19 marca 2024

Krwiak podpaznokciowy

Paznokcie stóp są podatne na różne przypadłości, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jakość życia, codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Istotna jest tu profilaktyka, jednak jeśli już pojawią się problemy warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i jak unikać tego typu trudności w przyszłości. Jednym z częstszych problemów dotyczących stóp są krwiaki pod paznokciem. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu – przyczynom powstawania i objawom, a także poznać sposoby radzenia sobie z nim.

Czym jest krwiak pod paznokciem i jak powstaje?

Krwiak podpaznokciowy, zwany również siniakiem pod paznokciem to dość powszechna przypadłość paznokci – przede wszystkim stóp – wynikająca najczęściej z urazu mechanicznego takiego, jak: uderzenie, stłuczenie bądź też długotrwałe uciśnięcie płytki paznokcia, w wyniku którego uszkodzone zostają naczynia krwionośne zlokalizowane pod płytką. Może wówczas dojść do wylewu, zgromadzenia się krwi pod paznokciem i powstania np. takiego właśnie krwiaka pod paznokciem palucha.

Pojawia się pytanie czy krwiak pod paznokciem boli? Otóż jest to zaburzenie, które może powodować ból, szczególnie w pierwszej fazie po powstaniu, jak również może wpływać na estetykę paznokcia. Zazwyczaj nie wymaga on jednak interwencji specjalisty, a jego leczenie najczęściej opiera się na samoopiece i dostosowaniu swojej aktywności w celu uniknięcia dalszych urazów. Zdarzają się jednak także przypadki, w których krwiak pod paznokciem nie schodzi bądź uraz był na tyle silny, że wraz z pojawieniem się krwiaka dochodzi do odkształcenia paznokcia i oddzielenia się go od łożyska. Wówczas mamy do czynienia ze schodzącym paznokciem, a to już może wymagać specjalistycznej opieki, która pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań.

Diagnoza krwiaków pod paznokciami u nóg opiera się na ocenie przez specjalistę stopnia urazu stóp oraz objawów towarzyszących takich, jak: ból, obrzęk czy zabarwienie krwiaka pod paznokciem po uderzeniu. W przypadku wątpliwości lub gdy objawy są poważne, lekarz może zdecydować się na dodatkowe badania, takie jak zdjęcie rentgenowskie czy badanie obrazowe, aby wykluczyć inne urazy czy uszkodzenia struktur.

Jak pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

Czy krwiak pod paznokciem sam zejdzie? Sposób leczenie krwiaków pod paznokciami u nóg zależy w dużej mierze od stopnia urazu, rozmiaru krwiaka, a także objawów towarzyszących. Bezpośrednio po urazie, gdy najczęściej krwiak pod paznokciem boli, zalecane jest zastosowanie zimnego kompresu, który pomoże w zminimalizowaniu bólu i obrzęku. Ważny jest także odpoczynek dla dotkniętej tym problemem kończyny oraz ograniczenie ruchów uszkodzonego palca. Ulgę przyniosą stopom z krwiakiem podpaznokciowym  domowe sposoby, jak: moczenie w letniej wodzie z dodatkiem soli np. Herbal reMEDY z oliwą ozonowaną i ziołami. Wskazane będzie także stosowanie specjalistycznych preparatów w formie kremów bądź maści, jednak nie należy tego robić bez konsultacji z profesjonalistą, który umiejętnie dobierze rodzaj produktu do indywidualnego przypadku. Najczęściej mogą to być preparaty wspomagające wchłanianie – np. maść na krwiak pod paznokciem, jak również te przyspieszające regenerację łożyska i zniszczonej płytki paznokcia, jak np. serum kolagenowe Collagen Power od PHARM FOOT.

Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Mały krwiak pod paznokciem zazwyczaj nie wymaga pomocy specjalisty. Jednak skorzystanie z porady profesjonalnego podologa bądź lekarza jest wskazane w sytuacji, gdy następstwem powstania krwiaka jest bardzo silny ból i znacznych rozmiarów obrzęk. Wówczas może być konieczne usuwanie krwiaka pod paznokciem poprzez wykonanie drenażu pozwalającego pozbyć się spod paznokcia nagromadzonej tam krwi. Jeśli mamy tendencję  do tego typu uszkodzeń, nawet w przypadku niewielkich urazów, warto również wtedy zasięgnąć opinii specjalisty. Podobnie powinno się postąpić w sytuacji, gdy nie mamy pewności, kiedy mógł powstać krwiak, bo np. nie kojarzymy żadnej konkretnej sytuacji, w której mógł się pojawić. Mamy wówczas do czynienia z krwiakiem pod paznokciem bez urazu, który może oznaczać zupełnie inne schorzenia paznokcia, w tym czerniaka płytki paznokciowej, grzybicę czy zakażenia.

Krwiak na paznokciu może być również niebezpieczny dla diabetyków, ponieważ może on wynikać z ucisku obuwia. Natomiast wszelkiego typu otarcia, urazy czy krwiak pod paznokciem od butów u osób chorych na cukrzycę powinny być pod szczególnym nadzorem, bo mogą powodować poważną chorobę, jaką jest tzw. stopa cukrzycowa.

Krwiak pod paznokciem może być bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem, ale w większości przypadków można skutecznie leczyć krwiak pod paznokciem domowymi sposobami. W przypadku wątpliwości lub utrzymujących się objawów, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać profesjonalną opinię oraz ewentualne leczenie. W międzyczasie, starajmy się unikać urazów i dbać o prawidłowe obuwie, co może pomóc w zapobieganiu krwiakom pod paznokciami.

Czytaj pozostałe