Blog: Stopy na obcasach

Wybierz kategorię dolegliwości lub styl życia,
zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki:

Zgrabna, damska noga ubrana w piękne buty na obcasach? To coś, co wygląda wręcz fenomenalnie! Jednak trzeba wiedzieć, że stopy w szpilkach wcale nie mają takiego łatwego życia. Tego typu buty są bowiem nie dość, że wysokie, to niejednokrotnie także dość obcisłe i po prostu niewygodne, co może prowadzić do powstania różnych problemów występujących w ich obszarach. O tym, jakie to konkretnie problemy i jak można sobie z nimi poradzić, opowiadamy we wpisach znajdujących się w tej kategorii bloga PHARM FOOT. Wierzymy, że wiedza w nich zawarta sprawi, że kobiece stopy będą stale w dobrej kondycji!

Co może dotknąć kobiece stopy w szpilkach?

Każdy, kto choć raz przez dłuższy czas miał na nogach buty na wysokim obcasie wie, że końcem takiej przygody niemal zawsze są obolałe, zmęczone stopy. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że stopy kobiet podczas noszenia szpilek mają ciężar przesunięty w kierunku ich podbicia. W takiej sytuacji zarówno sama stopa, jak i kolana czy biodra zmuszone są do przesuwania się ku przodowi, a plecy muszą się odpowiednio wygiąć. Wszystko po to, by móc zachować równowagę i odpowiednio spionizowaną postawę ciała. Gdy więc po całonocnej imprezie spędzonej na obcasach czy po dniu, w którym przez wiele godzin biegałaś w szpilkach pomiędzy firmowymi spotkaniami odczuwasz nieprzyjemny dyskomfort – koniecznie pozwól by Twoje piękne kobiece stopy odpowiednio się zrelaksowały. Pomogą w tym kąpiele solne z dodatkiem oliwy ozonowanej, chłodzące ziołowe pianki nanoszone na skórę czy rewitalizujące kremy z oliwą ozonowaną.

Kolejny problem, który może dotknąć ładne stopy kobiet ubrane w szpilki to oczywiście odciski. Ich przyczyną jest długotrwały ucisk skóry, którego przyczyną jest między innymi zbytnia ciasność obuwia – chodzi tu zarówno o jego zbyt mały rozmiar, jak i bycie zbyt wąskimi w obwodzie. Oczywiście jeśli w bucie są jakieś elementy drażniące (chociażby zbyt twarde szwy), one również mogą prowadzić do tego, że stopy dojrzałych kobiet i młodych dam ubrane w szpilki, będą cierpieć przez odciskowe pęcherze. Co zrobić, gdy je zauważymy? Przede wszystkim – zdjąć niewygodne buty i w żadnym wypadku nie przebijać pęcherza.

A co z otarciami pięt i stóp? Jeśli chodzi o kobiece stopy na obcasach występują one nawet jeszcze częściej, niż odciski i mogą wystąpić zarówno wtedy, gdy nasze buty będą za ciasne, jak i wtedy, gdy będą one nawet tylko odrobinę za luźne. W efekcie ich dłuższego noszenia zaczniemy czuć pieczenie skóry oraz zauważymy jej podrażnienie i zaczerwienienie. Jeśli nie możemy chwilowo zrezygnować z noszonego obuwia, najczęściej na problematyczne miejsce naklejamy plaster je chroniący. Jednak tak szybko, jak jest to możliwe, należy buty zdjąć zupełnie lub zmienić na te wygodne, nieobcierające. A kiedy wrócimy do domu, postawmy na relaks i kosmetyki odbudowująco-ochronne z oliwą ozonowaną.

Nie możemy także zapomnieć o tym, że długotrwały ucisk i dyskomfort mogą spowodować, że stopy w butach na obcasach staną się dość szybko opuchnięte. Nie musi być to od razu duża opuchlizna – ale nawet ta mała wymaga pilnej interwencji, gdyż świadczy między innymi o zaburzeniach w krążeniu krwi i limfy w nogach. W tym wypadku walkę z problemem zaczynamy również od usunięcia jego przyczyny, czyli od zmiany butów na wygodniejsze, nieuciskające. Z obuwiem, które powoduje taką dolegliwość najlepiej zupełnie się pożegnać już na stałe. Gdy już to zrobimy, postawmy na przykład na aromaterapeutyczną kąpiel ziołową, która przyniesie szybką ulgę zmęczonym, opuchniętym, ociężałym stopom. Po niej zastosujmy natomiast kojącą piankę z oliwą ozonowaną i ziołami.

Największy kłopot mamy jednak wtedy, gdy stopy w sandałach na obcasach czy te ubrane w wysokie pantofelki – to stopy o skórze wrażliwej, cienkiej, płytko unaczynionej. O nie należy dbać na co dzień nawet wtedy, gdy nosimy w pełni wygodne obuwie. Tylko bowiem stosując specjalistyczne dermokosmetyki do skóry wrażliwej zabezpieczymy je przed ryzykiem, jakie może przynieść wielogodzinne obciążanie nóg obcasami.