24 maja 2024

Oczyszczenie paznokcia zmienionego chorobowo

Paznokcie są istotną częścią ludzkiego ciała, odgrywając nie tylko rolę estetyczną, ale także stanowiąc wskaźnik naszego zdrowia. Zdrowy paznokieć charakteryzuje się określonymi cechami, których warto być świadomym, aby zadbać o jego kondycję i wygląd. Przede wszystkim ma on jednolitą, gładką powierzchnię, a płytka paznokcia przylega do łożyska równomiernie. Jego kolor jest lekko różowy, a płytki są sprężyste i niełamliwe. Warto też podkreślić, że naturalny kształt paznokcia jest lekko wypukły, a różnego typu zmiany paznokciowe, jak na przykład wklęsłości czy nadmierne wypukłości, mogą być objawem choroby. Jak zatem rozpoznać, że paznokieć jest zmieniony chorobowo i jakie podjąć wówczas kroki?

Zmiany chorobowe paznokci – jak rozpoznać i jakie są ich przyczyny?

Paznokcie zmiany spowodowane chorobami często powstają powoli i zauważa się je dopiero w bardziej zaawansowanym stadium. Mogą mieć różne formy, jak np. zmiana koloru. Paznokcie mogą przybierać różne kolory, np. białawy, żółty czy niebieski, a zmiana koloru może być spowodowana infekcją grzybiczą czy bakteryjną. Niepokój powinny budzić także zgrubienia lub wgniecenia paznokcia, które mogą być objawem stanu zapalnego. W wyniku infekcji grzybiczych paznokieć może się też rozwarstwiać, a jego struktura może ulec zmianie, czyniąc paznokcie kruchymi oraz łamliwymi. Takie zmiany na paznokciach co oznaczają i z czego mogą wynikać? Wymienić można trzy zasadnicze grupy przyczyn, przez które robią się chore paznokcie, a mianowicie: zakażenia grzybicze, które najczęściej objawiają się zmianą koloru paznokcia bądź jego rozwarstwianiem się, a także zakażenia bakteryjne, jak np. pałeczką ropy błękitnej powodujące zmianę koloru paznokcia na niebieskawo-zielony oraz urazy mechaniczne. To jednak nie ostateczna lista możliwych przyczyn – do powstawania zmian chorobowych na paznokciach stóp mogą bowiem przyczyniać się też takie czynniki, jak noszenie niewłaściwego obuwia, zaburzenia układu hormonalnego, zwiększona potliwość stóp, różnego rodzaju choroby metaboliczne, obniżona odporność, a także niewłaściwa higiena.

Zmiany paznokci – zabieg oczyszczania

Oczyszczanie paznokcia zmienionego chorobowo to zabieg podologiczny, którego celem jest w pierwszej kolejności przywrócenie zdrowia i estetyki paznokcia, ale również przeciwdziałanie nawrotom stanów chorobowych, także poprzez edukację pacjenta odnośnie właściwej pielęgnacji stóp.  Jak zatem wygląda taki zabieg na chory paznokieć w gabinecie specjalisty?

Otóż, podczas pierwszej konsultacji, specjalista ocenia stan paznokcia i określa rodzaj zmian chorobowych. Na tym etapie pacjent może zostać zapytany o historię zdrowia, stosowane leki, a także o to, czy miały miejsce urazy paznokci. Na podstawie zebranych informacji specjalista decyduje o kolejnych krokach i doborze terapii, której zadaniem jest przywrócenie paznokciom właściwego wyglądu oraz wyeliminowanie występujących na nim objawów choroby płytki paznokcia. Drogą do wyleczenia jest tu regularne oczyszczanie oraz stosowanie odpowiednich do danego schorzenia preparatów.

Ważnym etapem przed rozpoczęciem właściwego oczyszczania zmienionego chorobowo paznokcia jest pobranie materiału mykologicznego w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pomogą ustalić czy przyczyną, że pacjent ma zniekształcone paznokcie są grzyby bądź bakterie. Jest to ważne także dla podjęcia ewentualnej współpracy podologa z dermatologiem, który może wdrożyć stosowanie preparatów doustnych, pomagających w zwalczeniu infekcji.

Pierwszym krokiem w trakcie zabiegu jest dezynfekcja obszaru, który będzie opracowywany poprzez aplikację sprayu odświeżającego o działaniu antybakteryjnym SEPTI STARTER marki PHARM FOOT. Działa on łagodząco i kojąco na stopy, odświeżając je przed zabiegiem oraz działając antyseptyczne, a także antybakteryjne. Następnie na zmienioną chorobowo płytkę paznokcia nanoszony jest fluid do punktowego zmiękczania modzeli i odcisków oraz skóry wokół paznokci, także do paznokci z tendencją do wrastania – POINT SOFTENER. Jego zadaniem jest efektywne zmiękczanie i przygotowanie skóry do dalszych etapów zabiegu podologicznego.

Następnie podolog delikatnie skraca zmieniony paznokieć, a także ścieńcza płytkę za pomocą frezu z węglika spiekanego, opracowuje paznokieć z użyciem frezu typu różyczka oraz podcina fragmenty odseparowanych, zmienionych części paznokcia. Jeśli na tym etapie zabiegu paznokieć wymaga doczyszczenia, wówczas zaleca się użycie preparatu zmiękczającego OSMO TONIC.

Zmiany na paznokciu – preparaty wspomagające zabieg oczyszczania

Po dokładnym oczyszczeniu paznokcia z zainfekowanych elementów, specjalista nakłada odpowiedni do przyczyny zmian preparat leczniczy, który właśnie dzięki uprzedniemu oczyszczeniu paznokcia może działać skuteczniej, jednocześnie zapobiegając roznoszeniu się zmian chorobowych na paznokciu, a także wspomagając proces jego regeneracji. W przypadku, gdy przeprowadzane jest oczyszczenie paznokcia grzybiczego polecamy aplikację preparatu pielęgnacyjnego o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym - SILVER BOOSTER czyli tynkturę do paznokci z mikrosrebrem.

Po oczyszczeniu paznokcie zmiany chorobowe, specjalista udziela pacjentowi wskazówek dotyczących dalszej pielęgnacji, w tym zaleca dalsze postępowanie, jak np. aplikacja preparatów pielęgnacyjnych, takich jak mycoVERRUM specjalistyczne serum do problematycznej skóry stóp, dłoni oraz aparatu paznokcia i oczywiście regularne wizyty kontrolne.

Czytaj pozostałe