30 grudnia 2022

Jak pozbyć się odcisków na stopach – porady specjalistów

Odciski na stopach to problem, który może dotknąć każdego. Zwiększone ryzyko ich powstania występuje u osób z deformacjami stóp czy wadami postawy. Wystarczy długie chodzenie w niewygodnym, zbyt ciasnym obuwiu i problem gotowy. Co zrobić, gdy odcisk się już pojawi? Jak skutecznie usunąć odcisk na stopie? Poniżej zamieszczamy porady specjalistów, które pomogą skutecznie uporać się z kłopotem.

Co zrobić z odciskiem na stopie - profesjonalne preparaty

Niewielkie odciski, przez osoby je posiadające, często pozostają niezauważalne. Nie dają one bowiem żadnych dolegliwości bólowych, a sam obszar stwardniałej skóry jest na tyle nieduży, że można go przeoczyć. Z takimi najmniejszymi dolegliwościami nasze ciało jest w stanie poradzić sobie samemu. 

Gdy jednak odcisk zaczyna nam doskwierać, należy wybrać się po poradę do dermatologa lub podologa. Ten oceni stopień zaawansowania zmiany, dobierze odpowiednią terapię i dokładnie opowie o tym, jak pozbyć się odcisku na stopie. Skuteczny preparat odpowiadający na pytanie: czym usunąć odciski na stopach w gabinecie, to ekspresowy żel zmiękczający PHARM FOOT KERATOSIS exTERMINATOR. Błyskawicznie zmiękcza on odciski i zrogowacenia, przygotowując w ten sposób stopy do mechanicznego usuwania zmian. W składzie tego dermokosmetyku znajdziemy wodorotlenek potasu - znaną substancję pomagającą w walce ze zrogowaciałym naskórkiem. Wspomagają go kwasy AHA i BHA: mlekowy, glikolowy, cytrynowy i jabłkowy, które odpowiadają za znormalizowanie pracy gruczołów łojowych oraz wspieranie terapii wygładzających skórę.

Każdy podolog czy dermatolog podpowie nam także w kwestii tego jak zwalczyć odciski na stopach we własnym domu. Jednokrotne zastosowanie preparatu w gabinecie zazwyczaj nie jest bowiem wystarczające. Preparat, który specjalista może nam zalecić do samodzielnego użytku w domu to punktowy fluid na odciski PHARM FOOT Point Softener. Dzięki niemu możliwe jest intensywne, punktowe zmiękczenie odcisku oraz zabezpieczenie skóry przed bakteriami i mikrobami. Takie działanie osiągnięto poprzez umieszczenie w składzie mocznika (w stężeniu 30%) oraz olejów naturalnych (lawendowego, goździkowego, miętowego i herbacianego).

Inny preparat podologiczny rekomendowany do kontynuacji terapii w domu to krem zmiękczający i nawilżający PHARM FOOT DERMO reSOFTENER. On również będzie pomocny wtedy, gdy chcemy wiedzieć jak poradzić sobie z odciskami na stopach. W dermokosmetyku znajdziemy mocznik w stężeniu 10%, ale też:

  • pantenol - łagodzący podrażnienia i stany zapalne,
  • alantoinę - o działaniu nawilżającym, łagodzącym, regenerującym i przeciwzapalnym,
  • masło shea - regenerujące i nawilżające, uzupełniające braki w płaszczu lipidowym skóry,
  • olej z drzewa herbacianego - o działaniu antyseptycznym, antybakteryjnym i przyspieszającym regenerację naskórka,
  • ekstrakt z dzikiej wodnej mięty - przeciwzapalny, odświeżający, regenerujący i regulujący pracę gruczołów łojowych,
  • olej migdałowy - poprawiający elastyczność skóry,  wygładzający i odżywiający skórę.

Jak usuwać odciski na stopach za pomocą zabiegów

Gdy zmiany na stopach są duże i mocno utrudniają nam chodzenie, wtedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usuwającego dolegliwość. Metod, które są pomocne w zabiegowym zwalczeniu omawianego problemu, jest przynajmniej kilka. Do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • opracowanie zmian dłutkiem, skalpelem i frezarką,
  • usunięcie zmian laserem CO2,
  • wymrażanie zmian - kriochirurgia.

Pierwsza spośród wymienionych metod zapewniających skuteczne usuwanie odcisków na stopach rozpoczyna się od zmiękczenia skóry za pomocą jednego z wcześniej opisanych preparatów. Krok kolejny to użycie przez specjalistę skalpela, za pomocą którego usuwa się wierzchnią warstwę odcisku. Następnie - przy pomocy dłuta - usuwane są głębsze warstwy odcisku. Końcowy etap opracowywania zmiany to natomiast wygładzenie skóry frezarką i założenie opatrunku ochronnego tzw. odciążenia

A jak szybko pozbyć się odcisków na stopach z wykorzystaniem lasera CO2? Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz nanosi na skórę pacjenta krem znieczulający, po czym zbliża głowicę lasera do zmiany na odległość około jednego centymetra. Miejsce odcisku jest precyzyjnie naświetlane laserem z ustaloną przez fachowca mocą. Czas naświetlania wynosi zazwyczaj zaledwie kilka minut, a po jego zakończeniu na stopie pozostaje niewielka ranka na której umieszcza się opatrunek z antybiotykiem.

Jak zlikwidować odciski na stopie z wykorzystaniem kriochirurgii? Podczas takiego zabiegu zmiana jest wymrażana za pomocą podtlenku azotu. W ten sposób dochodzi do jej martwicy i oddzielenia od zdrowych tkanek ciała. Tkanki po tej formie terapii goją się szybko, a odciski nie mają tendencji do odrastania. W kriochirurgii stosuje się znieczulenie miejscowe, a sam zabieg trwa około dwudziestu minut.

Ostatnia ze wspomnianych wyżej form walki z odciskami to elektrokoagulacja. Jak skutecznie pozbyć się odcisków na stopach z jej pomocą? W trakcie przeprowadzania zabiegu specjalista przyczepia do zmiany elektrodę, przez którą przepuszcza prąd. Dzięki temu w obszarze odcisku powstaje podwyższona temperatura, która prowadzi do ścięcia się białka w tkankach, z których zbudowany jest odcisk. Przed tym zabiegiem trwającym około dwudziestu minut zaleca się zastosowanie miejscowego znieczulenia.

Czytaj pozostałe