Zadbane stopy to doskonały towarzysz osoby w każdym wieku, a także komfort chodzenia i nasza wizytówka. Jednak z upływem lat naturalne procesy starzeniowe sprawiają, że nie tylko skórze, ale i paznokciom może brakować witalności. Dodatkowo paznokcie u starszych ludzi są podatne na nadmierne twardnienie, grzybice i innego rodzaju schorzenia. Jak sobie z nimi poradzić? Co zrobić, by mimo mijającego czasu cieszyć się świetnym wyglądem paznokci? Jakie problemy z paznokciami u seniorów pojawiają się najczęściej i jak im zaradzić?
Grzybica paznokci u osób starszych
Listę: problemy z paznokciami u seniorów otwiera grzybica. To ona bowiem bardzo często dotyka ludzi w wieku sześćdziesiąt plus. Po czym ją poznać? Między innymi po tym, że płytka paznokciowa jest osłabiona i ma zwiększone tendencje do łamania się oraz rozdwajania. Dodatkowo zauważymy, że jej kolor zmieni się na ciemnożółty czy nawet brunatny, może także pojawić się zwiększona, bolesna tkliwość. Grzybica paznokci u starszych ludzi pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy ich odporność jest obniżona. Zwiększone ryzyko zachorowania jest zauważane także wtedy, gdy pojawiają się inne przewlekłe schorzenia (chociażby cukrzyca) czy w momencie przyjmowania przez pacjenta niektórych leków.
Zmian wskazujących na pojawienie się grzybicy na paznokciach stóp, nie należy nigdy ignorować. Należy je skonsultować z podologiem lub dermatologiem. Specjalista dokładnie oceni problem i wdroży odpowiednią terapię. Preparaty, które mogą w niej zostać wykorzystane, to na przykład krem odbudowująco ochronny z oliwą ozonowaną OZONE REBUILDER dedykowany do pracy w salonie oraz kontynuacji terapii w domu.
Kolejny profesjonalny produkt rekomendowany dla stopy seniora to regenerująco-kojąca maska z mikrosrebrem SILVER reNOVATOR - polecana do skóry z zaburzoną równowagą mikrobiomu, a także dla diabetyków.
Zmiękczanie paznokci u osób starszych
Kolejny duży kłopot, jaki seniorom często doskwiera w związku z paznokciami, to twardnienie płytki paznokciowej. Nie dość, że wygląda ono nieestetycznie, to jeszcze może powodować ból w trakcie chodzenia. Twarde paznokcie u seniorów mogą się pojawiać w związku z łuszczycą, cukrzycą, grzybicą, kłopotami z krążeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Samo nieprawidłowe skracanie paznokci nie powoduje, że nagle będą one twarde.
Jak zmiękczyć paznokcie u starszej osoby? Gdy problem jest niewielki, dużą pomocą okażą się domowe kąpiele zmiękczające (na przykład te z dodatkiem soli). Gdy jednak po kilku dniach one nie pomogą, należy koniecznie wybrać się do specjalisty, który dobierze właściwe zabiegi i preparaty.
Jeśli chodzi o dermokosmetyki stosowane w gabinetach, dużą pomocą przy opracowaniu płytki paznokcia seniora będzie POINT SOFTENER - zmiękczy i złagodzi dyskomfort, wesprze profilaktykę antybakteryjną oraz antymikrobową. Dedykowany jest również do kontynuacji terapii w domu. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami podologa.
Z kolei w pielęgnacji także domowej, niezastąpione będą: serum kolagenowe z olejkiem z drzewa herbacianego COLLAGEN POWER do regeneracji łożyska i zniszczonej płytki paznokcia oraz SILVER BOOSTER - tynktura z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym.
Wrastające paznokcie u seniorów
Ostatnia z dolegliwości, która często spotyka osoby w podeszłym wieku to wrastające i wkręcające paznokcie. Jej przyczyną może być niewłaściwe obcinanie paznokci u seniora, predyspozycje genetyczne, znaczna nadwaga, stałe noszenie zbyt ciasnego obuwia, deformacje stóp czy w końcu nieprawidłowa motoryka ruchu. Powoduje to zauważalne zmiany - wżynanie się paznokcia pod skórę go otaczającą. Efektem tego jest spory ból odczuwany zarówno podczas chodzenia, jak i leżenia.
Na szczęście wrastające paznokcie u osób starszych da się skutecznie wyleczyć. Jak? Podolog po przeprowadzeniu z seniorem dokładnego wywiadu i zbadaniu zmian zaleci właściwe zabiegi oraz preparaty, takie jak: płyn na modzele fluid POINT SOFTENER. Co ważne, fachowiec zaaplikuje go pacjentowi w salonie, jako przygotowanie płytki i skóry wokół paznokcia do jej profesjonalnego opracowania. Wspomniany dermokosmetyk dedykowany jest także do domowej pielęgnacji i terapii wrastających paznokci, który należy stosować zgodnie z zaleceniami podologa.