Czy zdejmując paznokcie żelowe, akrylowe lub hybrydowe dostrzegasz na swoim paznokciu zieloną plamkę? Taki stan może być objawem zielonej bakterii, czyli zakażenia pałeczką ropy błękitnej (łac. Pseudomonas Aeruginosa). Chcesz wiedzieć, od czego robi się zielona bakteria? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się co zrobić z zieloną bakterią na paznokciu. Sprawdź, jak ją usunąć, a szybko pozbędziesz się problemu!
Co to jest zielona bakteria na paznokciu?
Aeruginosa jest gram-ujemną bakterią tlenową. Nie oznacza infekcji grzybiczej, z którą często jest mylona, aczkolwiek czasem występuje razem z zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi. Schorzenie wywołane przez zieloną bakterię na paznokciu określa się jako zespół zielonego paznokcia. Najczęściej problem dotyczy jednego lub dwóch paznokci dłoni, jak i stóp.
Czy zielona bakteria na paznokciu boli? Najczęściej nie, natomiast wygląda nieestetycznie, a jeśli występuje z nadkażeniem grzybiczym to zwykle skóra wokół płytki jest tkliwa, zaczerwieniona, opuchnięta i obrzęknięta.
Zielona bakteria na paznokciu — od czego powstaje problem?
Przyjmuje się, że najczęściej problem dotyczy osób:
- z obniżoną odpornością;
- leczących się onkologicznie;
- diabetyków.
Co więcej, pałeczka ropy błękitnej występuje także m.in w wodzie i może dostać się pod stylizację jeśli powstanie pod nią zapowietrzenie. Może się tak stać nie tylko przez źle wykonany pedicure, ale również przez przenoszenie stylizacji przez klientkę.
Zielona bakteria na paznokciu — przyczyny zakażenia
Skąd się bierze zielona bakteria? — w tym aspekcie warto wskazać na kilka czynników:
- podrażnienie zakażonej płytki paznokcia, doprowadzając do namnażania się patogenów;
- pęknięcie paznokcia, jego zapowietrzenie i nieszczelna stylizacja — każda z wymienionych sytuacji stwarza środowisko do rozprzestrzeniania się bakterii w ramach kontaktu z wodą, brudem i resztkami kosmetyków;
- zaniedbana higiena osobista — pałeczka łatwo przenosi się poprzez dotykanie klamek, krzeseł, ławek i innych przedmiotów w miejscach publicznych;
- zielona bakteria pod żelem lub hybrydą rozwija się, jeśli zakleja się plastrem odklejony paznokieć, a nie usunie czym prędzej stylizacji.
- niewłaściwie przygotowana płytka paznokcia do stylizacji.
Zaobserwowane po czasie zielone przebarwienie płytki może wskazywać na zakażenie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby uporania się z problemem.
Czym zwalczyć zieloną bakterię?
Jeśli podejrzewamy, że zaraziliśmy się zieloną bakterią, powinniśmy udać się na konsultację do podologa bądź dermatologa. On to ustali możliwe sposoby walki z problemem. Pierwszym z nich może być regularne stosowanie serum z oliwą ozonowaną i ziołami mycoVERRUM marki PHARM FOOT, ponieważ jest to preparat działający antybakteryjnie. Ma on również bezpieczny, naturalny skład, m.in. zawiera olejek z drzewa herbacianego (na zieloną bakterię działa antyseptycznie).
Drugim rozwiązaniem jest tynktura z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym SILVER BOOSTER marki PHARM FOOT. Preparat ten ma wiele czynników aktywnych, przez co działa wielopłaszczyznowo. Zawarte w składzie mikrosrebro wspomaga neutralizację bakterii.
Sposoby na choroby paznokci — zielona bakteria już nie taka groźna
Bakteria zielona pod paznokciem to problem, z którym można się uporać. Działając skutecznymi preparatami wspomagającymi terapię, można na nowo cieszyć się zadbanymi dłońmi i stopami. Nie martwmy się więc, gdy zauważymy u siebie objawy choroby. Skuteczna terapia pomoże zapomnieć o tym, że nam one doskwierały.