4 lutego 2024

Zanokcica paznokcia

Paznokcie i otaczające je wały paznokciowe zaczynają Cię niepokojąco boleć. W ich obszarze pojawia się zaczerwienienie oraz opuchlizna, z czasem też wysięk ropny. Zastanawiasz się co się stało. Przecież w ostatnim czasie nie uderzyłeś się, nie miałeś żadnej kontuzji. O co więc chodzi? Jest duże prawdopodobieństwo, że dotknęła Cię zanokcica palca u nóg, czyli stan zapalny wywołany przez zakażenie gronkowcem złocistym, paciorkowcem bądź pałeczką błękitnej ropy. Jak sobie z nim poradzić?

Co to jest zanokcica?

Istnieją dwie nazwy, z którymi możesz się spotkać w przypadku omawianego schorzenia. Pierwszą, częściej występującą jest zanokcica paznokciowa, drugą zaś - paronychia paznokcia. Bez względu jednak na określenie, chodzi dokładnie o to samo. Czyli o ropne zapalenie wiążące się z zakażeniem paznokci bądź otaczających je tkanek przez jedną z bakterii wymienionych powyżej. Niekiedy zdarza się także, że u podłoża dolegliwości leży wirus opryszczki zwyczajnej (HSV).

Zanokcica objawy

Omawiana przypadłość daje bardzo charakterystyczne objawy. Sami możemy ich oczywiście nie rozpoznać, ale dobry podolog czy dermatolog często od razu po samym obejrzeniu stopy lub dłoni jest w stanie postawić właściwą diagnozę. O tym, że dotknęła nas właśnie zanokcica na palcu, świadczą między innymi:

  • czerwony obrzęk paznokcia bądź wału paznokciowego powodujący pulsujący ból
  • dolegliwości bólowe zwiększające swoją intensywność po opuszczeniu dłoni bądź stopy
  • ropa pojawiająca się pod tkankami wokół paznokcia, która wycieka po ich uciśnięciu
  • złuszczanie się naskórka wokół zmian chorobowych
  • sinienie paznokci i wałów

Oczywiście wszystkie te objawy nie muszą występować jednocześnie, mogą mieć także różny stopień nasilenia. By mieć pewność, jakiego dokładnie typu zakażenie nas dotknęło, specjalista często zleca wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Po otrzymaniu wyników może on dokładnie stwierdzić czy dotknęła nas zanokcica ostra, czy też zanokcica przewlekła.

Zanokcica na stopie przyczyny

Jak już wiemy, podłożem dolegliwości jest zakażenie bakteryjne. Może dojść do niego w wyniku źle wykonanego zabiegu manicure (zwłaszcza nieprawidłowego obcinania paznokci czy skórek), urazów w obrębie wału paznokciowego czy obgryzania paznokci i skórek. Poza tym zanokcica palucha czy innych palców może być spowodowana:

  • wrastaniem płytki paznokciowej w otaczający ją wał
  • częstym narażeniem dłoni bądź stóp na kontakt z chemikaliami
  • zbyt częstym moczeniem skóry dłoni bądź stóp

Każda z powyższych sytuacji może bowiem prowadzić do pojawienia się na skórze mikrourazów. Przez te często nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka ranki chorobotwórcze, ustroje mają doskonałe pole do wniknięcia w nasz organizm.

Co zrobić, gdy pojawi się zanokcica palca? Terapia

Po pierwsze i absolutnie najważniejsze: żadnych z niepokojących objawów pojawiających się w obrębie naszych dłoni czy stóp nie wolno lekceważyć. Zawsze skonsultujmy je ze specjalistą - dermatologiem bądź podologiem. Trzeba bowiem wiedzieć, że niewyleczone zakażenie bakteryjne może stanowić problem nie tylko dla dłoni czy stóp, ale ostatecznie też dla całego naszego organizmu.

Zależnie od wyniku badań, specjalista może zalecić chirurgiczne oczyszczenie ropnia, a także założenie sączka (drenażu), który będzie na bieżąco odprowadzał płyn i zapobiegał zbyt wczesnemu zamknięciu się rany. Do tego dojdzie terapia antybiotykami bądź lekami przeciwwirusowymi czy przeciwgrzybiczymi. Warto przy tym zaznaczyć, że to, by choroba paznokci zanokcica została w pełni wyleczona, wymaga sporej ilości czasu: tygodni, czasem nawet miesięcy.

Profilaktyka, zalecenia domowe

Po zakończonej terapii zanokcicy, kiedy skóra jest już bez chorobowych zmian czy ran - warto skonsultować z dermatologiem bądź podologiem to, jaką profilaktykę pielęgnacji stóp i paznokci warto stosować w domu aby poprawić ich kondycję. Do domowej pielęgnacji polecamy kosmetyki antybakteryjne do stóp PHARM FOOT, a także preparaty regenerujące paznokcie i skórę stóp PHARM FOOT. W przypadku zanokcicy - nigdy nie stosujmy dermokosmetyków na ranę!

Czytaj pozostałe