Pielęgnacja skóry problematycznej stóp i dłoni

Dbając na co dzień o skórę twarzy i całego ciała nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji dłoni i stóp. Regularność w tym zakresie i odpowiednie kosmetyki pozwolą zachować ich skórę w dobrej kondycji. Co jednak zrobić, gdy nasza skóra na dłoniach i stopach stwarza problemy? Jak zadbać o skórę tych miejsc, aby wróciła do stanu równowagi?

Co to jest skóra problematyczna?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, co tak w ogóle kryje się pod pojęciem skóry problematycznej. Najczęściej w taki sposób mówi się o skórze twarzy, która ma tendencje do pojawiania się różnego typu niedoskonałości, jak np. trądzik czy przebarwienia, ale również zaburzeń powodujących, że jest ona przesuszona, zaczerwieniona czy się przetłuszcza. W przypadku stóp i dłoni problematyczność skóry przejawia się najczęściej jako: suchość, szorstkość, pękanie, łuszczenie się czy rogowacenie naskórka. Do tego mogą również dochodzić różnego typu objawy chorobowe, jak np. kurzajki. W zależności od problemu, wymagana jest odpowiednia pielęgnacja czy wręcz terapia skóry przeznaczonymi do tego produktami do pielęgnacji problematycznej skóry. Szczególnie ważna jest tu systematyczność i regularność, odpowiedni dobór kremu do skóry problematycznej i ewentualnych zabiegów w salonie kosmetycznym czy podologicznym.

Jakie problemy mogą dotyczyć skóry stóp?

Stopy są szczególnie narażone na różnego typu urazy, a także powstawanie pęcherzy, zgrubień czy modzeli. Z wiekiem ich skóra traci również swoją młodzieńczą elastyczność, a przy braku odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami do skóry z problemami czy też różnego typu czynnikach chorobowych, zaczynają pojawiać się na niej zgrubienia, zrogowacenia czy nawet bolesne, głębokie pęknięcia. Stopy to również ta z części ludzkiego ciała, która jest bardziej narażona na różnego typu infekcje, jak np. zakażenie wirusem HPV, powodującym powstawanie brodawek wirusowych.

Twarda skóra na stopach wymaga w pierwszej kolejności zmiękczenia, a następnie usunięcia zrogowaciałej, martwej warstwy naskórka oraz nałożenia kremu na problemy skórne. Pękająca skóra na stopach z kolei może wynikać zarówno z zaniedbań pielęgnacyjnych, ale również być następstwem chorób, takich jak np.: cukrzyca czy zaburzenia krążenia.

W końcu problemy mogą powodować choroby skóry na stopach, jak wspomniany wirus brodawczaka ludzkiego wywołujący brodawki wirusowe, zwane potocznie kurzajkami. Stopy to najczęstsze miejsce ich występowania i chociaż zasadniczo są bezbolesne, to właśnie umiejscowienie ich na podeszwie stopy może być dokuczliwe przy chodzeniu czy w ogóle noszeniu obuwia. Tutaj również warto zastosować odpowiednie kosmetyki na problemy skórne.

Sposoby na problematyczną skórę stóp

W przypadku większości problemów, które mogą dotknąć skórę stóp czy też dłoni, można poradzić sobie za pomocą odpowiednich kosmetyków i ewentualnie zabiegów w salonie. Należy jednak mieć też na uwadze, że niektóre problemy ze stopami są objawem innego, poważnego problemu w postaci choroby, którą w pierwszej chwili trudno skojarzyć ze skórą stóp, jak cukrzyca, której jednym z powikłań jest tzw. stopa cukrzycowa, z popękaną skórą na stopach, trudną do wygojenia.
Warto wypróbować skoncentrowane produkty w postaci serum, jak np. MYCOVERRUM OD PHARM FOOT czyli specjalistyczne serum do problematycznej skóry stóp, dłoni oraz aparatu paznokcia. Jego skoncentrowana formuła pomaga w szybkiej regeneracji skóry i poprawia jej kondycję, ale również działa antybakteryjnie i antymikrobowo oraz wspomagająco w grzybicy. Ze względu na swój naturalny skład, zalecane jest również dla diabetyków.

mycoVERRUM to przede wszystkim kompozycja różnych olejków naturalnych, z których każdy ma inne działanie, a ich mieszanka zapewnia działanie wielotorowe w pielęgnacji skóry problematycznej. Olejek rozmarynowy, lawendowy czy oregano mają np. silne działanie antyseptyczne, podobnie jak olejek z drzewa herbacianego. Oliwa ozonowana z kolei nawilża, odżywia i regeneruje skórę, a olejek eukaliptusowy pomaga w zwalczaniu grzybicy stóp. W produkcie zastosowano także olejek rycynowy, który intensywnie nawilża i zmiękcza stopy, jednocześnie stymulując produkcję kolagenu i elastyny.