Przeciwwirusowe substancje aktywne w kosmetykach

Działanie kosmetyków jest możliwe dzięki zawartym w nich substancjom aktywnym, które mogą mieć różne pochodzenie i właściwości. Cennym źródłem takich substancji jest przyroda, a w szczególności świat roślin, chociaż substancje aktywne pozyskiwane z natury mogą mieć również charakter odzwierzęcy, a także postać substancji mineralnych, jak np. jony jodu, magnezu czy wapnia. Substancje aktywne pochodzenia roślinnego to przede wszystkim olejki eteryczne i ekstrakty. Mogą działać na wielu płaszczyznach – nawilżająco, przeciwutleniająco, antybakteryjnie, regeneracyjnie. W produktach kosmetycznych znaleźć można również olejki eteryczne przeciwwirusowe.

Substancje aktywne w preparatach kosmetycznych – rodzaje i działanie

Każdy produkt kosmetyczny składa się z trzech grup substancji. Są to składniki bazowe, składniki aktywne oraz składniki pomocnicze. Pierwsza z grup odpowiada za uzyskanie przez produkt odpowiedniego kształtu pod względem fizykochemicznym, a także działa jako rozcieńczalnik dla substancji aktywnych. Bazę mogą stanowić np. woda, wazelina czy gliceryna. Z kolei substancje pomocnicze m.in. przyspieszają transport składnika aktywnego do skóry, wpływają też na trwałość i formę kosmetyku. Zasadnicze znaczenie mają jednak składniki aktywne, czyli inaczej czynne, ponieważ to one warunkują działanie kosmetyków, np. stymulując w skórze naturalne procesy regeneracyjne i przywracając jej odpowiedni balans.

Wśród substancji aktywnych pochodzenia roślinnego najpopularniejsze są różnego rodzaju olejki. Działanie zwiększające odporność, a więc przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe mają m.in. olejek lawendowy, który oprócz właściwości uspokajających i antystresowych działa także jako olejek przeciwwirusowy, chociażby wspomagając proces leczenia opryszczki. Silne działanie antyseptyczne ma również popularne w kuchni oregano. Stosuje się je również w formie ekstraktu lub olejku w leczeniu zakażeń układu oddechowego, zarówno do płukania gardła i jamy ustnej, jak i do inhalacji. Podobnie działa, także znany z kuchni, rozmaryn. Jego olejek ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Kosmetyki o działaniu przeciwwirusowym od PHARM FOOT

Jednym z rodzajów kosmetyków, które mogą wspomagać walkę z wirusami jest sól do moczenia nóg Herbal reMEDY od PHARM FOOT, której substancje aktywne mają działanie przeciwwirusowe. Oprócz soli jodowo-bromowej bogatej w jod, wapń i magnez, w składzie produktu znalazły się olejki eteryczne przeciwwirusowe – oregano, rozmarynowy i lawendowy. Wszystkie z nich mają działanie antyseptyczne oraz wspomagające w walce np. z wirusami. Dlatego sól ta jest szczególnie polecana do wspierania terapii stóp dotkniętych brodawkami wirusowymi, za powstawanie których odpowiedzialny jest wirus HPV (czyli wirus brodawczaka ludzkiego). Sól jest pierwszym etapem terapii (przygotowanie do zabiegu) w Linii OZONE OIL & HERBS, natomiast etapem trzecim (kuracja) jest tu serum do skóry problematycznej mycoVERRUM. Substancje aktywne w preparatach kosmetycznych z Linii OZONE OIL & HERBS pozwalają na zintensyfikowanie walki z wirusami, w szczególności właśnie z wirusem HPV, a także sprzyjają pielęgnacji miejsc po usunięciu brodawki wirusowej czyli popularnej, niegroźnej, ale nieestetycznej i mocno zaraźliwej kurzajki. W składzie serum znalazły się m.in.: olejek rozmarynowy, lawendowy i oregano, a także olejek z drzewa herbacianego. Ten ostatni pozyskiwany jest z drzewa o tej samej nazwie i jego główną zaletą jest działanie antyseptyczne, dlatego z powodzeniem stosuje się go w różnych stanach zapalnych. Olejek z oregano może natomiast zwalczać wirusy opryszczki, jak również inne wirusy odpowiedzialne za zakażenia dróg oddechowych i układu pokarmowego.