28 maja 2024

Pedicure medyczny

Ludzkie stopy są podatne na różne problemy natury zdrowotnej i estetycznej, jak grzybica paznokci, pękające pięty, modzele lub odciski, wrastające paznokcie czy nadmierne rogowacenie skóry. W takiej sytuacji, aby uniknąć powikłań z nimi związanych, zapewnić sobie komfort codziennego życia, a także przeciwdziałać nawrotom dolegliwości należy skorzystać z pomocy podologa, który zaproponuje odpowiednią terapię naszych stóp w szczególności pedicure medyczny, inaczej nazywany leczniczym.

Co to jest pedicure leczniczy

Pedicure medyczny to specjalistyczna procedura pielęgnacyjna, która ma na celu poprawę stanu zdrowia i wyglądu stóp. Ten rodzaj pedicure jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę podologii, który ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy z problemami skórnymi oraz paznokciami stóp.

Wskazania do wykonania takiego zabiegu, jak pedicure leczniczy mogą być zróżnicowane, a sam zabieg jest wykonywany nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla zdrowia stóp. Kiedy warto skorzystać z pedicure leczniczego i jakie są główne wskazania do jego wykonania? Przede wszystkim należy się zgłosić do specjalisty, jeśli odczuwamy ból, dyskomfort, pieczenie lub inne nieprzyjemne dolegliwości związane ze stopami - medyczny pedicure może wówczas pomóc złagodzić te objawy. Również stan skóry stóp może wskazywać na konieczność udania się do specjalisty na pedicure medyczny, szczególnie w przypadku suchych, pękających pięt, odcisków, modzeli czy wrastających paznokci. Także na problemy z paznokciami, takie jak: wrastający paznokieć, grzybica paznokci, nadmierne zgrubienia paznokci czy inne problemy z paznokciami - pedicure leczniczy może być skutecznym rozwiązaniem. Wskazaniem do zabiegu, jakim jest leczniczy podologiczny pedicure mogą być również różnego rodzaju problemy zdrowotne ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, zaburzenia krążenia czy inne schorzenia, które mogą wpływać na stan stóp.

Pedicure leczniczy na czym polega

Jeśli nie dotyczą nas przeciwwskazania do pedicure leczniczego możemy udać się na wizytę do podologa. Na czym polega pedicure leczniczy? Na początek ma miejsce dezynfekcja stóp preparatem antybakteryjnym i odświeżającym SEPTI STARTER od PHARM FOOT. W pierwszej kolejności specjalista ocenia stan stóp oraz określa najbardziej odpowiednie metody terapii, a następnie przystępuje do zabiegu. W przypadku, gdy wykonywany jest leczniczy pedicure specjalista przeprowadza czynność skrócenia paznokci za pomocą cęg oraz opracowuje wały okołopaznokciowe przy pomocy frezów. Co ważne, wyrównuje także wolny brzeg za pomocą odpowiedniego frezu w kształcie walca.

Po wstępnym przygotowaniu paznokci, specjalista przechodzi do aplikacji punktowego fluidu na modzele, odciski i wrastające paznokcie z zawartością mocznika w wysokim 30% stężeniu z linii UREA od PHARM FOOT – POINT SOFTENER. Zadaniem tego produktu jest efektywne zmiękczenie oraz przygotowanie skóry do dalszych etapów zabiegu, a także dodatkowo wspieranie profilaktyki antybakteryjnej i antymikrobowej. Po aplikacji preparatu specjalista oczyszcza wały okołopaznokciowe za pomocą sondy. Jeśli na stopach występują zmiany hiperkeratotyczne, wówczas aplikowany jest na nie preparat stosowny do rodzaju zmian. W przypadku konieczności miejscowego zmiękczania modzeli, odcisków, nagniotków, jak również skóry wokół paznokci - wykonując pedicure specjalistyczny stosuje się piankę zmiękczającą ANTI CALLUS MASTER albo profesjonalny spray do stóp zmiękczający OSMO TONIC od PHARM FOOT, które wspomagają profesjonalne usuwanie zrogowaceń przy użyciu narzędzi podologicznych.
Jeśli natomiast używany jest żel głęboko zmiękczający i usuwający zrogowacenia KERATOSIS exTERMINATOR, który silnie zmiękcza zrogowaciały naskórek, wygładza oraz uelastycznia, a także zmniejsza skłonność do pękania naskórka – to aplikuje się go w miejscu zmian i owija folią, pozostawiając na czas od 3 do 15 minut, w zależności od stopnia zrogowacenia zmiany. Po tym czasie podolog przystępuje do mechanicznego usunięcia zmian używając narzędzia do pedicure leczniczego, jak skalpel lub dłuto, a następnie wygładza skórę w miejscach po usuniętych zmianach za pomocą frezarki i nośnika nr 10 oraz nakładki o gradacji 180 lub 240.

Na zakończenie zabiegu warto zastosować np. lekki krem-piankę FOOT MOUSSE, który wspomaga pielęgnację skóry szorstkiej i suchej. Pianka utrzymuje dobrą kondycję skóry, nawilża ją oraz zmiękcza, przynosząc zmęczonym stopom odpoczynek oraz odprężenie. Na sam koniec pedicure medycznego specjalista nakłada serum kolagenowe COLLAGEN POWER, bogate także w olejki naturalne, jak ten z drzewa herbacianego, arganowy, makadamia czy migdałowy. 

Jakie korzyści daje pedicure medyczny? Pedicure leczniczy opinie ma pozytywne, przede wszystkim powoduje poprawę stanu zdrowia stóp, eliminuje problemy skórne, zapobiega powstawaniu infekcji i poprawia estetykę stóp. Częstotliwość wykonywania pedicure medycznego zależy od indywidualnych potrzeb oraz stanu stóp pacjenta. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie pedicure medycznego co 4-6 tygodni, jednak w przypadku problemów skórnych czy paznokciowych specjalista może zalecić częstsze wizyty.

Czytaj pozostałe