przede wszystkim: wizyta u specjalisty-podologa, odpowiednia diagnoza przez niego wykonana i dobranie na jej podstawie właściwego preparatu. Dermokosmetyki, które może zalecić fachowiec i które pomogą w zwalczaniu onycholizy, to są te na bazie olejku herbacianego, takie, jak: serum kolagenowe PHARM FOOT COLLAGEN POWER. Działa ono antybakteryjnie oraz antymikrobowo. Pomaga zregenerować naskórek i odnowić skórę wokół paznokci, a także zmiękcza, łagodzi i odżywia wspomniane okolice.

Kolejnym produktem wspomagającym rekonstrukcję płytki paznokcia jest preparat na onycholizę z colostrum onyPLASMA. Odbudowuje on i regeneruje płytkę paznokciową, a także regeneruje, nawilża i odżywia łożysko paznokcia oraz działa antybakteryjnie i antymikrobowo. Oprócz colostrum znajdziemy w nim olejek z drzewa herbacianego, sok z aloesu, masło shea, betaninę i olejek rycynowy.

Jako wsparcie dla powyższych preparatów w momencie, gdy doskwiera nam onycholiza i uszkodzona macierz paznokcia, przyda się dodatkowo tynktura z mikrosrebrem PHARM FOOT SILVER BOOSTER. Obecne w niej składniki (mikrosrebro, olejki z aloesu, lawendy i goździków oraz ekstrakty z cytryny, wierzby, szałwii, prawoślazu, rozmarynu) będą łagodziły podrażnienia, a także zapewnią ochronę przed bakteriami i mikrobami.