8 września 2023

Zmiękczenie przez nawilżenie – nowoczesne usuwanie zrogowaceń

Idzie nowe… ZMIĘKCZENIE PRZEZ NAWILŻENIE, czyli nowoczesne usuwanie zrogowaceń połączone z pielęgnacją.

 Używane do tej pory w podologii produkty keratolityczne zawierają, mówiąc wprost, składniki aktywne, które rozpuszczają keratynę, co prowadzi do zmiękczenia twardego naskórka. Oczywiście tego typu preparaty kwasowe, zasadowe, enzymatyczne czy oparte na wysokich stężeniach mocznika są skuteczne, a używane przez specjalistów również bezpieczne. Czy istnieją jednak inne rozwiązania dla podologii w kwestii zmiękczania i usuwania zrogowaceń u osób ze skórą bardzo suchą i odwodnioną, u których oprócz usunięcia zrogowaceń niezbędne jest natychmiastowe nawodnienie naskórka i ochrona przed utratą wody?

A co, gdyby wykorzystać zalety pielęgnacyjne najbardziej skutecznych składników nawilżających i przekuć je na działanie zmiękczające?

Okazuje się, że jest to możliwe! Teraz, podczas zabiegu usuwania twardego naskórka, możemy zafundować skórze nawodnienie i ochronę przed utratą odpowiedniego poziomu nawilżenia. Przyjrzyjmy się bliżej grupom substancji nawilżających, których skumulowane działanie zostało wykorzystane w innowacyjnym produkcie zmiękczającym OSMO TONIC marki PHARM FOOT. Ten nowoczesny produkt, oparty na synergicznym działaniu humektantów, aminokwasów, osmolitów, emolientów i polisacharydów, to nowe spojrzenie na zmiękczanie i usuwanie zrogowaceń.


Humektanty
 to higroskopijne substancje nawilżające o budowie cząsteczkowej, która pozwala na pobieranie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia.  Rolą humektantów jest zatrzymywanie wilgoci w warstwie rogowej naskórka. Dobrymi humektantami są np.: Mocznik, Gliceryna, Sól Sodowa Kwasu Piroglutaminowego, Kwas Mlekowy, Alantoina.

Aminokwasy są to związki organiczne. Ich dobroczynny wpływ na skórę jest znany od wieków. Oprócz funkcji budulcowej białek macierzy skóry, mają duże znaczenie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia komórek skóry. Są istotnym elementem tzw. NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Naturalny czynnik nawilżający (NMF) jest zbudowany w ok. 40% z aminokwasów, w tym z: seryny, cytruliny, alaniny, treoniny, proliny, asparaginy, ornityny, waliny, leucyny i histydyny. Aminokwasy mają znaczący wpływ na nawilżenie skóry, ponieważ wykazują zdolność wiązania cząsteczek wody, a następnie zatrzymywania ich w naskórku. Działa to na zasadzie oddziaływania elektrostatycznego.

Osmolity to cząstki, które biorą udział w zjawisku osmozy. Mogą rozpuszczać się we wnętrzu komórki lub w otaczającym ją płynie. Osmolity mają ogromny wpływ na nawodnienie skóry i zachowanie jej odporności na stresory mechaniczne. Obniżenie poziomu nawilżenia będzie skutkowało obniżeniem rozciągliwości skóry, a co za tym idzie, szybko spowoduje utratę jej elastyczności. Takie zjawisko możemy nazwać stanem zaburzonej równowagi osmotycznej. Dzieje się tak, gdy odwodnionej skórze brakuje wody, bo nie jest ona w stanie zatrzymać odpowiednich jej ilości.  W przyrodzie osmozą nazywamy ruch wody i osmolitów do i z komórki, co pomaga utrzymać równowagę w jej wnętrzu oraz otoczeniu zewnętrznym.  Naskórek nasycony osmolitami zwiększa tzw.: osmolarność wewnątrzkomórkową, a także powoduje, że komórki zachowują właściwą objętość. 

Emolienty to składniki kosmetyków, które mają za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę, pozostawiając na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która uszczelnia naskórek i zapobiega odparowaniu wody. Co to jest warstwa okluzyjna? Jest to film ochronny na powierzchni naskórka, który zabezpiecza właśnie przed utratą wody tzw. TEWL (transepidermal water loss). Oznacza to transepidermalną utratę wody przez naskórek. Emolienty odbudowują warstwę hydrolipidową naskórka. Zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. Emolienty to oleje, masła, woski, alkohole tłuszczowe, a także syntetyczne oleje mineralne, silikonowe oraz estry kwasów tłuszczowych.

