30 października 2023

Dlaczego pękają paznokcie u stóp?

Niedobory składników odżywczych. Nieprawidłowa codzienna pielęgnacja stóp. Noszenie źle dobranego obuwia. Źle wykonany pedicure hybrydowy. Uszkodzenia mechaniczne. To tylko niektóre z powodów prowadzących do tego, że doskwierają nam pękające paznokcie u nóg. Pękające paznokcie u stóp wyglądają niezbyt ładnie, ale też mogą prowadzić do dolegliwości bólowych czy nawet zakażeń ogólnoustrojowych. Dlatego też z problemem powinniśmy zacząć walczyć od razu po tym, jak pojawią się jego pierwsze objawy.

Pękające paznokcie u stóp przyczyny

Lista powodów prowadzących do pojawienia się wyżej wspomnianego kłopotu jest dość długa. Pękające paznokcie u stóp mogą stać się naszym udziałem, gdy:

  • nasza codzienna dieta jest uboga zwłaszcza w witaminy: A, E, D3 i te z grupy B. Na zły stan paznokci wpłynie też niedobór: żelaza, wapnia, magnezu, cynku, białka i krzemu;
  • nie wykonujemy regularnej, prawidłowej pielęgnacji stóp. Cenne jest zwłaszcza olejowanie paznokci i skórek oraz nanoszenie na nie odżywek witaminowych wolnych od składników drażniących;
  • obcinamy paznokcie w nieprawidłowy sposób, zostawiając je zbyt długie i posiadające ostre brzegi;
  • nosimy ciasne, nieprzepuszczające powietrza obuwie, co może przyczynić się do tego, że pojawią się pękające paznokcie na stopach;
  • mamy częsty kontakt z ostrymi, drażniącymi detergentami osłabiającymi płytkę paznokciową;
  • cierpimy z powodu chorób takich, jak: grzybica czy łuszczyca;
  • mieliśmy nieprawidłowo wykonany pedicure hybrydowy lub nosiliśmy tę stylizację zbyt długo;
  • mocno uderzyliśmy w coś palcem u stopy.

Warto jednocześnie wiedzieć, że mogą dotknąć nas dwa rodzaje omawianego schorzenia. Pierwszym jest pękanie paznokci u stóp wzdłuż, zaś drugim - pękanie paznokci u stóp w poprzek.

Co na pękające paznokcie u stóp?

Zanim rozpoczniemy walkę ze skutkami problemu warto wybrać się na specjalistyczną konsultację z dermatologiem lub podologiem. Specjalista bowiem najtrafniej oceni dokładną przyczynę dolegliwości i dobierze najskuteczniejszą terapię.

Jednak bez względu na to, czy dotykają nas pękające paznokcie u stóp wzdłuż czy w poprzek - przed wizytą w gabinecie podologa możemy też nieco sobie pomóc, aby poprawić kondycję płytki paznokci. Przede wszystkim skonsultujmy z lekarzem, jakie preparaty wzmacniające skórę i paznokcie warto przyjmować. 

W gabinecie dermatologicznym bądź podologicznym mogą nam zostać zalecone także specjalistyczne preparaty na pękające paznokcie wzdłuż płytki u nóg lub w jej poprzek, które pomogą w dobrej regeneracji problematycznego obszaru. Będzie to chociażby kolagenowe serum do paznokci z olejkiem z drzewa herbacianego PHARM FOOT COLLAGEN POWER o działaniu zmiękczającym, odżywiającym oraz łagodzącym. Drugim preparatem, który równie dobrze wesprze w odbudowie i regeneracji płytki paznokcia jest PHARM FOOT onyPLASMA, którego głównym składnikiem jest siara bydlęca (colostrum). Numer trzy to natomiast tynktura PHARM FOOT SILVER BOOSTER pielęgnująca zarówno paznokcie, jak i wał okołopaznokciowy, którą stworzono w oparciu o mikrosrebro.

Jak zapobiegać pękaniu paznokci u stóp?

Odpowiednio dobrana terapia to duża pomoc w leczeniu omawianego problemu. Jednak, jeśli chcemy, by powyższe kłopoty omijały nas szerokim łukiem warto, aby zainteresowała nas profilaktyka przeciw pękającym paznokciom u stóp. Co wchodzi w jej skład?

 Przede wszystkim: właściwa codzienna dieta bogata w składniki odżywcze. A jeśli mimo niej w naszym organizmie nadal stwierdzone zostaną niedobory, wtedy skonsultuj z lekarzem, jak zaradzić tej sytuacji. Poza tym co zrobić by paznokcie u nóg nie pękały? Postawmy na wygodne, dobrze dopasowane, przewiewne obuwie. Pamiętajmy też o prawidłowej domowej pielęgnacji stóp i unikaniu uszkodzeń mechanicznych w ich obrębie. Do tego nadawajmy paznokciom odpowiednią długość i kształt oraz wykonujmy pedicure hybrydowy tylko w sprawdzonych salonach kosmetycznych.

 

Czytaj pozostałe