21 maja 2024

Jak wygląda dobry wywiad podologiczny?

Od czego powinna się zacząć absolutnie każda wizyta u podologa? Zdecydowanie od profesjonalnego wywiadu, który przeprowadzi z nami specjalista pracujący w danym gabinecie. Pozwoli on na dobre zdiagnozowanie problemu i wybranie właściwego rodzaju terapii. Co więcej, już na podstawie jakości przeprowadzonego wywiadu będziemy w stanie określić to czy osoba badająca nasz problem jest profesjonalistą. Dobra konsultacja podologiczna zaczyna się bowiem już od pierwszych chwil w gabinecie.

Pierwsza wizyta u podologa - o co będziemy zapytani?

Głównym celem, jaki ma każdy wywiad u podologa, jest zebranie przez osobę go prowadzącą informacji o dolegliwościach z jakimi boryka się pacjent. Powinno się tu powiedzieć o wszystkim tym, co nas niepokoi, nawet o najmniejszych kwestiach. Dzięki temu będzie bowiem możliwe zadanie dalszych, bardziej wnikliwych pytań diagnostycznych. Dalej podolog w wywiadzie zapyta nas o to, czy podejmowaliśmy już jakieś rodzaje terapii naszego problemu - zarówno te profesjonalne, jak i domowe.

Co dalej? Rozmowa z podologiem przejdzie do tematu innych chorób, na jakie choruje dany pacjent. Po pierwsze - zgłaszane zmiany na stopach mogą być bowiem bezpośrednio z nimi powiązane. Po drugie - rodzaj terapii zaproponowanej przez specjalistę może oddziaływać na inne dolegliwości, wspomagając ich leczenie bądź niestety je blokując. Najczęstsze schorzenia, jakie mają bezpośrednie powiązanie z chorobami stóp to cukrzyca, choroby układu krążenia, łuszczyca, schorzenia tarczycy, reumatyzm czy atopowe zapalenie skóry. Z chorobami bezpośrednio powiązana jest też lista przyjmowanych przez pacjenta leków. Należy tu wymienić zarówno specyfiki przyjmowane obecnie, jak i te których przyjmowanie skończyliśmy niedawno.

To jednak nie koniec pytań, jakie możemy otrzymać, gdy przeprowadzany jest z nami podologiczny wywiad. Inne z nich to na przykład:

  •     czy mamy alergię na jakieś substancje lecznicze?
  •     na jakie choroby cierpią najbliższe osoby w naszej rodzinie?
  •     jaki prowadzimy styl życia?
  •     jak wygląda nasza codzienna aktywność fizyczna?
  •     jakie obuwie nosimy na co dzień?
  •     jakie urazy w obrębie stóp mieliśmy wcześniej? Czy w związku z nimi przechodziliśmy jakieś zabiegi?

Oczywiście w zależności od odpowiedzi na powyższe kwestie podolog może zadać także szereg innych, doprecyzowujących pytań. Należy na nie jak najdokładniej odpowiadać, nie pomijając żadnych istotnych kwestii. Tylko bowiem wtedy wywiad w gabinecie podologicznym pozwoli na rzetelne wstępne zdiagnozowanie problemu i dalsze wykonanie odpowiednich badań przedmiotowych.

Jeszcze przed rozpoczęciem opisanej wcześniej rozmowy powinna nam zostać założona karta pacjenta w gabinecie podologicznym. To do niej specjalista będzie wpisywał wszystkie istotne kwestie, o których będzie rozmawiał z pacjentem, w niej także zanotowana zostanie diagnoza i wdrożona terapia. Dzięki temu, kolejna wizyta w gabinecie podologa nie będzie musiała zaczynać się od pytania drugi raz o to samo - specjalista spojrzy bowiem na kartę i będzie wszystko wiedział.

Czytaj pozostałe