Blog: Problemy paznokci

Wybierz kategorię dolegliwości lub styl życia,
zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki:

Pielęgnacja wykonywana w nieprawidłowy sposób bądź zupełny jej brak. Choroby ogólnoustrojowe takie, jak: cukrzyca czy te związane z nieprawidłową pracą tarczycy lub układu krwionośnego. Odwodnienie. A także chociażby urazy mechaniczne. Wszystko to może prowadzić do tego, że zaczniemy cierpieć na problemy z paznokciami. Walka z nimi zazwyczaj nie jest łatwa i wymaga zarówno czasu, jak i fachowej wiedzy. I to tę ostatnią prezentujemy w tej kategorii bloga tworzonego przez ekspertów marki PHARM FOOT.

Jakie problemy z paznokciami u nóg są najczęstsze?

Grzybica to jedna z najczęstszych chorób, która powoduje zmiany na paznokciach u nóg. Jej przyczyną są takie chorobotwórcze mikroorganizmy, jak: grzyby pleśniowe lub drożdżopodobne i dermatofity. Gołym okiem są one niewidoczne, ale warto pamiętać, że świetnie rozwijają się one zwłaszcza w środowiskach ciepłych i wilgotnych, czyli na: basenach, pod prysznicami siłowni czy sali fitness lub w saunach. By nie doszło do zakażenia musimy pamiętać, by w tych przestrzeniach nigdy nie chodzić na boso. Ale oczywiście powyższe zmiany na paznokciu u nóg szybko będą rozwijały się także w nieprzewiewnych, mocno dopasowanych butach – dlatego nigdy nie nośmy obuwia nie należącego wyłącznie do nas.

Kolejna dość powszechnie występująca dolegliwość to problem z wrastającym paznokciem u stóp. Pierwsze objawy tego kłopotu to obrzęk i stan zapalny w obrębie paznokcia, zaczerwienienie i ból. Z czasem dojść do nich mogą: ropna, surowicza lub krwista wydzielina, przerost okołopaznokciowego wału oraz rozrost ziarniny. Powyższe problemy z paznokciami przyczyny mogą mieć związane między innymi z nieprawidłowym obcinaniem paznokci, noszeniem zbyt obcisłych nie tylko butów, ale też skarpet lub rajstop czy w końcu z urazami mechanicznymi. Nie bez znaczenia są też zmiany ortopedyczne, otyłość, nadpotliwość, nieprawidłowości w budowie paznokci oraz ogólnoustrojowe schorzenia takie, jak: niewydolność żylna czy cukrzyca.

Paznokcie problemy zdrowotne mogą mieć również związane ze zmianami łuszczycowymi. O tym, że dotknęła nas łuszczyca paznokci, świadczyć będą między innymi: wżery, bruzdy i zmarszczki na płytce paznokciowej, zgrubienia na paznokciach, odklejanie się płytki paznokciowej, plamy oleiste w kolorze łososiowym oraz naparstkowanie paznokci, bądź też łuszczenie. Jeśli chodzi o przyczyny choroby, niestety nie są one do końca poznane. Pewne jest, że u jej podłoża leżą nieprawidłowości w procesie podziałów komórkowych naskórka i występujące jednocześnie zaburzenia w złuszczaniu naskórka a także zwiększony stres.

Coraz częściej zgłaszana choroba paznokci u nóg to tak zwany zielony paznokieć, czyli zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Podobnie, jak w przypadku grzybicy, pałeczka ropy błękitnej nie jest widoczna gołym okiem w początkowym stadium jej rozwoju. Jednak występuje ona dość powszechnie, zwłaszcza w glebie, wodzie czy na niektórych zwierzętach. Do infekcji pałeczką ropy błękitnej na paznokciach dochodzi w momencie, gdy np.: pod stylizację hybrydową paznokci dostanie się woda, a tam bytuje pałeczka oraz w takich warunkach, gdzie nie ma dostępu powietrza i dodatkowo jest jeszcze przykryta materiałem. Pałeczka ropy błękitnej nie musi mieć jednak ciemnych warunków – zdarza się, że do infekcji dochodzi również pod rekonstrukcją paznokcia wykonywaną zwykle masą transparentną. Najczęściej do infekcji dochodzi przez nieutwardzoną masę lub odprysk, który się pojawiał w stylizacji.

Następne dość powszechne zmiany na paznokciu palucha i paznokciach innych palców u stóp to te noszące nazwę – onycholiza. Schorzenie to poznamy po tym, że płytka paznokcia zaczyna oddzielać się od łożyska, dodatkowo stając się żółtawa lub biaława. Ta dolegliwość pojawia się między innymi wtedy[KG3] , gdy stale nosimy ciasne obuwie czy to na bardzo wysokim obcasie. Przyczynami onycholizy mogą być także uszkodzenia mechaniczne, infekcje paznokci, źle wykonany pedicure czy schorzenia skórne i choroby ogólnoustrojowe organizmu lub zaburzona biomechanika.

Na te najczęstsze problemy z paznokciami u nóg jaki lekarz pomoże? Gdy zauważymy objawy powyższych dolegliwości dobrym pomysłem jest wybranie się na konsultację do dermatologa. Ale, jeśli tylko mamy możliwość, jeszcze lepiej jest odwiedzić gabinet podologiczny. To bowiem właśnie podolog jest specjalistą, który skupia się na problemach pojawiających się w obrębie stóp.