Paznokcie odgrywają istotną rolę w estetyce dłoni i stóp, a ich zdrowie ma wpływ nie tylko na ogólny wygląd, ale i na samopoczucie. Niestety różne sytuacje, takie jak: urazy, infekcje czy choroby, mogą prowadzić do uszkodzeń paznokci na różną skalę. W takich przypadkach rekonstrukcja paznokcia u kosmetyczki bądź podologa staje się nie tylko zabiegiem kosmetycznym i estetycznym, ale także sposobem na przywrócenie zdrowia i komfortu.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia u nóg oraz rąk i kiedy ją wykonać?
Rekonstrukcja płytki paznokcia to zabieg, który polega na odbudowie uszkodzonej płytki paznokcia. Jest on wykonywany w różnych sytuacjach, w szczególności wykonywana jest rekonstrukcja paznokcia po urazie mechanicznym, takim jak: złamanie, oderwanie lub uszkodzenie paznokcia i ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu paznokcia oraz zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia. Innym wskazaniem do wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia są wady wrodzone, jak różnego typu deformacje czy kruchość paznokci. W takiej sytuacji zabieg pozwala na poprawę wyglądu paznokci i zwiększenie ich wytrzymałości.
Wskazaniem do rekonstrukcji mogą być również zmiany i ubytki w płytce paznokciowej wywołane różnego rodzaju chorobami paznokci. W przypadku takich chorób, jak: łuszczyca czy grzybica, rekonstrukcja paznokcia po grzybicy może być stosowana jako uzupełnienie terapii, także farmakologicznej, ale przede wszystkim przy zastosowaniu miejscowym preparatów. Zabieg rekonstrukcji pomaga wówczas w odbudowie uszkodzonej płytki paznokcia i poprawie jej wyglądu.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia - każdy zabieg rekonstrukcji paznokcia u stóp i dłoni można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest precyzyjne oczyszczenie uszkodzonej płytki, a drugim – jej odbudowa. I tu do wyboru pozostają dwie metody rekonstrukcji paznokci. W ramach pierwszej z nich, do naprawy niewielkich ubytków płytki paznokciowej jest wykorzystywana specjalna masa do rekonstrukcji paznokci – np. żelowa lub akrylowa. Natomiast w przypadku ubytków rozległych, stosuje się tzw. metodę kombinowaną, która wykorzystuje protezę paznokcia.
Nowoczesna rekonstrukcja paznokcia krok po kroku
Pedicure rekonstrukcja paznokcia czy to wykonywana w gabinecie kosmetycznym, czy podologicznym składa się z kilku stałych kroków. Na etapie przygotowania płytki do właściwej rekonstrukcji, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dezynfekcję uszkodzonego paznokcia i jego okolic, np. za pomocą odświeżającego sprayu o działaniu antybakteryjnym oraz antymikrobowym PHARM FOOT SEPTI STARTER. Następnie wykorzystując frezy, należy opracować paznokieć, usuwając wszelkiego typu zrogowacenia, a także skórki (można je wyciąć bądź odsunąć radełkiem), a także oczyścić okolice wałów okołopaznokciowych z resztek nabłonka, uprzednio stosując w tych miejscach preparat do zmiękczania skóry wokół paznokci POINT SOFTENER od PHARM FOOT. Na zakończenie tego etapu przygotowującego płytkę do właściwej rekonstrukcji, należy ją dokładnie odtłuścić za pomocą preparatu SALON NAIL PREP od VICTORIA VYNN.
Podstawę naprawionej płytki stanowić będzie warstwa wykonana za pomocą bezkwasowego preparatu poprawiającego przyczepność produktów do płytki naturalnej - GEL POLISH Tape Bond VICTORIA VYNN. Preparat bardzo dobrze łączy paznokcie naturalne z różnego typu masami do budowy i przedłużania paznokci, a także z masą do rekonstrukcji paznokci ReCONSTRUCTOR marki PHARM FOOT. Utworzony za pomocą tej masy paznokieć ma lekko maskujące właściwości, pozwalając jednocześnie na obserwację wzrostu oraz ocenę stanu znajdującego się pod masą naturalnego paznokcia. Zrekonstruowana płytka pełni zaś funkcję nie tylko estetyczną, ale także ochronną w stosunku do zdrowej płytki naturalnej oraz łożyska w trakcie odrostu paznokcia. Po utwardzeniu masy w lampie UV (przez 120 sekund) bądź LED (przez 60 sekund), możemy opracować kształt paznokcia pilnikiem lub z wykorzystaniem frezarki, wyrównując też jego powierzchnię i skracając do pożądanej długości. Dwa ostatnie kroki w procedurze rekonstrukcyjnej to aplikacja topu od VICTORIA VYNN – opcjonalnie w wariancie matowym lub z połyskiem, a następnie regeneracyjnego serum COLLAGEN POWER lub przeciwbakteryjnej tynktury z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym SILVER BOOSTER.
Warto jeszcze wspomnieć, kiedy nie można wykonać takiego zabiegu, jak rekonstrukcja paznokcia. Otóż przeciwwskazaniem do tego zabiegu są otwarte rany, uszkodzenia łożyska paznokcia, choroby grzybicze i zakażenia bakteryjne, jak również rozwinięta cukrzyca z objawami powikłań na stopach oraz rozległa miażdżyca.
Rekonstrukcja paznokcia to nie tylko kosmetyczny zabieg, ale również forma wsparcia dla osób, które doświadczyły uszkodzeń paznokci z różnych przyczyn. Dzięki zaawansowanym technikom oraz specjalistycznym produktom, rekonstrukcja paznokcia pozwala przywrócić naturalną i zdrową strukturę paznokcia, przywracając jednocześnie pewność oraz estetykę.