21 maja 2024

Co oznaczają białe plamy na paznokciach u stóp i jak im zaradzić?

Białe plamy na paznokciach u nóg mogą być wywołane różnymi czynnikami, a ich występowanie może wskazywać między innymi na problemy zdrowotne. O czym świadczą białe plamki na paznokciach? Jest to z pewnością nie tylko kwestia estetyki paznokci, ale przede wszystkim sygnał, że nasz organizm zmaga się z jakimiś trudnościami. Warto zatem wiedzieć co oznaczają białe plamki na paznokciach, jakie są możliwe przyczyny ich powstawania, a także jak się ich pozbyć i jaką profilaktykę w ich przypadku stosować.

Białe plamy na paznokciach przyczyny

Istnieje kilka możliwych powodów które sprawiają, że występują białe przebarwienia paznokci. Możemy podzielić je na dwie zasadnicze kategorie – przyczyny pozadermatologiczne i dermatologiczne. W pierwszej z grup można wymienić przede wszystkim niedobory witamin i składników odżywczych, ponieważ białe odbarwienia na paznokciach u stóp mogą być wynikiem przede wszystkim niedoboru cynku, żelaza czy wapnia, jak również witamin: A, C, D, E oraz z grupy B. Niedobory tych składników mogą wynikać np. z nieodpowiedniej diety czy problemów z wchłanianiem składników odżywczych. Aby zaradzić białym plamom spowodowanym niedoborem witamin, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej suplementacji lub zmiany diety, dla uzupełnienia tych elementów w organizmie.

Białe plamy na paznokciach przyczyny mogą mieć również związane z uszkodzeniami mechanicznymi paznokci, w efekcie których mogą pojawić się nieestetyczne białe plamki. Mogą to być drobne urazy, jak uderzenie czy przygniecenie paznokcia, które powodują odpryski na płytce paznokciowej.

Przyczynami tego, że pojawiają się białe plamy na paznokciach nóg, są różnego typu choroby – zarówno te bezpośrednie o charakterze dermatologicznym, jak i przebyte bądź przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. Najczęściej czynnikiem chorobotwórczym jest grzybica paznokci białe plamy na paznokciach u nóg. Grzyby mogą zainfekować paznokieć, powodując właśnie powstanie białych plam. Infekcje grzybicze mogą rozwijać się m.in. w wilgotnych środowiskach, takich jak baseny czy sauny. W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą – dermatologiem lub podologiem - w celu ustalenia odpowiedniej terapii. Preparatami wspierającymi profilaktykę antymikrobową zarówno podczas zabiegów w salonie, jak i w domu, rekomendowanymi przez ekspertów maki PHARM FOOT będą: SILVER BOOSTER - tynktura do pielęgnacji paznokci i wału okołopaznokciowego, stanowiąca doskonałe wsparcie w procesie leczenia grzybicy, a także OZONE GUARD czyli spray ochronny z oliwą ozonowaną, m.in. działający przeciwgrzybicznie, polecany dla osób korzystających z basenów i uprawiających sport.

Również niektóre choroby skórne mogą powodować takiego typu objawy na paznokciach u stóp. Mowa tu przede wszystkim o łuszczycy oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która może mieć różne objawy, a w tym również wpływ na paznokcie. W łuszczycy dochodzi bowiem do nadmiernego namnażania się komórek skóry, co prowadzi do takich zmian. Białe ślady na paznokciach u stóp mogą być właśnie jednym z objawów łuszczycy paznokciowej, która jest związana z łuszczycą skóry. Łuszczyca paznokciowa może powodować białe, kredowe plamy na paznokciach u stóp, które mogą być zgrubiałe i nieprawidłowe. Dodatkowo, paznokcie mogą stać się kruche, łamliwe i mogą zmieniać swój kształt. Niektóre osoby z łuszczycą paznokciową mogą również doświadczać bólu lub dyskomfortu związanego z paznokciami. Zaradzenie białym plamom na paznokciach związanych z łuszczycą wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje leczenie przyczynowe i łagodzenie objawów. W przypadku podejrzenia łuszczycy, konieczna jest konsultacja z dermatologiem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Również niektóre choroby ogólnoustrojowe w szczególności przewlekłe, jak cukrzyca czy zaburzenia pracy tarczycy oraz choroby wątroby, mogą wpływać na kondycję paznokci, objawiając się jako białe zmiany na paznokciach. Pacjenci z przewlekłymi chorobami, których leczenie oparte jest na dializach również borykają się z tym problemem.

Jak radzić sobie z białymi plamami na paznokciach u nóg?

Białe plamy na paznokciach u nóg mogą oznaczać problemy zdrowotne, dlatego tak istotne jest ustalenie przyczyn ich pojawienia się na paznokciach u stóp. Zaradzenie takiemu zjawisku, jak białe cętki na paznokciach u stóp może bowiem wymagać podjęcia zróżnicowanych działań w zależności właśnie od przyczyny ich powstania.

W pierwszej kolejności warto zadbać o uzupełnienie diety o składniki odżywcze, które mogą być w naszym organizmie w niedoborze. Zróżnicowana dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz zdrowe tłuszcze może mieć pozytywny wpływ na zdrowie paznokci.

Kolejna kwestia to dbałość o odpowiednią higienę paznokci u stóp, unikanie urazów i uszkodzeń mechanicznych, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie oraz dbanie o higienę stóp pomaga zapobiegać m.in. infekcjom grzybiczym, które mogą prowadzić do powstania białych plam. W ramach profilaktyki rekomendujemy 1-2 razy w tygodniu lub wg zaleceń podologa - kąpiele stóp w roztworze soli HERBAL reMEDY z oliwą ozonowaną i ziołami.  Warto również unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak: baseny, sauny czy sale fitness. Natomiast w przypadku podejrzeń, że białe przebarwienia na paznokciach u nóg mogą być właśnie wynikiem grzybicy lub niedoboru składników odżywczych, należy się skonsultować ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią terapię.

Możemy także przeciwdziałać powstawaniu białych plam na paznokciach w wyniku uszkodzeń mechanicznych, przede wszystkim nosząc odpowiednie obuwie zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, co pomaga zminimalizować ryzyko urazów paznokci.

Czytaj pozostałe