1 grudnia 2022

Blog: Hyperkeratoza skóry – przyczyny, objawy i metody terapii

Czym jest hyperkeratoza?

Jest to znaczne pogrubienie warstwy rogowej skóry, związane z nadmiernym rogowaceniem tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka, który jest martwą tkanką. Hyperkeratoza to zmiana, która zachodzi w obszarze naskórka, którego właściwa warstwa zostaje wytworzona w prawidłowym procesie rogowacenia komórek. Proces ten polega na przechodzeniu i różnicowaniu czynnych podziałowo keratynocytów (dojrzewających komórek nabłonkowych) z warstwy podstawnej naskórka (rozrodczej jednokomórkowej), poprzez warstwy kolczystą czyli warstwe 5-8 komórkową oraz warstwę ziarnistą do warstwy rogowej 15-20 komórkowej. Proces dojrzewania trwa około 14-28 dni. Przez kolejnych 14 dni korneocyty czyli te ostatnie pozbawione jądra i płaskie komórki naskórka - pozostają w warstwie rogowej, a następnie podlegają procesowi fizjologicznego złuszczania. Odnowa całej grubości naskórka powinna trwać około 28 dni. Jeśli widzimy, że ta ostatnia warstwa naskórka staję się grubsza w pewnych obszarach, traci swoją elastyczność, zmienia kolor na żółty lub biały to mamy do czynienia z hyperkeratozą czyli zaburzeniami w procesie rogowacenia naskórka.

Obejrzyj film "Hyperkeratoza skóry - na czym polega ten proces i jak mu zaradzić" lub przeczytaj artykuł do końca.Jakie są przyczyny takich zaburzeń/hyperkeratozy?

3 główne powody, dla których skóra zaczyna budować coraz grubszy i twardszy mur, aby chronić nasze organy wewnętrzne. Są to:

  • nadmierny i długotrwały ucisk
  • zbyt wysoka trwała temperatura powodująca przegrzanie skóry
  • tarcie długofalowe i systematyczne.

Zacznijmy od ucisku
Może być on konsekwencją niewłaściwie dobranego obuwia. Za małe rozmiary ciasne fasony np. szpilek noszone przez kilka dni czy tygodni, spowodują powstanie odcisków, a nawet modzeli.  Bardzo często jednak jest to nieprawidłowa biomechanika naszego organizmu. Wynika ona z niewłaściwej postawy, zaburzeń w naszym układzie kostnym kręgosłupa lub samych stóp. Często są to połączone naczynia. Takie dostrzegalne gołym okiem zmiany to np.: płaskostopie czy deformacja haluksa.

Kolejna przyczyna to temperatura
Stałe chodzenie w pełnym obuwiu, wykonanym z nieoddychajacych materiałów szczególnie w okresie lata, może być główną przyczyna powstających hyperkeratoz. Zawody, które są szczególnie narażone na takie zmiany to: strażacy, policjanci czy żołnierze, którzy w swojej codziennej pracy często muszą nosić ciężkie, wysokie i nieoddychające obuwie.

Długofalowe tarcie, które również przyczynia się do zaburzenia procesu rogowacenia.
Co mamy tu na myśli?  Naszą codzienną pielęgnację a raczej niewłaściwą pielęgnację. Często, chcąc pomóc stopom sami ścieramy naskórek i robimy to na mokro w wannie lub pod prysznicem, czasem nawet codziennie. Należy pamiętać, że naskórek potrzebuje 28 dni, aby się zregenerować. Jeśli jest usuwany zbyt często, nasz organizm traktuje to, jak uszkodzenie i przyspiesza jego produkcję. W efekcie mamy nadmierny proces rogowacenia naskórka, który nie nadąża się złuszczać, więc twardnieje, wysycha a w konsekwencji często pęka. 

Jak temu zaradzić u specjalisty?

Najlepiej zajmie się tym problemem specjalista uzbrojony w odpowiednie produkty i narzędzia oraz nasza systematyczność w pielęgnacji stóp. Ważna jest też eliminacja przyczyn.

Aby móc zadziałać pielęgnacyjnie, należy w pierwszej kolejności usunąć twardą i suchą skórę, która blokuje działanie preparatów zmiękczających i regenerujących. Najlepiej zrobić to oczywiście u podologa lub pedicurzysty. Zmiany tj.: odciski czy modzele - można usunąć w sposób bezpieczny i całkowity, tylko skalpelem lub dłutem przy użyciu preparatów zmiękczających np.: LIQUID SCALPEL spray zmiękczający i usuwający martwy naskórek 25% mocznika, który szybko zmiękcza powierzchnię naskórka, ułatwiając pracę ostrymi narzędziami.

Do wygładzenia skóry, po usunięciu zmiany,  można użyć frezarki i produktu ANTI CALLUS MASTER pianki zmiękczającej zrogowacenia 30% mocznika. Po opracowaniu zmian wskazane jest zastosowanie preparatu silnie regenerującego np.: maści CRACED HEEL PROTECTOR Z OLIWĄ OZONOWANĄ . Bezpośrednio po zabiegu zaleca się wykonanie okluzji lub odciążenia.

Kontynuacja terapii w domu

Do domowego stosowania można zalecić krem DERMO reSOFTENER z 10%  mocznikiem, który będzie świetnie nawilżał i zmiękczał.  Można też polecić krem z colostrum NUTRI reGENERATOR, który będzie silnie regenerował oraz głęboko nawilżał skórę bardziej wrażliwą i cienką. Doskonale sprawdzi się również  krem z linii z oliwą ozonowaną OZONE reBUILDER o właściwościach odbudowująco-ochronnych. A tam, gdzie spotykamy się z nadpotliwością - SILVER reNOVATOR  o silnym działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym.

Autorki:
Ewa Rycerz - Coach, ekspert PHARM FOOT
Krystyna Gawor - Podolog, ekspert PHARM FOOT

Czytaj pozostałe