13 listopada 2024

Łuszczyca paznokci u stóp

Jeśli chorujesz na łuszczycowe zapalenie stawów to na 80% dotknie Cię także łuszczyca paznokci u nóg. Wśród cierpiących na łuszczycę plackowatą ryzyko, że dotknie ich także typ dotyczący paznokci sięga natomiast 50%. Trzeba przyznać, że wartości te są całkiem spore. Martwią one zwłaszcza dlatego, że powyższe zmiany stanowią spory defekt estetyczny, przez co utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie w przestrzeni osobistej i zawodowej. Dlatego też warto jak najwięcej wiedzieć o wspomnianym schorzeniu, w tym o jego leczeniu oraz pielęgnacji wspomagającej.

Jak wygląda łuszczyca paznokci na stopach

W zależności od tego, gdzie dokładnie zlokalizowana jest łuszczyca paznokcia na stopie, wyróżniamy łuszczycę macierzy i łuszczycę łożyska. Przy pierwszej z nich najbardziej typowymi objawami są naparstkowanie (charakterystyczne zagłębienia w płytce), leukonychia (zabarwienie paznokci na kolor biały), kruchość paznokci oraz czerwone plamki w obłączku, czyli białawym półksiężycu widocznym u nasady paznokcia. Gdy łuszczycą paznokci dotknięte jest łożysko zauważymy przede wszystkim obecność przezroczystych, żółtopomarańczowych przebarwień na łożysku (tak zwane plamy olejowe), gromadzenie się komórek naskórka pod dystalną częścią płytki (hiperkeratoza podpaznokciowa), linijne, krwawe wylewy pod paznokciami oraz oddzielenie się paznokci od łożyska (onycholiza).

By prawidłowo ocenić stopień nasilenia się zmian łuszczycowych na paznokciach stosuje się specjalne skale. Tą najczęściej stosowaną jest skala NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index). Opiera się ona o dokładną ocenę płytki paznokciowej oraz wału okołopaznokciowego. Każdy z paznokci dzieli się tu liniami pionową oraz poziomą na cztery kwadranty, po czym dokonuje się oddzielnej oceny każdego z nich.

Łuszczyca na paznokciach - leczenie

Niestety, zmiany na paznokciach przy łuszczycy nie należą do najłatwiejszych do wyleczenia. Terapia jest tu długotrwała, a same zmiany niejednokrotnie są na nią wysokooporne. To, jaki rodzaj kuracji zostanie wdrożony przez specjalistę zależy od kilku kwestii. Są nimi między innymi: stopień nasilenia zmian, towarzyszące zmiany na skórze czy w stawach oraz obecność chorób współistniejących.

Miejscowo może nam zostać zalecone stosowanie glikokortykosteroidów oraz kalcypotriolu (pochodnej witaminy D3). Doogniskowo stosuje się bezpośrednie zastrzyki z glikokortykosteroidów - najczęściej triamcynolonu. Gdy to nie pomaga lub gdy zmiany mają duży stopień nasilenia, by osiągnąć skuteczne leczenie łuszczycy paznokci konieczne jest włączenie leczenia ogólnego. Co więcej, jako że łuszczyca często współwystępuje z grzybicą, po przeprowadzeniu badania mykologicznego i potwierdzeniu takiego stanu dodane zostanie równoległe leczenie przeciwgrzybicze.

Jak pielęgnować paznokcie przy łuszczycy?

Jak już wspomnieliśmy paznokcie z łuszczycą to duży problem, który wymaga skutecznego, wielostronnego działania. Dlatego też oprócz wspomnianego wyżej leczenia specjalista zasugeruje nam wdrożenie odpowiedniej, codziennej pielęgnacji, w której kluczową rolę będą grały profesjonalne dermokosmetyki. Powinny mieć one przede wszystkim działanie natłuszczające, nawilżające i regenerujące, a gdy łuszczycy towarzyszy grzybica bądź zakażenie bakteryjne - także przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne.

Dobre preparaty na łuszczycę paznokci, które wykazują powyższe działanie to na przykład serum kolagenowe z olejkiem z drzewa herbacianego COLLAGEN POWER marki PHARM FOOT czy z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym SILVER BOOSTER marki PHARM FOOT. Gdy jednym z objawów łuszczycy jest onycholiza - warto zastosować także preparat z colostrum onyPLASMA PHARM FOOT. A przy oczyszczaniu rogowych warstw pod paznokciami - polecany jest między innymi punktowy fluid z mocznikiem 30% POINT SOFTENER marki PHARM FOOT. Przed zastosowaniem każdego z tych dermokosmetyków należy skonsultować się ze specjalistą - podologiem bądź dermatologiem. Tylko bowiem on jest w stanie dobrać prawidłowe leczenie i pielęgnacyjną terapię wspomagającą, które razem przyniosą najlepsze możliwe efekty terapeutyczne.

Dieta przy łuszczycy paznokci

Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie: łuszczyca paznokci co pomaga, warto zwrócić uwagę na dietę wspomagającą właściwą terapię. Powinna być ona bogata w wielonasycone tłuszczowe kwasy omega-6 oraz omega 3, witaminy A, D i te z grupy B, a także cynk, karotenoidy oraz antyoksydanty.

Co jeść przy łuszczycy paznokci? Przede wszystkim produkty pełnoziarniste, chude mięso, strączki, tłuste ryby, oleiste nasiona, a także owoce, warzywa i wysokiej jakości odzwierzęce produkty. Zdecydowanie odradzane są tu natomiast produkty wysokoprzetworzone (zwłaszcza te z dużą ilością cukru oraz soli) oraz alkohol i czerwone mięso.

Czytaj pozostałe