Problem: brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe – potocznie nazywane kurzajkami – to zmiany skórne, które najczęściej przyjmują formę grudkowej narośli z szerszą podstawą i nierówną powierzchnią. Mogą wystąpić na wszystkich częściach ciała, a często tylko na dłoniach lub stopach. Mogą być koloru cielistego, brązowego lub różowego. Czasem wewnątrz brodawki można dostrzec czarne drobinki. Samo ich powstanie to efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. 

Jak pielęgnować skórę po usunięciu brodawek wirusowych?

Brodawki wirusowe to niewielkie narośla na skórze lub błonach śluzowych, najczęściej o nieregularnej powierzchni, wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Popularne kurzajki szczególnie upodobały sobie nasze stopy. Chociaż najczęściej są bezbolesne, to jednak umiejscowione na podeszwie stopy mogą powodować dyskomfort. Jest wiele sposobów – mniej lub bardziej inwazyjnych – na usuwanie brodawek, jednak bez względu na to, która zostanie w naszym przypadku zastosowana, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja już po zabiegu. Jak zadbać zatem o skórę w miejscu usuniętej kurzajki?

Usuwanie brodawek wirusowych – jakie są metody?

Brodawka wirusowa kurzajki na stopach może dokuczać w czasie chodzenia, szczególnie jeśli jest umiejscowiona na podeszwie stopy. Chociaż rzadko dają dolegliwości bólowe, to jednak należy je leczyć i zapobiegać ich rozprzestrzenieniu na skórze oraz zarażaniu innych osób. Tym bardziej, że droga zakażenia jest prosta – wystarczy kontakt osoby np. o obniżonej odporności z powierzchnią, której dotykała osoba zakażona. Najczęściej do zarażenia dochodzi w miejscach publicznych, takich jak np. basen. Zatem jak usunąć brodawki wirusowe?

W pierwszej kolejności  podkreślmy, że chodzi o brodawki na stopach wywołane wirusem HPV 1 i HPV 2, bo brodawek tych rodzajów jest najwięcej, a na stopach z reguły występują brodawki typu myrmecja lub mozaika. Metodę leczenia stosuje się w zależności od umiejscowienia zmiany. Dermatolog lub podolog może zaproponować preparat na brodawki wirusowe, np. w postaci maści lub płynu do smarowania zmiany, zawierających kwas salicylowy. Zastosowanie tej metody wymaga jednak systematyczności i jest dość długotrwałe. Specjalista może również przepisać preparat na wirusowe brodawki, stosowany doustnie. Poza leczeniem miejscowym oraz farmakoterapią, terapia brodawek wirusowych może polegać na poddaniu się zabiegom krioterapii, elektrokoagulacji lub laseroterapii. W przypadku usuwania kurzajek ciekłym azotem, następstwem zabiegu jest pojawienie się pęcherzy w miejscu po brodawce, mogą również powstać blizny, podobnie, jak przy likwidacji zmian za pomocą łuku elektrycznego. Dużą skuteczność w usuwaniu kurzajek wykazuje użycie lasera. 

SERUM mycoVERRUM czyli pielęgnacja skóry po wyleczonych brodawkach

Oprócz samego leczenia bądź usunięcia zabiegowego brodawki, ważna jest odpowiednia pielęgnacja miejsca, w którym się znajdowała. Pozwoli to przede wszystkim uniknąć nieestetycznych blizn lub zminimalizować ich widoczność. Polecamy preparat na brodawki wirusowe, a dokładnie do pielęgnacji skóry po nich, w postaci serum do skóry problematycznej z oliwą ozonowaną i ziołami z Linii OZONE OIL & HERBS od PHARM FOOT. Kuracja tym preparatem jest przeznaczona zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego, a jej specjalistyczne działanie wspomaga problematyczną skórę stóp, dłoni i paznokci m.in. przy problemach z grzybicą, jak również pielęgnację miejsc po usunięciu brodawki. Preparat polecany jest także dla diabetyków. Zaletą

serum mycoVERRUM jest jego silne działanie regenerujące, które wpływa na poprawę kondycji skóry, jak również przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym oraz i antymikrobowym. Substancjami aktywnymi w preparacie są ozonowana oliwa z oliwek i jaskółcze ziele, a także liczne olejki naturalne, jak: konopny, rozmarynowy czy z drzewa herbacianego. W bogatej kompozycji olejków w tym produkcie znajdują się także: olejek tujowy, lawendowy, oregano, eukaliptusowy, migdałowy i rycynowy. Preparat jest dostępny w opakowaniu o pojemności 15ml, a stosować go należy na problematyczną skórę – jeden lub dwa razy dziennie, jeśli specjalista podolog nie zalecił inaczej. Serum mycoVERRUM jest trzecim etapem zabiegu (kuracja) w ramach Linii OZONE OIL & HERBS, która zapewnia kompleksową pielęgnację skóry problematycznej, szczególnie działając przeciwwirusowo. W Linii OZONE OIL & HERBS znajdziemy także: sól zabiegową, piankę kojącą oraz maść barierową.