Każdy biegacz wie o tym, że do osiągania coraz lepszych wyników potrzebny jest odpowiedni trening. Dlatego też sportowcy - zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści - inwestują w dopasowane do nich plany treningowe oraz poświęcają długie godziny na ich realizację. Ale co po tym, jeśli nagle dotknie nas czarny paznokieć od biegania, który dodatkowo będzie schodził powodując olbrzymi ból? Taka sytuacja może przekreślić wszystkie wcześniejsze wysiłki i poniesione koszty. Gdy więc zauważymy pierwsze najmniejsze objawy zmian, trzeba działać natychmiast. Jak? O tym piszemy poniżej.
Paznokcie biegacza - dlaczego schodzą i sinieją?
Jeden z najczęstszych powodów, przez który paznokieć biegacza cierpi - to niewłaściwie dobrane obuwie. Chodzi tu zwłaszcza o stały ucisk, który może ono powodować. Dlatego też planując zakup nowych butów do treningów i biegania na zawodach, warto wybrać się do profesjonalnego sklepu sportowego. W nim specjaliści dokładnie zmierzą naszą stopę, ocenią jej kształt, przyjrzą się szerokości stopy na wysokości palców i sprawdzą, jak nasza stopa układa się w odniesieniu do podłoża (neutralnie, pronująco lub supinująco). Nie bez znaczenia będzie tu także nasza waga. Posiadając wszystkie te dane - fachowiec zaproponuje nam model butów idealnie dopasowany do naszych potrzeb, który nie będzie zbyt uciskał stopy w żadnym jej miejscu.
Druga kwestia, która sprawia, że zauważymy siny paznokieć po bieganiu - to zbytnia długość płytki paznokciowej na stopach oraz przycięcie jej niezgodnie z anatomicznym kształtem. One również mogą prowadzić do mocnych ucisków czy nawet do podważania płytki paznokciowej. Zbyt długi paznokieć podaczas biegu czy chodu wbija się w macierz powodując jej uszkodzenie.
Oczywiście nie bez znaczenia jest również to - czy zarówno nasze buty biegowe, jak i skarpetki wykonane są z oddychających, antybakteryjnych materiałów. Pokonywanie dziesiątek kilometrów w niedostosowanych pod tym kątem produktach, może spowodować nie tylko otarcia, ale wręcz prowadzić do pojawienia się grzybicy czy innych chorób.
Ale jest jeszcze coś, co powoduje sine paznokcie u nóg po bieganiu. To choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza te dotykające układu naczyniowego. Niewydolność krążeniowa może doprowadzać do obrzęków, a te - do bardzo niepożądanych ucisków.
Co zrobić, gdy paznokcie biegaczy schodzą bądź sinieją?
Pierwszą reakcją w sytuacji, w której pojawią się niepokojące zmiany na paznokciach u biegaczy, powinno być wybranie się do specjalisty - podologa bądź dermatologa. On, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz szczegółowego badania, zdiagnozuje przyczynę zmiany i zaproponuje odpowiednią jej terapię. Naturalnie, gdy paznokieć biegacza schodzi lub pojawia się pod nim bolesny krwiak, wtedy powinniśmy także przerwać treningi lub chociaż zmniejszyć ich intensywność. Dalszy intensywny wysiłek może bowiem doprowadzić do pogłębiania się zmian chorobowych.
Preparaty PHARM FOOT zalecane przez podologów i dermatologów w sytuacji, w której biegaczowi odchodzi paznokieć, to między innymi:
- onyPLASMAprzeznaczony do odbudowy i regeneracji płytki paznokciowej;
- COLLAGEN POWErserum do regeneracji zniszczonych płytki oraz łożyska paznokcia.
Gdy krwiak pod paznokciem bieganie związany jest z pojawieniem się grzybicy, wtedy do pielęgnacji w gabinecie podologicznym oraz późniejszego kontynuowania jej w domu, specjalista może zalecić jeden z poniższych preparatów PHARM FOOT:
- mycoVEERUMserum wspomagające walkę z grzybicą;
- SILVER BOOSTER - ochronna tynktura do pielęgnacji stóp w procesie leczenia grzybicy.