30 kwietnia 2024

Jak wzmocnić kruche paznokcie u stóp

Piękne i zdrowe paznokcie są nie tylko ozdobą, ale także oznaką ogólnego stanu zdrowia. Niestety, wiele osób doświadcza problemu kruchych, łamliwych oraz rozdwajających się paznokci, co nie tylko wpływa na estetykę, ale także może być sygnałem problemów zdrowotnych. Paznokcie u stóp są narażone na działanie różnych czynników, które mogą prowadzić do ich osłabienia i zwiększonej łamliwości. Jaki jest zatem sposób na kruche i łamliwe paznokcie?

Kruche łamliwe paznokcie przyczyny

Kruchość paznokci u stóp to problemem, który może powodować dyskomfort i ograniczać codzienne aktywności. Jest to stan, w którym paznokcie stają się łamliwe, łatwo się rozdwajają, łuszczą, a przyczyną ich niewłaściwego stanu jest najczęściej niedobór witamin oraz minerałów, uszkodzenia płytki paznokcia, a także schorzenia ogólnoustrojowe.  Istnieje wiele przyczyn kruchości paznokci u stóp, a ich zrozumienie może pomóc w łagodzeniu problemu i przeciwdziałaniu jego powstawania w przyszłości.

Jedną z głównych oraz najbardziej oczywistych przyczyn tego, że mamy bardzo kruche i łamliwe paznokcie u stóp jest ich niewłaściwa pielęgnacja, a w skrajnych przypadkach jej całkowity brak. Tracą one swoją naturalną gładkość oraz lekko różowy kolor, co może następować pod wpływem dwóch typów czynników – wewnętrznych i zewnętrznych. Bardzo ważne dla przywrócenia ich zdrowia oraz estetycznego wyglądu jest więc ustalenie z jakich przyczyn powstał problem kruchości paznokci u stóp, bo tylko właściwa diagnoza pozwoli podjąć najskuteczniejsze działania naprawcze, najlepiej po konsultacji ze specjalistą – podologiem lub dermatologiem.

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że mamy kruche paznokcie u nóg jest także niedobór witamin i składników mineralnych, który może wynikać np. z niewłaściwej, ubogiej diety, ale również być efektem nieprawidłowego ich wchłaniania przez organizm. Zatem kruche paznokcie czego brakuje? Z punktu widzenia zdrowia paznokci, największe znaczenie mają witaminy z grupy B, ale również witaminy C, E i A, natomiast w przypadku minerałów – wapń, cynk, magnez oraz żelazo. Nie można też zapominać o noszeniu niewłaściwie dobranego obuwia, w szczególności zbyt ciasnego, ale także nieprzepuszczającego powietrza, jak również występowanie chorób typu grzybica. Problem może być jednak również spowodowany chorobami przewlekłymi, m.in. cukrzycą czy niedoczynnością tarczycy.

Jak zaradzić problemowi kruchości paznokci u stóp?

Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny problemu. Jeśli jest nią niedobór witamin i substancji odżywczych, miejscowe schorzenia czy choroba przewlekła, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić np. suplementację.

Co na kruche paznokcie w takiej sytuacji? W przypadku niewłaściwej pielęgnacji, która doprowadziła do problemu kruchości i łamliwości paznokci, warto skonsultować się z doświadczonym podologiem, który zaplanuje terapię z użyciem profesjonalnych produktów do stóp i paznokci, a także udzieli wskazówek, jak wspomagać proces regeneracji w domu oraz jak zapobiegać problemowi w przyszłości.

W gabinecie podologa wykonamy leczniczy pedicure, w trakcie którego specjalista oceni stan paznokci, odpowiednio je opracuje i zastosuje preparaty, które poprawią stan ogólny stóp oraz paznokci, działając nawilżająco, regenerująco oraz antybakteryjnie. Specjalista może zastosować np. serum do regeneracji łożyska paznokcia z kolagenem oraz olejkiem z drzewa herbacianego COLLAGEN POWER od PHARM FOOT, które jest również polecane dla chorujących na cukrzycę. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie onyPLASMA z colostrum czyli preparatu zalecanego przede wszystkim przy regeneracji i odbudowie płytki paznokcia z tendencją do onycholizy, ponieważ działa regenerująco na płytkę oraz stymuluje jej odbudowę, co jest niezbędne w procesie regeneracji kruchych paznokci. Oba produkty można także stosować w domu jako uzupełnienie terapii prowadzonej przez podologa.

Jak wzmocnić kruche paznokcie w domu?

Sposób na kruche i łamliwe paznokcie w warunkach domowych to w pierwszej kolejności przestrzeganie zaleceń specjalisty np. odnośnie stosowania preparatów pielęgnujących czy odpowiedniej diety bogatej w substancje wpływające na stan paznokci. Całe stopy, w tym także paznokcie wesprze BIO COMPRESS krem odżywczo-kojący z colostrum i aloesem, który działa regenerująco i kojąco. Warto również wybierać kosmetyki zawierające w swojej formule betainę. Znajdziemy ją m.in. we wspomnianym wcześniej preparacie onyPLASMA, gdzie połączona z olejkami naturalnymi i colostrum pomaga w odbudowie naturalnej płytki paznokciowej. W przypadku występowanie chorób typu grzybica paznokci - rekomendujemy stosowanie serum mycoVERRUM, które wesprze aparat paznokcia przy terapiach przeciwgrzybiczych lub SILVER BOOSTER tynkturę z mikrosrebrem o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym do pielęgnacji paznokci oraz wału okołopaznokciowego w procesie leczenia grzybicy.

Czytaj pozostałe