Jednym z zabiegów często wykonywanych w gabinetach podologicznych oraz salonach kosmetycznych jest pedicure frezowy określany częściej jako frezarkowy. Dzięki tej usłudze paznokcie szybko zostają odpowiednio skrócone i ukształtowane, skórki je otaczające - usunięte, a podeszwy stóp wyrównane oraz pozbawione niechcianego, zrogowaciałego naskórka. Co więcej, przy pomocy frezarki można też usunąć ze stóp niewielkie zmiany, takie jak nagniotki.
Najważniejsze informacje o pedicure frezarkowym
Podczas niemal każdego rodzaju pedicure wykorzystywane jest urządzenie zwane frezarką. Nie zawsze jednak daną usługę można stricte określić jako frezarkowy pedicure. Dlaczego?
Po pierwsze: powyższy zabieg zazwyczaj nie rozpoczyna się zmiękczającą kąpielą, jak to ma miejsce w przypadku pedicure kosmetycznego. Zamiast tego pedicurzystka może nas poprosić o umycie stóp. Może też sama je zdezynfekować za pomocą sprayu odświeżającego o działaniu antymikrobowym i antybakteryjnym (na przykład sprayu SEPTI STARTER marki PHARM FOOT), który posiada dodatkowe właściwości orzeźwiające, łagodzące i niwelujące nieprzyjemny zapach stóp. Dzięki temu stopy w szybki sposób gotowe są do wykonania zabiegu.
Po drugie: w trakcie wykonywania usługi pilniczki, cążki czy nożyczki albo nie są w ogóle używane, albo stanowią wyłącznie niewielkie wsparcie w wykonywanych działaniach. Podstawę stanowi tu bowiem frezowanie stóp za pomocą frezarki i różnego rodzaju frezów. Jaki ich typ zostanie zastosowany - zależy od wykonywanej czynności oraz problemów z jakimi boryka się klient. Inne frezy zostaną zastosowane do twardego, mocno zrogowaciałego naskórka, inne - do skracania paznokci, a jeszcze inne - do opracowywania skórek. Stosowanie podczas zabiegu wyłącznie jednego urządzenia z wymiennymi końcówkami to niesamowita wygoda pracy, a także jej zwiększona szybkość.
Po trzecie: wykorzystywane tu frezy można zarówno myć, jak i dezynfekować czy sterylizować w autoklawie, co pozwala na ich wielokrotne wykorzystywanie u różnych klientów. Bez względu więc na to u kogo przeprowadzasz frezowanie pięt, skórek czy paznokci, możesz użyć dokładnie tych samych frezów - wystarczy tylko wcześniej o nie odpowiednio zadbać. Pozwala to na rezygnację z jednorazowych akcesoriów, takich jak pilniczki czy polerki, a tym samym zapewnia oszczędność funduszy oraz sprawia, że nie generujemy tak dużo odpadów.
Po czwarte: frezowy pedicure może, ale nie musi zakończyć się aplikacją na paznokcie lakieru hybrydowego lub tradycyjnego czy warstwy żelowej. Często praca zakończona jest wyłącznie naniesieniem odżywki lub olejku na paznokcie oraz wmasowaniem w stopy kremu o działaniu regenerującym, odżywiającym i nawilżającym (na przykład pianki-kremu z mocznikiem 5% kończącej zabieg FOOT MOUSSE marki PHARM FOOT). To również sprawia, że cały zabieg trwa krócej niż tradycyjny pedicure hybrydowy czy żelowy.
Jak wygląda pedicure frezarkowy krok po kroku?
Tak, jak wspomniano wyżej po umyciu stóp bądź ich zdezynfekowaniu za pomocą odpowiedniego preparatu, pedikiurzysta od razu przechodzi do usuwania martwego naskórka ze stóp. Najczęściej robi to zaczynając od pięt, następnie przechodząc do śródstopia i kończąc na opuszkach palców. Do tego celu wykorzystywane są frezy o grubszym ziarnie. W drugim kroku wykonywane jest wygładzanie i polerowanie skóry - tu należy użyć frezu o ziarnie drobniejszym.
Teraz przychodzi czas na frez mniejszy - z jego pomocą opracowane zostaną okolice paznokci (w tym skórki okołopaznokciowe) oraz przestrzenie między palcami (choć te nie zawsze, ponieważ w tym miejscu skóra często nie wymaga wygładzania). Dalej następuje praca nad samymi paznokciami, czyli skrócenie płytki paznokciowej, lekkie jej zmatowienie i nadanie odpowiedniego kształtu.
Ostatni krok, jeśli chodzi o pedicure frezarką to aplikacja na paznokcie klasycznej odżywki do paznokci bądź pielęgnacyjnej oliwki. Z kolei pielęgnacja skóry stóp oparta będzie często o peeling wspomagający absorpcję preparatów pielęgnacyjnych (takie działanie ma na przykład zmiękczający peeling solno-cukrowy DERMA SCRAPER marki PHARM FOOT z mocznikiem i ekstraktem z jagód goji) oraz o nawilżające kosmetyki do stóp i preparaty do stóp o działaniu regenerującym. Oczywiście jeśli tylko klient wyraża taką chęć, powyższy etap można poprzedzić wykonaniem pedicure hybrydowego, żelowego, akrylowego czy akrylożelowego. Co do zasady pedicure wykonywany frezarką jest zabiegiem stricte pielęgnacyjnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, by rozszerzyć tu działanie o elementy zdobiące naturalną płytkę paznokciową. Wydłuży to nieco usługę, ale jednocześnie zagwarantuje jeszcze bardziej zjawiskowe efekty.