Olejek arganowy

Olejek arganowy kojarzy się z luksusową, najwyższej jakości pielęgnacją naszego ciała. Przywodzi na myśl niesamowite obrazy dalekich, egzotycznych krajów i doskonałych właściwości kosmetycznych znanych w nich od lat. Skojarzenia te są jak najbardziej słuszne. Naturalny olej arganowy pozyskiwany jest bowiem z drzewa arganowego, inaczej zwanego arganią żelazną, olejarą żelazną czy tłuścianką. Rośnie ono na terenach południowo-zachodniego Maroko, które przez UNESCO uznane zostały za rezerwat biosfery. Łącznie wyróżnia się tam aż do ośmiuset gatunków tej drogocennej rośliny. Z nich właśnie pozyskiwane są tak lubiane na całym świecie olejki arganowe. Co sprawia, że są one tak chętnie umieszczane w składach kosmetyków?

Marokański olejek arganowy – właściwości

Niestety, kosmetyki z olejkiem arganowym nie należą do najtańszych. Cena ma w tym wypadku jednak mocne uzasadnienie. Po pierwsze chodzi o to, – żeby pozyskać pierwsze olejodajne owoce, drzewo musi rosnąć aż od czterdziestu do sześćdziesięciu lat. Na olej nadają się wyłącznie pestki owocowe, a sam proces zbiorów i przetwarzania owoców odbywa się częściowo ręcznie. By pozyskać naturalny olejek arganowy w ilości jednego litra – potrzeba około trzydziestu kilogramów owoców, co przekłada się na zbiór z około siedmiu-ośmiu drzew. Dodatkowo tradycyjna metoda tłoczenia oleju (na zimno) to około 8 godzin pracy na każdy litr olejku.

Przejdźmy jednak do tego, z czego wynikają tak wysoko cenione właściwości olejku arganowego. Chodzi tu oczywiście o jego skład. Co się w nim kryje? Są to między innymi trójglicerydy, karoteny, ksantofile, alkohole triterpenowe, tokoferole oraz sterole. Do tego dochodzą kwasy linolowy, oleinowy, stearynowy, palmitooleinowy, linolenowy, behenowy, arachidonowy, palmitynowy oraz mirystynowy.

Wszystkie te substancje razem wzięte sprawiają, że olejek arganowy działanie wykazuje następujące:

  •     działa przeciwzapalnie oraz łagodząco
  •     pomaga w przyspieszeniu gojenia się podrażnień i ran
  •     wzmacnia odbudowę płaszcza lipidowego skóry
  •     zwiększa elastyczność i poziom odżywienia skóry
  •     wspierają regulację pracy gruczołów potowych.

Olej arganowy w kosmetykach marki PHARM FOOT znajduje się między innymi w serum z kolagenem i olejkiem z drzewa herbacianego COLLAGEN POWER. Preparat ten stworzono z myślą o jeszcze skuteczniejszej regeneracji łożyska paznokciowego oraz o odbudowie zniszczonej płytki paznokciowej. Dzięki naturalnemu, bezpiecznemu składowi, produkt można stosować nawet dwa razy w ciągu każdego dnia.