Paznokieć, który wrasta nam w skórę go otaczającą, to nic miłego. Jest to bowiem dolegliwość zarówno bolesna, jak i mało estetyczna. Co zrobić z wrastającym paznokciem? Jak wyleczyć wrastający paznokieć? Co stosować, żeby pozbyć się tego problemu dokuczającego podczas chodzenia? Przedstawiamy preparaty stworzone przez naszych ekspertów, które pomogą w skutecznym rozprawieniu się z kłopotem.
Wrastanie paznokci u stóp – kogo dotyka?
Warto wiedzieć, że tytułowe schorzenie statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, ale spotykany jest także wrastający paznokieć u dzieci. W każdym przypadku jest to dolegliwość bolesna, wymagająca odpowiedniej, szybkiej reakcji. Ból, stan zapalny, infekcja bakteryjna to bowiem żadna przyjemność.
Dlaczego wrastają paznokcie u nóg? Co jest objawem, a co przyczyną schorzenia? Jak dokładnie wygląda pielęgnacja i leczenie problemu? Co stosować, żeby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego oraz wrastania paznokcia w skórę? O tym przeczytacie w poniższym tekście.
Jak wygląda wrastający paznokieć?
Wrastające paznokcie to dolegliwość, w której boczna krawędź płytki paznokciowej wrasta pod znajdującą się przy niej skórę. Zwykle dotyczy to paznokci u stóp, a najczęściej dużego palca, w którym paznokcie są najtwardsze. Niesie to ze sobą dyskomfort, a z czasem też ból, trudności w chodzeniu i stan zapalny lub nawet ropień.
Wrastający paznokieć objawy ma takie, jak chociażby bolesne wkręcanie się brzegów płytki po bokach paznokcia w tkankę miękką. Płytka takiego chorego paznokcia może być też węższa i bardziej wypukła.
Przyczyny wrastających paznokci – skąd bierze się problem?
Skąd bierze się powyższy nieprzyjemny kłopot? Najczęstszą jego przyczyną jest nieprawidłowe obcinanie paznokci – zbyt krótko, za blisko skóry. Problemem jest też obcinanie z zaokrągleniem i w ten sposób wycinanie bocznych brzegów płytki. Istnieją też inne przyczyny wrastania paznokcia. Jakie?
- uszkodzenia płytki paznokciowej – przytrzaśnięcie, uderzenie i inne urazy stopy;
- nawracająca grzybica paznokci;
- zbyt ciasne obuwie lub buty na wysokim obcasie;
Przyczyną mogą być też paznokcie rurkowate, płaskostopie, halluksy czy wrodzone predyspozycja do wrastania. Źródłem problemu może też być uwarunkowanie genetyczne – dłuższe palce czy nieprawidłowy wzrost paznokcia. Kłopot wrastania paznokci często dotyczy niekiedy sportowców – piłkarzy czy osoby uprawiające balet, albo jakikolwiek inny sport, który wiąże się z wywieraniem nacisku na palce i uszkodzeniami. Wrastający paznokieć u niemowlaka czy dziecka starszego często wynika natomiast z nieprawidłowego obcinania płytki „na okrągło”, które ma na celu ochronę dziecka przed podrapaniem się.
Jak wygląda wrastający paznokieć i jakie daje dolegliwości?
Czujesz ból w trakcie chodzenia? Widzisz zaczerwienienie albo opuchliznę wokół wału paznokciowego na brzegach płytki paznokcia? Ból nasila się podczas chodzenia w butach i jego źródłem jest wbijający się w skórę paznokieć? Jeżeli zdarzy się tak, że przebije on skórę, może dojść do krwawienia. Jeśli po przebiciu skóry dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, może pojawić się też ropna wydzielina.
Wrastający paznokieć – domowe sposoby
Pomagają one zwłaszcza wtedy, kiedy problem jest jeszcze niewielki, kiedy pojawiają się pierwsze objawy wrastającego paznokcia. Czasami wystarczy odpowiednia higiena, czyli:
- dokładne oczyszczanie wałów paznokciowych, kąpiele stóp w ciepłej wodzie z solą,
- prawidłowe obcinanie paznokci
- dopasowanie właściwego obuwia.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć nie rozwiążą jednak już większego problemu. Gdy dojdzie do dużych zmian, warto wybrać się do pedikiurzystki albo podologa.
