Odciski i modzele to powszechne problemy stóp, które mogą przede wszystkim powodować dyskomfort w trakcie chodzenia. Są to twarde, zgrubiałe obszary skóry, które powstają w wyniku tarcia lub nacisku i chociaż często można je leczyć domowymi sposobami, w niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u podologa, który wykona zabieg ich usunięcia. Wyjaśniamy zatem na czym polega usunięcie odcisku u podologa, czy zabiegi te są bolesne oraz jakie są ich koszty.
Usuwanie odcisków u podologa – na czym polega?
Podolodzy stosują różne metody usuwania odcisków i modzeli, w zależności od ich wielkości, lokalizacji i nasilenia. Ile kosztuje usunięcie odcisku u podologa? Jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, zatem warto zainwestować w taki zabieg, aby uniknąć dolegliwości. W pierwszej kolejności specjalista przeprowadzi więc wstępną konsultację z pacjentem, mającą na celu ocenę stanu jego stóp oraz zidentyfikowanie rodzaju oraz głębokości zmian. Na etapie przygotowania do zabiegu stopy są dokładnie oczyszczane i dezynfekowane za pomocą preparatu odświeżającego oraz antybakteryjnego SEPTI STARTER marki PHARM FOOT. W razie potrzeby, podolog może również zastosować zmiękczające kąpiele stóp, które ułatwią usunięcie odcisków. Następnie aplikowany jest na zmianę odpowiedni produkt. W przypadku odcisków, najlepiej użyć produktu o nazwie POINT SOFTENER. Jest to punktowy fluid o wysokiej zawartości mocznika (30%) z linii UREA od PHARM FOOT, przeznaczony zarówno do profesjonalnego użytku w salonie, jak i do kontynuacji terapii w domowym zaciszu. Preparat działa szybko i miejscowo na konkretną zmianę, skutecznie ją zmiękczając oraz przygotowując skórę do dalszych etapów zabiegu w szczególności zaś do usunięcia odcisku u podologa. Dodatkowo wspiera też profilaktykę antybakteryjną i antymikrobową. Produkt nanosi się na zmianę i pozostawia na niej od 5 do 15 minut w zależności od stadium zaawansowania zmiany.
Preparaty do usuwania modzeli od PHARM FOOT
Z kolei przy zmianach typu modzele polecamy jeden z trzech produktów profesjonalnych marki PHARM FOOT. Pierwszym z nich jest KERATOSIS exTERMINATOR czyli ekspresowy żel służący do głębokiego zmiękczania zrogowaceń. Przeznaczony jest do użytku profesjonalnego ze względu na swoje intensywne działanie i wysoką zawartość składników aktywnych takich, jak wodorotlenek potasu czy kwas glikolowy. Doskonale przygotowuje stopy do mechanicznego usuwania zmian, ponieważ zmiękcza zrogowaciały naskórek, wygładza oraz czyni skórę bardziej elastyczną, a także pobudza ją do odnowy i regeneracji. Inna propozycja to ANTI CALLUS MASTER pianka zmiękczająca zrogowacenia 30% mocznika, w której podstawą intensywnego działania jest mocznik. Ta profesjonalna pianka przeznaczona do użytku w salonie, zmiękcza zrogowacenia na skórze w tym zmiany miejscowe w postaci modzeli. Preparat jest wygodny w użyciu, ponieważ ma postać niespływającej ze skóry piany, która wnika głęboko w zmianę. Dodatkowo produkt zapewnia ochronę antybakteryjną i antymikrobową.
I jeszcze trzecia propozycja w przypadku modzeli na stopach - OSMO TONIC, który ma postać płynu zmiękczającego w formie sprayu. Preparat łączy w sobie intensywne działanie składników nawilżających oraz zjawisko osmozy, co pozwala na precyzyjne zmiękczanie naskórka. Nasuwa się tu pytanie, czy usuwanie odcisków u podologa boli? Otóż dzięki odpowiednio głębokiemu zmiękczeniu zmian i zastosowaniu profesjonalnych preparatów marki PHARM FOOT, dalsze usuwanie mechaniczne zmian jest bezbolesne.
Jak przebiega mechaniczne usuwanie odcisków u podologa?
Następnym krokiem specjalisty w trakcie zabiegu usuwania odcisków i modzeli jest odczekanie zalecanego przy danym produkcie czasu, a następnie usunięcie zmian za pomocą odpowiednich narzędzi podologicznych, jak skalpel czy dłuto. Dla zapewnienia, jak najbardziej gładkiej skóry miejsce po modzelu należy wyrównać z użyciem nakładki ściernej o gradacji 180 lub 240. Natomiast w przypadku odcisku, wygładzenie takie wykonuje się za pomocą frezu typu kulka lub nośnika nr 5 z nakładką ścierną o gradacji 240. Zwieńczeniem zabiegu jest aplikacja preparatu regeneracyjnego. W przypadku usuwania odcisków u podologa zaleca się zastosowanie preparatu COLLAGEN POWER marki PHARM FOOT, a w przypadku modzeli maści - CRACKED HEEL PROTECTOR. W pierwszym przypadku mowa o serum kolagenowym, zawierającym w swoim składzie także m.in. olejek z drzewa herbacianego. Preparat intensywnie wspomaga i przyspiesza regenerację naskórka, a dodatkowo zmiękcza oraz odżywia skórę po zmianie. Z kolei CRACKED HEEL PROTECTOR to propozycja w formie maści, przeznaczona przede wszystkim na pękające pięty, ale dzięki swoim właściwościom odżywczym w stosunku do skóry suchej i szorstkiej, doskonale sprawdza się jako ostatni etap zabiegu usuwania modzeli. Na koniec zabiegu, kiedy ma miejsce usuwanie modzeli u podologa, szczególnie w przypadku dużych zmian, zaleca się wykonanie odciążenia.