Właśnie zauważyłeś, że na Twojej stopie pojawiło się nieprzyjemne, wypukłe zgrubienie powodujące dyskomfort, a czasem nawet ból. Zastanawiasz się nad tym, co to dokładnie jest: odcisk czy modzel? Z automatu większość tego typu zmian nazywanych jest odciskami. A niesłusznie, gdyż w większości przypadków (szacuje się, że nawet w 90% przypadkach) są to jednak modzele. Czym różnią się jedne od drugich? Jak je dokładnie rozpoznać? I przede wszystkim, jak sobie łatwo poradzić ze zwalczeniem kłopotu?
Po czym rozpoznać odciski i modzele?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, modzele i odciski różnią się od siebie dość znacznie. Dlatego też nawet mając stosunkowo podstawową wiedzę ich dotyczącą, nie tak trudno jest rozpoznać właściwy typ zmiany skórnej.
Pierwsza rzecz, jaką warto zaznaczyć badając różnice, jakie mają modzele a odciski, to kwestia dolegliwości bólowych. Te pierwsze ich nie powodują. Owszem, związany z nimi może być dyskomfort w postaci pieczenia, ale nigdy ból. Z kolei odcisk oprócz nieprzyjemnego ucisku powoduje także ból.
Cecha numer dwa wiąże się z tym, jak powstają modzele i odciski. Inna nazwa modzeli to hiperaktozy, czyli zmiany powstałe poprzez nadmierne rogowacenie wierzchnich warstw naskórka i jego gromadzenie się na powierzchni stóp. W ich wyniku dochodzi do zgrubienia i uwypuklenia punktu na skórze, a w dalszej perspektywie - także do jego spękania czy zmiany barwy na żółtawą. Modzel rozpoznamy przez charakterystyczne odcięcie zmiany kolorystyczne od reszty skóry, intensywny kolor żółty. Odcisk ma zupełnie inną etiologię. Jest to zmiana spowodowana poprzez mocny, długotrwały ucisk. Posiada ona korzeń (jądro) i wnika w skórę głębiej, niż modzel. Kształt odcisku jest klinowy, owalny bądź okrągły.
Jeśli chodzi o przyczyny powstawania modzeli i odcisków, tu także zauważymy różnice (choć znajdziemy również wspólne mianowniki). W przypadku modzeli przyczynami są zwłaszcza problemy biomechaniczne, genetyczne uwarunkowania stopy, deformacje stóp, noszenie niedopasowanych butów (zbyt luźnych lub zbyt ciasnych), długotrwałe chodzenie w butach na wysokim obcasie, przesuszenie bądź nadmierna potliwość skóry czy kontakt z substancjami drażniącymi skórę stóp. W przypadku odcisków kluczowe jest tu zbyt uciskające obuwie - mające zbyt mały rozmiar, bądź będące zbyt sztywne lub zbyt wąskie. Oczywiście dolegliwość może powstać także wtedy, gdy do wnętrza butów dostanie się uciskająca drobinka, na przykład mały kamyczek czy ziarenko piasku.
A jakie są miejsca, w których powstają modzele i odciski? Modzel powstaje w miejscach największych przeciążeń w obrębie stóp, najczęściej zlokalizujemy go na śródstopiu pod głowami kości palców. Odcisk może mieć bardziej zróżnicowaną lokalizację. Znajdziemy go na stawach wszystkich palców, na podeszwach całych stóp, w miejscu występowania modzeli, w przestrzeniach pomiędzy palcami stóp - najczęściej pomiędzy 4 i 5 palcem - w okołopaznokciowych wałach, a nawet bezpośrednio pod płytką paznokciową.
Usuwanie odcisków i modzeli
O tym, jakie preparaty na odciski i modzele zastosować, powinien zdecydować dermatolog bądź podolog. Tylko bowiem specjalista dokładnie oceni podłoże i zakres zmian, co pozwoli mu na dobranie właściwej terapii. W jego gabinecie, podczas zabiegu mogą zostać zastosowane takie dermokosmetyki, jak:
- PHARM FOOT KERATOSIS exTERMINATOR - czyli żel do szybkiego zmiękczania omawianych zmian skórnych
- perełki PHARM FOOT PURE PEARLS - w których kąpiel również działa silnie zmiękczająco
- PHARM FOOT DERMO reFILLER - regenerujący krem na modzel odcisk na stopie
- PHARM FOOT LIQUID SCALPEL – spray, który zmiękcza i zarazem usuwa martwy naskórek.
Każdy z nich zawiera nieco inny kompleks składników aktywnych. Specjalista z powodzeniem wybierze ten, który najlepiej zadziała na nasz problem.