Wrastający paznokieć – postępowanie specjalistyczne
Zadaniem podologa będzie zaproponowanie pacjentowi i zastosowanie właściwego, fachowego postępowania rozwiązującego problem. Specjalista może zastosować na przykład klamry na wrastające paznokcie, rurki korygujące, rurki sulci. W przypadku największego zaognienia problemu prawdopodobne jest, że będzie konieczne nawet chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia.
A co na wrastający paznokieć proponują gabinety kosmetyczne? Jedną z nieinwazyjnych metod jest tamponada, w której fragment specjalnego materiału z opatrunkiem wkłada się pomiędzy strefę wałów paznokciowych a wrastającym paznokciem.
Preparat na wrastający paznokieć – z mocznikiem
A jakie specjalistyczne preparaty na wrastające paznokcie możesz stosować w swoim domu, osiągając przy tym efekt zbliżony do tego osiąganego w gabinecie fachowca? W PHARM FOOT stworzyliśmy POINT SOFTENER – punktowy fluid na modzele i wrastające paznokcie zawierający 30% mocznika. Ma on działanie antybakteryjne oraz antymikrobowe, a także doskonale sprawdza się do zmiękczania skóry wokół paznokci z tendencją do wrastania. Punktowy fluid z serii Urea skutecznie rozmiękcza skórę, przygotowując ją do dalszych etapów zabiegu. Powyższy środek dodatkowo delikatnie łagodzi dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia. Powinien być jednak stosowany pod kontrolą specjalisty i według jego ścisłych zaleceń.
Wśród składników, które ma ten preparat na wrastające paznokcie u stóp, oprócz mocznika znajdziesz, olejek z drzewa herbacianego, olejek goździkowy, olejek lawendowy i olejek z mięty pieprzowej.
Preparat na wrastające paznokcie w formie serum
Do pielęgnacji obszarów z omawianym problemem możesz też zastosować COLLAGEN POWER, czyli serum kolagenowe z olejkiem z drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym. Zawartość wspomnianych składników oraz olejku makadamia, olejku arganowego, olejku migdałowego i ekstraktu z nagietka oraz gliceryny wspomaga regenerację naskórka oraz wykazuje właściwości antyseptyczne i zapobiegające rozwijaniu się niechcianych mikroorganizmów.
Płyn na wrastające paznokcie ze srebrem
Do nasączenia tamponady można zastosować preparaty przeciwbakteryjne bogate w naturalne olejki łagodzące stany zapalne, zmiękczające i zabezpieczające miejsce zabiegowe przed mikrobami. W ofercie PHARM FOOT produktem doskonałym do takiego zabiegu będzie SILVER BOOSTER czyli tynktura z mikrosrebrem, olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem lawendowym, olejkiem goździkowym oraz ekstraktami z rozmarynu, prawoślazu, szałwii, wierzby i cytryny.
Skutecznie wpływa on na odnowę skóry wokół wrastającego paznokcia, a dodatkowo zmiękcza, odżywia i łagodzi.
Jak zapobiec wrastaniu paznokci u stóp?
Jeżeli problemy płytki paznokciowej, takie jak wrastające paznokcie, nie są wynikiem uwarunkowania genetycznego ani budowy, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać im zamiast później leczyć. Warto zacząć od prawidłowej techniki obcinania płytki. Jak obcinać paznokcie u stóp, żeby nie wrastały? Przede wszystkim należy unikać zaokrąglania – brzegi płytki powinny być proste, zgodne z jej naturalnym kształtem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego palca. Błędem jest też przycinanie płytki zbyt krótko oraz zbyt agresywnie wycinanie skórek. Na koniec zabiegu najlepiej jest natomiast spiłować na koniec zabiegu, tak aby pozbyć się ostrych krawędzi.
Koniecznie trzeba uważać na to, by unikać wyrywania zadartych fragmentów wystających poza płytkę paznokcia. Łatwo w ten sposób bowiem o powstanie stanu zapalnego wokół paznokcia. Oczyszczanie wału paznokciowego i usuwanie skórek trzeba robić możliwie delikatnie, wcześniej zmiękczając okolicę na przykład przy pomocy Punktowego fluidu POINT SOFTENER. Starajmy się też unikać noszenia ciasnych butów i skarpetek, nosić wygodne obuwie, które nie uciska stopy i zmieniać często skarpetki.
Metoda profilaktyczna na wrastające paznokcie to również odpowiednia dieta, bogata w składniki, witaminy i minerały wzmacniające kruche paznokcie – witaminy z grupy B, cynk, magnez, krzem czy żelazo.