Nikt nie jest zadowolony, gdy zauważy u siebie zmiany skórne na podeszwach czy innych częściach stóp. Jest to po pierwsze spory defekt estetyczny, który zwyczajnie nieładnie wygląda. Jednak na tym nie koniec. Wspomniana dolegliwość bardzo często ma bowiem podłoże chorobowe i wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które przeszkadzają nawet podczas codziennego, spokojnego chodzenia. Dlatego też, gdy tylko zauważymy pierwsze jej objawy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą (podologiem bądź dermatologiem), który zaleci odpowiednią farmakoterapię i działania pielęgnacyjne, które będziemy musieli wdrożyć na co dzień.
Jakie są najczęściej występujące zmiany skórne na stopach?
Najczęściej spotykane dermatozy występujące w omawianym obszarze to grzybicze zmiany skórne stóp. Odpowiedzialne za nie dermatofity i drożdżaki są bardzo powszechnie występującymi w naszym otoczeniu, dlatego o zakażenie nimi wywołane naprawdę nie jest trudno. Wśród rodzajów tych zmian najbardziej powszechna jest grzybica międzypalcowa, której objawami są rumieniowe zmiany połączone z pękaniem oraz maceracją naskórka. Głównie dotykają one przestrzeni między trzecim a czwartym palcem, choć oczywiście i pozostałe przestrzenie międzypalcowe mogą zostać dotknięte schorzeniem.
Grzybicze zmiany na skórze stóp mogą mieć także formę grzybicy złuszczającej, zwanej też mokasynową. Miejscami, na których widoczna jest dolegliwość są przede wszystkim boczne części stóp, podeszwy stóp oraz pięty. Zmiany mają formę rumieniowo-złuszczającą połączoną z hiperkeratozą naskórka. Ostatni typ omawianego rodzaju dolegliwości to natomiast grzybica potnicowa, którą rozpoznamy po obecności wysiękowych pęcherzyków mających podłoże rumieniowe.
Gdy specjalista podejrzewa u nas grzybicę, zazwyczaj przed podjęciem konkretnego rodzaju terapii zaleci nam wykonanie badania mykologicznego. Po nim może nam przepisać miejscowe leki przeciwgrzybicze, rzadziej leki doustne.
Jednak warto wiedzieć, że sami na co dzień możemy skutecznie minimalizować ryzyko zakażeń grzybiczych. W ramach codziennej profilaktyki stosuj takie dermokosmetyki, jak spray ochronny do stóp z oliwą ozonowaną OZONE GUARD marki PHARM FOOT, który zmniejsza potliwość oraz odświeża stopy, działa antymikrobowo i antybakteryjnie. Gdy cierpimy z powodu nawracających grzybic - w codziennej pielęgnacji stóp warto stosować także dodatkowe dermokosmetyki z linii OZONE OIL & HERBS marki PHARM FOOT, takie jak: sól jodowo-bromowa HERBAL reMEDY, maść barierowa PREVENTIC SLAVE czy serum do skóry problematycznej mycoVERRUM.
Skąd się bierze wyprysk na stopach?
Wypryski występujące na omawianym obszarze ciała mogą mieć formę ostrą, podostrą bądź przewlekłą. W pierwszej i drugiej z nich zauważymy przede wszystkim mające różny rozmiar wysiękowe pęcherzyki, a także grudki mające podłoże rumieniowo-obrzękowe oraz tendencję do tworzenia strupów surowiczych i nadżerek. Przy wyprysku przewlekłym dominujące będą zmiany rumieniowo-złuszczające, które mają tendencję do lichenifikacji czyli powstawania zgrubień i ciemniejszych, lekko prążkowanych zmian na skórze.
Patrząc pod kątem mechanizmu powstawania, wyróżnia się po pierwsze wypryski kontaktowe z podrażnienia poprzez ekspozycję na egzogenne czynniki drażniące oraz alergiczne zmiany skórne kontaktowe. Omawiane dolegliwości mogą mieć także podłoże związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS).
Jeśli chodzi o leczenie to kluczową rolę pełnią tu miejscowe glikokortykosteroidy. By wspomóc ich działanie specjalista może zalecić nam także codzienne stosowanie pielęgnacyjnych dermokosmetyków z mocznikiem oraz kwasem salicylowym.
Krostkowa łuszczyca zmiana skórna na stopach
Ostatnie zmiany skórne na nogach (a dokładniej występujące w obrębie stóp), o których chcemy dzisiaj opowiedzieć związane są z łuszczycą krostkową. Zauważymy je przede wszystkim na podeszwach naszych stóp. Mogą być one związane z osobną, samodzielnie występującą jednostką chorobową, ale też towarzyszyć łuszczycy zwykłej. Co ważne jest to problem przewlekły, który posiada okresy remisji oraz zaostrzenia. Czasem będą więc tu występowały tylko łagodne zmiany skórne na stopach, innym razem - te zdecydowanie ostrzejsze, w których pojedyncze krosty będą się zlewały w większe obszary, co doprowadzi do oddzielania się wierzchnich warstw naszego naskórka, a przez to odsłaniania właściwej skóry.
Jeśli chodzi o leczenie, tu również specjalista może nam zalecić stosowanie miejscowo glikokortykosteroidów, dodatkowo dokładając do tego preparaty na bazie kwasu salicylowego. Dużą skutecznością w walce z problemem są także fototerapia oraz leczenie ogólne oparte o acytretynę czy metotreksat. Oczywiście wsparciem w terapii będą dodatkowo wysokiej jakości dermokosmetyki, w tym zwłaszcza profesjonalne preparaty z oliwą ozonowaną marki PHARM FOOT.