O to, by zarazić się grzybicą stóp wcale nie jest trudno. Może to się zdarzyć na basenie, pod prysznicem na siłowni, w saunie czy wtedy, gdy pożyczymy buty od osoby cierpiącej z powodu infekcji grzybiczej. Ponieważ chorobotwórcze grzyby są niewidoczne gołym okiem, nawet nie zauważymy momentu, w którym problem nas dopadnie. Istnieją jednak metody pozwalające na skuteczne zapobieganie grzybicy stóp. Jakie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się szczegółów!
Zapobieganie grzybicy stóp
Statystyki podają, że nawet jedna na dziesięć osób może doświadczać zakażenia grzybiczego. Wartość ta pokazuje jasno, jak niezwykle łatwo jest narazić się na dolegliwości z nim związane. By ich uniknąć zalecana jest codzienna profilaktyka grzybicy. Obawiać się jej powinny zwłaszcza osoby o obniżonej odporności, pacjenci cierpiący z powodu chorób przewlekłych (na przykład cukrzycy) oraz klienci korzystający z publicznych miejsc o podwyższonej wilgotności (basenów, saun, sal fitness, etc.). Pamiętajmy, że podczas przymierzania butów w sklepie, jeśli tylko robimy to na gołą stopę to również możemy narazić się na zakażenie. Dlatego też temat: grzybica skóry profilaktyka powinien być znany absolutnie każdemu bez wyjątku.
Jak zapobiec grzybicy skóry? Po pierwsze: we wszystkich miejscach, w których jesteśmy narażeni na zwiększony kontakt z chorobotwórczymi grzybami (hale basenowe, prysznic w obiektach sportowych, saunaria i im podobne) należy bezwzględnie cały czas mieć na stopach obuwie łatwe w czyszczeniu, na przykład klapki. Dzięki niemu nie tylko nie będziemy się ślizgać na wilgotnych powierzchniach, co zminimalizuje ryzyko upadku, ale też odizolujemy nasze stopy od powierzchni, po których boso mogły chodzić osoby z infekcją grzybiczą.
Numer dwa na liście: jak zapobiegać grzybicy paznokci i skóry dotyczy sytuacji, w których chcemy kupić nowe obuwie. Odnosi się on w równej mierze do wizyt w sklepach stacjonarnych, jak i do transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem sklepów internetowych. W obu tych przypadkach wybrane obuwie mierzymy wyłącznie na swoją własną, czystą skarpetkę. Po jej zdjęciu skarpetę wyrzucamy, a same stopy dezynfekujemy za pomocą sprayu do stóp PHARM FOOT SEPTI STARTER, który posiada właściwości antyseptyczne. Nigdy bowiem nie możemy mieć 100% pewności co do tego, że ktoś, kto przed nami przymierzał buty nie cierpiał z powodu grzybicy.
Jeśli chodzi o pożyczanie od kogoś butów - jest to absolutnie niedozwolone. Nawet, jeśli jest to bardzo bliska nam osoba. Początki grzybicy na stopach są bowiem często zupełnie niewidoczne i w związku z tym siostra czy przyjaciel, którzy w dobrej wierze użyczają nam swojego obuwia, mogą nawet nie wiedzieć, że problem dotyczy właśnie ich i mogą nam go przekazać. Co więcej, nawet jeśli mamy ten sam rozmiar stopy co dana osoba, podeszwa naszej stopy może być inaczej ukształtowana niż podeszwa stopy właściciela butów, co dodatkowo przy dłuższym noszeniu może nas narazić na deformacje stóp.
A co z pedicure wykonywanym w salonach kosmetycznych lub gabinetach podologicznych? Czy taki zabieg to również sytuacja, w której powinniśmy skupić się na tym, jak zapobiegać grzybicy skóry? Oczywiście, że tak. W trakcie każdego pedicure używane są różnorodne przyrządy: cążki, pilniczki, frezy, sondy, skalpele, dłutka, tarki, pęsety czy nożyczki. Dla Twojego pełnego bezpieczeństwa najlepiej, jeśli specjalista korzysta z narzędzi jednorazowych lub tych, które zostały poddane dokładnej sterylizacji w autoklawie (specjalistycznym urządzeniu ciśnieniowo-parowym). To, że sprzęt jest wysterylizowany, poznamy po tym, że kosmetyczka lub podolog wyjmą go z dedykowanego dokładnie zamkniętego pakietu, opisanego datą sterylizacji.
Oczywiście do tego wszystkiego musimy także dodać poprawną, codzienną higienę naszych stóp. Mogłoby się wydawać, że jako przeciwdziałanie grzybicy stóp świetne będzie częste mycie skóry stóp, nawet kilkukrotne w ciągu dnia. Nic bardziej mylnego. Zbyt częste mycie pozbawia bowiem naskórek naturalnego płaszcza lipidowego stanowiącego barierę ochronną skóry. Wystarczy więc, że w standardowe dni, w które nie jesteśmy narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia umyjemy stopy raz dziennie, a po myciu dokładnie je osuszymy. Szczególnie zadbajmy o to, by pozbyć się wilgoci z przestrzeni między palcami stóp.
Jeśli jednak, mimo stosowania się do powyższych zaleceń zauważymy u siebie początki grzybicy stóp to od razu umówmy się na konsultację podologiczną bądź dermatologiczną. W jej trakcie specjalista dobierze nam odpowiednie, profesjonalne dermokosmetyki na grzybicę stóp i zaplanuje długofalowe leczenie dolegliwości.