Problem: odciski, modzele i nagniotki

Odciski i modzele to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku nieprawidłowej gospodarki wodnej skóry stóp, ale przede wszystkim w wyniku deformacji kostnych i złego rozkładu sił na stopie.
Są to różne rodzaje hyperkeratoz czyli nadmiernych rogowaceń naskórka. Różnią się od siebie wielkością i kolorem. Modzele występują najczęściej w okolicach śródstopia na piętach oraz zewnętrznej stronie palucha. Są płaskie i często żółte. Powodują nieprzyjemne odczucie piekącego bólu. Odciski są głębokie i powodują często silny ból podobny do tego, który odczuwamy mając kamyk w butach. Powstają punktowo, bywają ukryte pod modzelami i czasami wywołują stan zapalny. Są to zmiany, które powinien usunąć specjalista – on również udzieli informacji, co należy zrobić, aby uniknąć powstawania takich zmian skórnych. Im wcześniej zareagujemy, tym większe są szanse na zatrzymanie nadmiernego procesu rogowacenia.

preparat na odciski, modzele i nagniotki

Czym różnią się odciski, modzele i nagniotki?

Gdy na stopie pojawia się twarde miejsce wiele osób od razu myśli: odcisk. Jednak niekoniecznie musi być to właśnie on. Są bowiem jeszcze dwa problemy, które wyglądają bardzo podobnie – modzele oraz nagniotki. Jakie są różnice między nimi? I jakie są przyczyny odcisków, modzeli i nagniotków?

Jak wyglądają odciski? Są one formą wyraźnie odgraniczonego, zrogowaciałego naskórka, który ma twardy rdzeń wnikający w nawet w skórę właściwą. Pojawiają się one między innymi pod wpływem mocnego, długotrwałego tarcia i ucisku jednego miejsca stopy. Najczęściej spotkamy je na grzbietach palców, między palcami oraz przy wałach paznokciowych, niekiedy także bezpośrednio pod płytką paznokcia.

Co to są modzele? Są to zmiany, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak odciski. Nie mają one jednak rdzenia i są zdecydowanie bardziej płaskie, zlokalizowane bardziej powierzchniowo. Spotkamy je głównie na podeszwie stopy, przy stawach śródstopno-paliczkowych czy na skrajnych częściach pięt. Ich powstanie jest bezpośrednio związane z przeciążeniami będącymi wynikiem używania niewłaściwych butów czy zakłóconej motoryki chodzenia.

Nagniotki na stopach – co to jest? Mówiąc najkrócej – są one rodzajami odcisków. Posiadają stożkowaty kształt, którego ostre zakończenie kieruje się ku górze. Ich rozmiar jest zazwyczaj niewielki i nie mają one swoistego koloru (są bezbarwne). Przy chodzeniu generują uczucie bólu. Najczęściej spotkamy je na małych palcach stóp oraz pomiędzy palcami.

Co na odciski, modzele i nagniotki na stopach?

Jeszcze jakiś czas temu większość osób powyższe zmiany skórne przekłuwała i czekała, aż same one znikną. Jest to jednak absolutnie niedozwolone działanie. Nie dość, że jest ono nieskuteczne, to jeszcze może doprowadzić do powstania groźnego zakażenia.

Dużo lepiej jest zastosować wybrać się do specjalisty-podologa, który dokładnie zdiagnozuje problem i zaaplikuje nam na przykład ekspresowy żel na odciski, modzele i nagniotki PHARM FOOT KERATOSIS exTERMINATOr z wodorotlenkiem potasu oraz kwasami salicylowym i jabłkowym, cytrynowym, glikolowym oraz mlekowym. Służy on do zmiękczania powyższych zmian i przygotowania stóp do ich usunięcia mechanicznego przez specjalistę. Podobne działanie wykazuje:

  • punktowy fluid na modzele, odciski i nagniotki PHARM FOOT POINT SOFTENER, którego skład jest oparty o mocznik oraz olejki z mięty pieprzowej, lawendy, goździków i drzewa herbacianego;
  • pianka zmiękczająca nagniotki, modzele i odciski PHARM FOOT ANTI CALLUS MASTER, w której składzie znajdziemy mocznik, dermasoft decalac oraz olejek z trawy cytrynowej.