21 maja 2024

Zabieg na nadpotliwość stóp

Nasze stopy są nieustannie narażone na przeciążenia, zmęczenie, otarcia czy różnego typu schorzenia bakteryjne i grzybicze. Cierpią całe stopy bądź np. same paznokcie wykazujące zmiany chorobowe, zniekształcenia w wyniku urazów, noszenia niewygodnego, niewłaściwie dopasowanego obuwia. Jedną z dolegliwości stóp, która sama w sobie może powodować uczucie dyskomfortu i skrępowania, a do tego spowodować efekt domina w postaci kolejnych dolegliwości będących jej efektem - jest nadpotliwość stóp. Czym się zatem objawia i jakie ma podłoże? Jakie są sposoby na zminimalizowanie lub wyeliminowanie tego problemu natury estetycznej i zdrowotnej?

Nadmierna potliwość stóp – objawy i przyczyny

Nadmierne pocenie się nóg to problem, który dotyka wiele osób i może znacząco wpływać na codzienne życie. Nadpotliwość stóp charakteryzuje nadmierne pocenie się stóp, które może prowadzić do wilgotności, nieprzyjemnego zapachu oraz częstych zmian skóry na stopach. Objawy mogą być uciążliwe i wpływać na komfort noszenia obuwia oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Do najbardziej typowych przejawów nadpotliwości należą: nadmierne pocenie się stóp nawet przy niewielkim wysiłku, ciągle wilgotna skóra stóp, która może prowadzić do powstawania pęcherzy i stanów zapalnych, pojawia się przykry zapach stóp, który może być trudny do zamaskowania bądź zlikwidowania, a do tego również częste uczucie dyskomfortu związane z wilgotnością oraz ciągłym poceniem się.

Zwykłego pocenia się adekwatnie do okoliczności takich, jak wysiłek fizyczny czy wysokie temperatury, które jest objawem naszej termoregulacji - nie należy mylić z dolegliwością, jaką jest nadmierne pocenie się stóp. O niej mówi się wówczas, gdy gruczoły wydzielają za dużo potu mimo braku konieczności, ponieważ reakcja gruczołu odbywa się przez połączenie nerwowe, wywoływane przez wspomniane wyżej czynniki.

Jakie zatem mogą być przyczyny pocenia się nóg? Istnieje kilka przyczyn nadmiernej potliwości stóp. Może być ona dziedziczna i fakt jej występowania u członków rodziny może zwiększać  prawdopodobieństwo, że to geny są przyczyną problemu. Często jednak nadmierna potliwość stóp przyczyny ma na podłożu emocjonalnym, a dokładnie objawia się w wyniku stresu i silnych emocji, które mogą wpływać na pracę gruczołów potowych. Warto podkreślić, że nadmierna potliwość dłoni i stóp może również wynikać z powodów ogólnoustrojowych, a w szczególności z niektórych chorób, jak nadczynność tarczycy. Zwiększona potliwość całego ciała, a w tym również potliwość stóp może też być efektem niewłaściwej diety czy noszenia obuwia wykonanego z materiałów nieprzepuszczających. Zwracamy uwagę również na to, że nadmierna potliwość może doprowadzić do keratolizy dziobatej, która często towarzyszy nadpotliwości.

Skuteczne sposoby na pocenie się nóg

Nadmierne pocenie nóg można zwalczać dzięki regularnemu stosowaniu zabiegów na nadpotliwość, a także domową profilaktyką, która będzie wspierała procedury wykonywane przez podologa w gabinecie. Jak wygląda taki zabieg? Otóż w pierwszej kolejności specjalista dezynfekuje stopy preparatem SEPTI STARTER, aby odświeżyć stopy i zadziałać na nie antybakteryjnie. Następnie przystępuje on do opracowanie zmian hiperkeratotycznych za pomocą skalpela lub dłuta, wykorzystując w razie potrzeby do tego również preparaty zmiękczające marki PHARM FOOT, takie jak: ANTI CALLUS MASTER bądź OSMO TONIC. Co ważne – preparatów zmiękczających używamy tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, ponieważ skóra stóp z nadpotliwością pod wpływem potu już jest miękka i dodatkowe zmiękczanie może utrudnić pracę. Pierwszy z preparatów ANTI CALLUS MASTER to pianka zmiękczająca zrogowacenia zawierająca w swoim składzie mocznik w stężeniu 30%, która dzięki formule aktywnej piany nie spływa ze skóry i wnika w głąb zrogowacenia, działając silnie zmiękczająco. Dodatkowo zapewnia ochronę antybakteryjną i antymikrobową. Z kolei OSMO TONIC to preparat, który wykorzystuje osmozę do zmiękczenia skóry. Ma także właściwości antybakteryjne oraz antymikrobowe.

W celu opracowanie zmian hiperkeratotycznych przychodzi pora na wyrównanie powierzchni za pomocą nośnika z nakładką ścierną o gradacji 180 lub 240 oraz aplikację preparatu OZONE GUARD – czyli sprayu ochronnego z oliwą ozonowaną, przeznaczonego do stóp z zaburzoną równowagą mikrobiomu skóry. Ten środek na pocenie się nóg eliminuje nadpotliwość oraz nieprzyjemny zapach stóp.

Wymieniając sposoby na potliwość nóg należy pamiętać, że ważnym elementem terapii na nadmierną potliwość stóp jest przede wszystkim profilaktyka domowa. Jak zmniejszyć potliwość nóg w domowej kuracji? Zaleca się stosowanie 1-2 razy w tygodniu lub wg zaleceń podologa - kąpieli stóp z dodatkiem takich preparatów, jak sól zabiegowa z oliwą ozonowaną i ziołami HERBAL reMEDY, która przeznaczona jest do skóry problematycznej z zaburzeniami mikrobiomu skóry, wspierająco w walce z grzybicą stóp i paznokci czy brodawkami wirusowymi, a także dla osób z problemem nadpotliwości stóp. Warto także regularnie stosować (nawet kilka razy dziennie) ochronny spray OZONE GUARD z oliwą ozonowaną, który zmniejsza potliwość i odświeża stopy, działa antymikrobowo oraz antybakteryjnie. Domową pielęgnację stóp z nadpotliwością można także uzupełnić o kojącą piankę reLIEF MOUSSE z oliwą ozonowaną i ziołami, która dzięki mentolowi w składzie - daje delikatne uczucie chłodzenia, a lekka formuła pianki regeneruje i łagodzi problematyczną skórę stóp. A dla zapewnienia stopom ukojenia skóry można stosować także reLIEF MOUSSE czyli kojącą piankę z oliwą ozonowaną i ziołami, przeznaczoną do pielęgnacji problematycznej skóry stóp również o działaniu lekko chłodzącym.

 

Czytaj pozostałe