Na stopie znajduje się nawet ponad 250 tysięcy gruczołów potowych. Tak duża ich ilość sprawia, że w trakcie każdego dnia są one w stanie wytworzyć nawet do ćwierci litra potu. Jeśli do tego dodamy częste wystawienie się na działanie środowiska wodnego (częste kąpiele w wannie czy w basenie, korzystanie z sauny lub nawet chodzenie w przemoczonych butach), wtedy może się u nas pojawić charakterystyczna, zmacerowana skóra na stopach. Jak dokładnie ona wygląda? Czy jest groźna? I jak ją zwalczyć?
Czym dokładnie jest maceracja skóry?
Zastanawiasz się czym dokładnie jest zmacerowana skóra? Jest to zmiana spowodowana uszkodzeniem wierzchnich warstw naskórka, która powstaje poprzez wystawienie stóp na długotrwałe działanie wilgotnego środowiska, w tym także na działanie naszego własnego potu. W procesie tym dochodzi do osłabienia oraz rozpulchnienia wierzchnich warstw skóry, a więc także do odsłonięcia właściwych warstw skóry i podskórnych tkanek a przez to do otwarcia drogi dla niechcianych drobnoustrojów. Tkanki naskórka objętego zmianą tracą cechy tkanki żywotnej, są więc martwą tkanką.
Jak wygląda maceracja skóry stóp?
Omawiana zmiana ma postać poszarpanego, popękanego naskórka w białawym kolorze. Wokół niej skóra może być dodatkowo mocno wilgotna i zaczerwieniona. Pęknięcia mogą być głębokie oraz bolesne, mieć postać otwartej rany, przez którą bez problemu dostaną się do naszego organizmu szkodliwe drobnoustroje. Co ważne, zmacerowana skóra stóp może pojawić się na każdej ich części, zarówno w przestrzeniach międzypalcowych, jak i na podeszwach czy bokach stóp.
Jak zapobiegać maceracji skóry stóp
By uniknąć omawianego problemu należy po pierwsze unikać zbyt długiego moczenia stóp. Co więcej, po każdym kontakcie z większą ilością wilgoci należy pilnie skórę osuszyć, zwracając także uwagę na naskórek znajdujący się w przestrzeniach między palcami. Do tego pamiętajmy, że dużą szkodę może przynieść noszenie butów i skarpet nieprzewiewnych, wykonanych ze sztucznych materiałów. Mówiąc w skrócie: przeciwdziałanie maceracji stóp polega na zadbaniu o to, by stale były one suche, pozbawione nadmiernej wilgoci. Pamiętajmy o tym, że pilnować tego trzeba zarówno w upalne, letnie dni, jak i zimą, gdy nosimy grube, ocieplane, często nieprzewiewne kozaki, pantofle czy trapery.
Czy maceracja i grzybica stóp mają coś wspólnego?
Wiele osób zastanawia się czy grzybica i maceracja stóp są problemami, które mają wspólny mianownik. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może bowiem tak być, ale nie musi. Gdy pojawia się maceracja naskórka pojawiają się martwe komórki skórne, które są doskonałą pożywką dla grzybów. Co więcej, pęknięcia skóry powiązane z maceracją tworzą bramę, dzięki której chorobotwórcze grzyby łatwiej dostają się do naszego ciała. Jeśli więc zauważamy u siebie zmacerowany naskórek może zdarzyć się tak, że za jakiś czas dotkną nas także zmiany grzybicze. Nie jest tak zawsze, ale ryzyko jest na pewno zwiększone.
Maceracja stóp - walka ze zmianami
Co zrobić, gdy już dotknie nas maceracja naskórka na stopach? W takim przypadku najlepiej szybko umówić się na wizytę do dermatologa bądź podologa. Ważne jest bowiem by nie tylko zminimalizować objawy zmiany, ale też zmniejszyć ryzyko dodatkowych zakażeń, które mogłyby wniknąć do naszego ciała.
Specjalista w gabinecie, przed rozpoczęciem zabiegu, zastosuje preparat dezynfekujący stopy, taki jak SEPTI STARTER marki PHARM FOOT. Następnie usunie on strzępki martwego naskórka, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też stanowią pożywkę dla szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej usuwać takie strzępki skory na sucho tak, aby widzieć, gdzie mamy warstwę martwego naskórka a gdzie jest zdrowy. Do tego, na zakończenie zabiegu może nam zostać zaaplikowana na stopy maść barierowa PREVENTIC SALVE, która poprawi kondycję naszej skóry i wzmocni naskórek.
Do tego musimy także pamiętać o tym, by na co dzień lepiej dbać o nasze stopy - regularnie je osuszać i pilnować, by buty i skarpety noszone przez nas były zrobione z odpowiednio oddychających, najlepiej naturalnych materiałów. Do pielęgnacji stóp w domu, w ramach kontynuacji terapii stóp ze skłonnością do maceracji rekomendujemy takie dermokosmetyki marki PHARM FOOT, jak: OZONE GUARD z oliwą ozonowaną czy SILVER BOOSTER ze mikrosrebrem działającym antybakteryjnie.
Połączenie terapii w gabinecie podologa z pielęgnacją domową sprawi, że terapia maceracji skóry stóp dość szybko przyniesie pożądane efekty.