O niezwykłej terapeutycznej mocy substancji roślinnych, ludzkość przekonała się już wieki temu. Czerpiąc z natury pamiętamy, jak ważny jest zapach kosmetyków, aby stworzyć relaksującą atmosferę w trakcie zabiegu. Aromaterapeutyczne zapachy mogą wprawić nas we wspaniały nastrój, zrelaksować lub pobudzić do działania.
Zalety soli zabiegowej – pielęgnacja, relaks i aromaterapia w jednym
Sól zabiegowa przeznaczona do moczenia stóp, to ważny etap przygotowania do zabiegów podologicznych. Od niego również rozpoczyna się każdy profesjonalny pedicure, ponieważ działa na nasze stopy zmiękczająco, ułatwiając usunięcie zrogowaciałego naskórka i dalszą pielęgnację. Kąpiele stóp w tego typu soli mają jednak więcej zalet, a jedną z nich jest piękny zapach o właściwościach aromaterapeutycznych, bazujący na naturalnych olejkach do aromaterapii.
Aromaterapia co to jest?
Aromaterapia to inaczej leczenie zapachem. Uznawana jest za formę medycyny alternatywnej, a jej historia sięga czasów starożytnych. Podstawą działania są olejki do aromaterapii, które wpływają na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Oprócz najpopularniejszych olejków, podstawą aromaterapii mogą być także zioła czy kadzidła. W terapii zapachem wykorzystuje się właściwość ludzkiego zmysłu powonienia, który jest dużo bardziej czuły od pozostałych zmysłów, a odebrany za jego pośrednictwem zapach błyskawicznie stymuluje mózg.
Olejki w aromaterapii można wdychać, czyli inaczej inhalować, jak również nakładać je miejscowo na skórę. Sam proces aromaterapeutyczny można zaś przeprowadzić nie tylko u specjalisty, ale również w domowym zaciszu, wykorzystując do tego sprawdzone mieszanki olejków czy gotowe produkty.
Olejki eteryczne do aromaterapii – czym są i jak działają
Eteryczny olejek do aromaterapii to naturalny wyciąg roślinny o wysokim stopniu koncentracji. Olejki można pozyskiwać z wielu różnych roślin – kwiatów, owoców czy ziół. Różne olejki zapewniają różne efekty, dlatego przed zastosowaniem któregoś z nich bądź mieszanki olejków, należy zastanowić się jaki jest cel naszych działań. Jeśli np. chcemy poprawić sobie nastrój, idealnie sprawdzi się zastosowany pojedynczo lub w mieszance – olejek z bergamotki, lawendy czy jaśminu. Z kolei działanie odstresowujące wykazuje olejek różany, z melisy, rumianku lub lawendy.
Formą aromaterapii może być także aplikowanie samych olejków aromaterapia, bądź też kosmetyków z ich zawartością bezpośrednio na skórę, a także kąpiel stóp w soli zawierającej aromaterapeutyczne składniki, jak np. sól zabiegowa z oliwą ozonowaną i ziołami z linii Herbal reMEDY. Takie preparaty poprawiają kondycję skóry, a jednocześnie działają kojąco na zmysły.
Oprócz działania relaksującego i kosmetycznego, aromaterapia wykorzystywana jest w profilaktyce, jak również leczeniu różnych chorób, przywracając równowagę w organizmie, w sposób skuteczny, a przy tym bezpieczny.
Jak wykorzystać sól w aromaterapii?
Jedną z możliwości do skorzystania z dobrodziejstw aromaterapii jest wykorzystanie gotowych produktów, jak np. soli zabiegowej, która nie tylko przygotuje stopy do zabiegów, ale również wpłynie kojąco i relaksująco na cały organizm. Można samemu przygotować taką mieszankę na bazie soli kuchennej i olejków eterycznych, jak również wykorzystać gotowe sole do stóp. Profesjonalną sól do zabiegów stóp
z oliwą ozonowaną i ziołami Herbal reMEDY od PHARM FOOT można kupić w salonie pedicure lub w gabinecie podologicznym, a także w sklepach internetowych. Jest to sól jodowo-bromowa, wzbogacona mieszaniną olejków i ozonowanej oliwy z oliwek. Znajdziemy tu olejek lawendowy, oregano i rozmarynowy. Oprócz tego, że sól Herbal reMEDY działa kojąco i antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo, jej stosowanie jest zalecane przy problemach natury reumatologicznej, opuchliźnie i zmęczonych stopach, jak również, gdy borykamy się z problemem nadpotliwości stóp. Dzięki mieszance olejków ma piękny zapach oraz właściwości aromaterapeutyczne. Sól zabiegową Herbal reMEDY stosuje się w formie kąpieli w roztworze wodnym, dodając 40g soli do 3 litrów letniej wody, a zalecany czas kąpieli to maksymalnie 20 min. Należy taką kąpiel przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. A jakie działanie aromaterapeutyczne ma znajdująca się w soli mieszanka olejków? Olejek lawendowy działa uspokajająco, rozluźniająco i antystresowo. Z kolei zaletą olejku do aromaterapii z oregano są jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Natomiast charakterystyczny ziołowy zapach olejków eterycznych do aromaterapii z rozmarynu pomaga w walce z migreną, obniża napięcie nerwowe i daje odprężenie.