29 września 2023

Choroby płytki paznokci

Choroby paznokci stóp to częsty problem dotyczący pacjentów w różnych grupach wiekowych. Na pojawienie się zmian w obrębie aparatu paznokciowego wpływa wiele czynników, w tym między innymi: zakażenia, choroby ogólnoustrojowe, choroby skóry, urazy mechaniczne, substancje chemiczne, stan odżywienia. Mogą one powodować zarówno zmiany strukturalne, jak i zmiany zabarwienia płytek paznokciowych, powodując istotne defekty estetyczne.

Nadkażenia grzybicze – przyczyny, objawy, terapia

Do najczęstszych chorób w obrębie paznokci stóp należą nadkażenia grzybicze. Grzybica paznokci (onychomikoza) spowodowana jest przez grzyby chorobotwórcze, najczęściej dermatofity (m.in. Trichifytum rubrum, Trychophyton mentagrophytes v. interdigitale), rzadziej grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Miejscem wniknięcia patogenów jest zazwyczaj okolica wolnego brzegu paznokcia lub wały boczne. Częstość zachorowania na grzybicę wzrasta wraz z wiekiem, a do czynników ryzyka zalicza się: cukrzycę, urazy mechaniczne, współistniejące choroby skóry oraz niedobory immunologiczne. Manifestacje kliniczne grzybicy paznokci obejmują zażółcenie lub zbielenie (leukonychia) płytki paznokciowej, nadmierne rogowacenie (hiperkeratoza,) oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska (onycholiza), pogrubienie paznokcia. Osłabienie paznokci w przebiegu grzybicy może skutkować: kruszeniem, dystrofią i odpadnięciem płytki paznokciowej. W celu potwierdzenia zakażenia konieczne jest wykonanie badania mykologicznego wyskrobin spod płytki paznokciowej.

W leczeniu najskuteczniejsza jest terapia doustnymi lekami przeciwgrzybiczych. Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja preparatami o działaniu antygrzybiczym i antybakteryjnym np. tynkturą SILVER BOOSTER z mikrosrebrem marki PHARM FOOT oraz systematycznie oczyszczanie płytki paznokciowej z nadmiaru zrogowaceń. Zabiegi te sprzyjają prawidłowemu odrostowi płytki paznokciowej.

Obejrzyj film "Nadkażenia grzybicze w obrębie paznokci

Łuszczyca paznokci - objawy

Zmiany aparatu paznokciowego wywołują także choroby dermatologiczne np. łuszczyca. Do objawów łuszczycy paznokci należy charakterystyczne naparstkowanie (drobne, punkcikowate zagłębienia), tzw. plamy olejowe (żółto zabarwione plamy w obrębie płytki paznokciowej), drobne wybroczyn krwawe, hiperkeratoza podpaznokciowa, onycholiza, leukonychia. Paznokcie w przebiegu łuszczycy są często zgrubiałe, matowe i kruche.


Krwiak podpaznokciowy – przyczyny, objawy, terapia

Do innych, częstych przypadłości paznokci stóp należą urazy mechaniczne, które mogą prowadzić do powstania krwiaków podpaznokciowych, trwałych zaburzeń strukturalnych płytek paznokciowych oraz zaburzeń ich wzrostu. Do objawów może dochodzić zarówno w wyniku jednorazowego urazu, jak i powtarzających się, przewlekłych urazów np. na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. Cechą charakterystyczną krwiaków podpaznokciowych jest ich powolne zrastanie wraz ze wzrostem paznokcia. Terapią tego typu zmiany najlepiej zajmie się podolog, który oczyści płytkę paznokcia i zaleci stosowanie preparatów wspomagających regenerację np.: serum kolagenowe COLLAGEN POWER marki PHARM FOOT.

Onycholiza - terapia

Urazy mechaniczne mogą prowadzić również do onychloizy paznokci, wówczas niezbędne jest oczyszczenie płytki paznokcia i zastosowanie odpowiedniego preparatu regenerującego łożysko i pozwalającego na odbudowę zdrowej płytki paznokcia. Dobrze sprawdzi się preparat z zawartością colostrum, np.: onyPLASMA w terapii skojarzonej z serum kolagenowym COLAGEN POWER marki PHARM FOOT.

Czerniak podpaznokciowy

W przypadku czerniaków podpaznokciowych, zmiana, z reguły, występuje pod postacią licznych asymetrycznych prążków zlewających się w ciemną plamę, nie zrasta wraz z płytką, a wręcz przeciwnie rośnie w kierunku dystalnym. W takim przypadku należy natychmiast udać się do dermatologa!

Autor: Prof. nadzw. dr hab. nauk med. Irena Walecka

Profesor nadzw. dr hab. n. med. Irena Walecka - absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, posiada specjalizację z zakresu: dermatologii i wenerologii, balneologii i medycyny fizykalnej oraz zdrowia publicznego.
Pełni funkcję Kierownika Kliniki Dermatologii CMKP w CSK MSW w Warszawie.
Prof. Irena Walecka kierowała zespołem specjalistów, odpowiadających za stworzenie receptur dermokosmetyków PHARM FOOT oraz programów szkoleniowych z zakresu pedicure’u kosmetycznego i podologicznego.

 

Czytaj pozostałe