Polisacharydy to cukry złożone lub wielocukry o dużej masie cząsteczkowej, zbudowane z reszt monosacharydowych i ich pochodnych. Nie rozpuszczają się w wodzie, ale tworzą z nią układy koloidalne. Wykazują działanie nawilżające i zapobiegają wysuszaniu skóry. Przykładem znanego i cenionego w kosmetyce polisacharydu jest Alfa-Glukan otrzymywany jest z maltozy. Ma właściwości nawilżające, ochronne i prebiotyczne. Chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, zmniejsza łuszczenie i pękanie suchej skóry, stymuluje wzrost pożytecznych bakterii, a także wzmacnia barierę naskórkową. Alpha-Glucan Oligosaccharide tworzy na skórze film, który ogranicza nadmierną ucieczkę wody z naskórka (TEWL).

 

Wykorzystanie zjawiska osmozy w inteligentnym zmiękczaniu naskórka

Powróćmy na chwilę do tematu osmozy i wykorzystania tego zjawiska w kosmetyce. Termin osmoza po grecku oznacza „impuls”. Osmoza ma wiele praktycznych zastosowań zarówno w przemyśle, jak i przyrodzie - a teraz również w kosmetyce.
Według powszechnie znanej definicji osmoza to „przemieszczanie się rozpuszczalnika (takiego, jak woda) przez półprzepuszczalną membranę do roztworu o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonej, która ma tendencję do wyrównywania stężeń substancji rozpuszczonej po obu stronach membrany”.
Aby wytłumaczyć ten proces bardziej obrazowo - wyobraźmy sobie suszony owoc, który moczy się w wodzie.  Taki owoc pęcznieje i to wszystko dzieje się z powodu osmozy. Kiedy siedzimy w wannie lub zanurzamy na dłuższą chwilę palce w wodzie, skóra pomarszczy się. Jest to także spowodowane osmozą. Skóra naszych palców wchłania wodę i powiększa swoją objętość.

WIĘCEJ WODY W WODZIE

Do idealnego nawilżenia nie jest tylko niezbędna woda, aby mogła nawadniać naskórek, musi mieć mniejszą cząsteczkę, a więc musi być pochłonięta przez substancję o mniejszej cząsteczce posiadającej właściwości higroskopijne np.: gliceryna, aminokwasy, mleczany. Działanie wygładzające i nawilżające – przechodzi w działanie zmiękczające. Jeśli mamy skórę bardzo odwodnioną, to wiadome jest, że nakładając na skórę pojedyncze składniki takie, jak: humektanty, emolienty i związki modyfikujące warstwę rogową, nie zapewnią one samodzielnie dobrego nawilżenia, substancje te muszą być stosowane razem, wówczas działają synergistycznie.

OSMO TONIC od PHARM FOOT

Działanie najnowszego produktu OSMO TONIC marki PHARM FOOT oparte jest właśnie na zjawisku osmozy oraz na synergicznym działaniu silnie nawilżających składników aktywnych. Jest to spray do stóp zmiękczający zrogowacenia. Wspomagający profesjonalne ich usuwanie przy użyciu narzędzi podologicznych. Polecany również dla diabetyków. Receptura płynu to innowacyjny koncentrat nawilżająco-zmiękczający, bogaty w osmolity, aminokwasy, humektanty, emolienty i polisacharydy. Produkt zawiera kompleks PuraBeet® oraz takie składniki jak: Alfa-Glukan, Bisabolol, Sól Sodową Kwasu Piroglutaminowego, Kwas Glutaminowy, Alantoinę, Mocznik, Kwas Mlekowy i Lizynę. Ma właściwości antybakteryjne i antymikrobowe.

Produkt nie wymaga wcześniejszego moczenia stóp!
Wystarczy spryskać wybrane miejsce z odległości ok. 10 cm. Pozostawić na chwilę i przystąpić do usuwania zrogowaceń. Można aplikować spray wielokrotnie. Efekt zabiegu z użyciem tego preparatu to nie tylko gładka skóra bez zrogowaceń, ale także odpowiednio nawilżony i elastyczny naskórek z właściwym poziomem nawodnienia oraz doskonała baza do aplikacji produktów regeneracyjnych takich jak maści, kremy czy maski.

Autor: Natalia Moskal, Ekspert PHARM FOOT

Czytaj pozostałe