15 lipca 2024

Zbyt twarda skóra na stopach – jak sobie z nią poradzić?

Czy wiesz, że co do zasady twarda skóra na stopach to coś normalnego, co posiada prawie każdy z nas? Taki stan jest wynikiem zupełnie naturalnego procesu rogowacenia naskórka, dzięki któremu ciało pozbywa się martwych jego warstw. Problemem jest jednak zbyt twarda skóra stóp. Nie dość, że wygląda ona po prostu nieładnie (co przeszkadza zwłaszcza latem, kiedy to częściej chodzimy w odkrytym obuwiu), to jeszcze może ona prowadzić do powstania bólu i dyskomfortu. Co więcej - mocno stwardniała skóra ma także tendencję do pękania.

Sucha i twarda skóra na stopach - przyczyny

U części osób, które dotyka twarda skóra na piętach i innych częściach stóp, problem ma podłoże genetyczne - czyli po prostu te skłonności odziedziczyliśmy po naszych rodzicach czy dziadkach. Jednak dużo częściej kłopot ma zgoła inne przyczyny.

 Już sama nieprawidłowa, codzienna pielęgnacja stóp - zbyt intensywne ścieranie naskórka czy brak jego regularnego poprawnego natłuszczania mogą powodować, że twarda skóra na palcach u nóg czy na piętach zacznie nam szybko dokuczać. Drugą, równie częstą przyczyną są złe buty - zwłaszcza te źle dopasowane, mające zbyt wysoki obcas czy te wykonane ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów.

 Inne przyczyny zbyt twardej skóry na stopach to:

  • częste chodzenie boso, zwłaszcza po gorącym piasku
  • częsty kontakt z wodą słoną lub chlorowaną - w morzu czy na basenie
  • nadwaga lub otyłość
  • nieprawidłowy sposób chodzenia związany z wadami postawy
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak: łuszczyca, niedoczynność tarczycy, choroby układu krążenia czy cukrzyca
  • podeszły wiek.

Jak zmiękczyć twardą skórę na stopach

Zanim zastosujemy jakikolwiek sposób na twardą skórę na stopach, warto skorzystać z konsultacji podologicznej bądź dermatologicznej. Specjalista pomoże nam bowiem poznać dokładne podłoże problemu i dokładnie dopasuje do niego odpowiedni rodzaj terapii. Co ważne, w ramach walki z problemem może on zalecić nam preparaty do stosowania w domu, ale też zarekomendować zabiegi na stopy wykonywane w gabinecie podologicznym lub salonie pedicure.

 Wśród preparatów do samodzielnego użytku, dzięki którym sucha twarda skóra na palcach u nóg, piętach czy podeszwach przestanie być naszym problemem, warto wymienić takie dermokosmetyki na zrogowacenie naskórka, jak:

  • solno-cukrowy peeling zmiękczający z jagodami goji i mocznikiem DERMA SCRAPER marki PHARM FOOT - w którego składzie znajdziemy także masło shea, skwalan oraz drobinki pestek żurawiny i łupinek włoskiego orzecha
  • maść przeciw zrogowaceniom z emolientami i mocznikiem 25% UREA FORTE PHARM FOOT - wzbogacona o witaminę E, oleje roślinne, masło shea, pantenol, wosk candelilla i alantoinę. UWAGA! Maść UREA FORTE stosuj wyłącznie pod kontrolą i według zaleceń specjalisty - ze względu na wysokie stężenie mocznika
  • krem zmiękczająco-nawilżający z mocznikiem 10% DERMO RESOFTENER PHARM FOOT - do którego dodano również ekstrakt z dzikiej wodnej mięty, olejek z drzewa herbacianego, olej migdałowy, alantoinę, pantenol i masło shea
  • barierową maść PREVENTIC SLAVE PHARM FOOT - której skład oparto na olejach roślinnych (z oliwek, konopnym, rozmarynowym, lawendowym, oregano), maśle shea i prekursorze witaminy D3.

 W przypadku, w którym twarda żółta skóra na stopach stanowi większy problem, specjalista zaleci zabiegi podologiczne lub pedicure w ramach zaawansowanej terapii przeprowadzonej w gabinecie. W jej trakcie będą stosowane profesjonalne preparaty, dużo intensywniej działające dermokosmetyki zmiękczające do stóp i preparaty złuszczające naskórek, w tym między innymi:

  • KERATOSIS exTERMINATOR marki PHARM FOOT żel błyskawicznie zmiękczający zrogowacenia i usuwający je - z wodorotlenkiem potasu oraz kwasami BHA oraz AHA
  • płyn z aminokwasami i osmolitami OSMO TONIC PHARM FOOT o działaniu zmiękczającym - z kwasami mlekowym oraz glutaminowym, lizyną, mocznikiem, alantoiną, solą sodową kwasu piroglutaminowego, bisabololem, betainą i alfa-glukanem
  • pianka ANTI CALLUS MASTER PHARM FOOT do zmiękczania zrogowaceń - z mocznikiem 30%, olejkiem z trawy cytrynowej i dermosoft decalact.

 Oczywiście to tylko wybrane z długiej listy preparatów, jakie może nam zalecić specjalista. Konkretne zastosowane sposoby na zbyt twardą skórę stóp będą zależały przede wszystkim od podłoża problemu oraz stopnia zaawansowania dolegliwości.

 Co istotne, jeśli dermatolog bądź podolog będą podejrzewali, że źródło kłopotu leży w dolegliwościach ogólnoustrojowych, oprócz działań profilaktycznych (takich jak zmiękczanie i złuszczanie naskórka) zalecą oni także konsultację z lekarzami o konkretnych specjalizacjach. Warto z nich pilnie skorzystać - im szybciej bowiem usuniemy przyczynę problemu, tym szybciej będziemy mogli się cieszyć piękną, zdrową, nieskazitelną skórą naszych stóp.

Czytaj pozostałe